Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Konsekwencje kryzysu w Hiszpanii i Polsce

Konsekwencje kryzysu w Hiszpanii i Polsce

Klub Korespondentów codziennie opisuje, jak te same wiadomości są interpretowane w innych krajach.

W ciągu tygodnia na włoską wyspę Lampedusa przybyło ponad 12 000 migrantów. Imponujące obrazy wywołały reakcję w krajach UE, które są podzielone między wezwaniami do jedności a retoryką antyimigracyjną.

W Hiszpanii wezwanie do solidarności i wspólnej polityki migracyjnej

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Alvarez we wtorek, 18 września, wezwał kraje UE do okazania solidarności z trwającym kryzysem migracyjnym na włoskiej wyspie Lampedusa. Linia frontu w przyjmowaniu imigrantów. Hiszpania od lat broni polityki imigracyjnej UE, zgodnie z którą kraje północne również witają migrantów, zamiast odwracać się plecami do krajów południa, które najbardziej ucierpiały. Minister Jose Manuel Álvarez podkreślił także potrzebę porozumienia się krajów UE w sprawie umowy o migracji i azylu. Był to jeden z celów, jakie postawił sobie premier Pedro Sánchez, obejmując w lipcu ubiegłego roku przewodnictwo Hiszpanii w Radzie UE. Według Jose Manuela Albareza: „Rozwiązanie może być tylko europejskie, ponieważ ludzie nie przyjeżdżają do tego czy innego kraju, oni przyjeżdżają do Europy”. Skrytykował populistyczne reakcje na migrantów, przypominając trudną sytuację migrantów ryzykujących życie.

W Polsce antyimigracyjna kampania wyborcza tuszowała wizy wydawane za łapówki

W Polsce kryzys migracyjny na Lampedusie wzmacnia antyimigracyjną retorykę partii rządzącej w środku kampanii wyborczej. To ulubiony temat rządzącego od 2015 roku PIS („PiS”): sianie paniki na temat imigracji pozostawi Polskę „w ogniu i krwi”. W nagraniu, które PIS pospieszył do opublikowania, mówi o armii imigrantów najeżdżającej Europę, która najedzie na Polskę, jeśli opozycja wygra wybory. Partia rządząca proponuje więc maksymalne ograniczenie imigracji. Na granicy z Białorusią widzimy także, jak osoby przekraczające mur są przetrzymywane lub przetrzymywane w monitorowanych ośrodkach. W obliczu nowego europejskiego planu migracji uchodźców PIS prowadzi kampanię pod hasłem „Warszawa nie może stać się Lampedusą” i planuje przeprowadzić referendum w tej sprawie równolegle z wyborami 15 października.

READ  Blues niszczą Polskę do finału!

Jednak przez kilka dni Polską wstrząsał skandal wokół wiz. Dziennikarze odkryli, że PIS wydawał wizy uchodźcom z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji za łapówki. Według doniesień Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało do 40 000 dolarów za zatwierdzenie wielokrotnych wiz Schengen bez jakiejkolwiek weryfikacji. Życie codzienne Gazety Wyborczej Mówi o 600 000 dodatkowych wiz. Najwyraźniej partia rządząca mówi o rozprawieniu się z opozycją i obiecuje, że wewnętrzny kryzys zostanie wkrótce zażegnany.