Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kongres USA wyraża zgodę na sprzedaż Polsce rakiet dalekiego i średniego zasięgu

Kongres USA wyraża zgodę na sprzedaż Polsce rakiet dalekiego i średniego zasięgu

Stany Zjednoczone zatwierdziły kontrakt o wartości 3,5 miliarda dolarów na sprzedaż Polsce rakiet powietrze-ziemia i powietrze-powietrze.

Stany Zjednoczone zgodziły się we wtorek sprzedać Polsce rakiety za 3,5 miliarda dolarów, co zostało ogłoszone na krótko przed powitaniem przez prezydenta Joe Bidena w Białym Domu polskiego premiera Donalda Tuska.

Jak podaje Reuters, kontrakt, który został zgłoszony Kongresowi USA zgodnie z amerykańskim prawem, przewiduje sprzedaż rakiet powietrze-ziemia dalekiego zasięgu za 1,77 miliarda dolarów i rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu za 1,69 miliarda dolarów. Komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rakiety te przeznaczone są na wyposażenie amerykańskich samolotów myśliwskich Sił Powietrznych RP. Warszawa ma F-16, a w 2020 roku złożyła zamówienie na 32 F-35 za 4,6 miliarda dolarów.

Kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową

Wraz z wojną na Ukrainie polski rząd uruchomił w ostatnich latach szeroko zakrojony plan zbrojeniowy, zwiększając wydatki na cele wojskowe do 3% PKB w 2023 r., czyli 97,4 miliarda złotych, czyli 20,4 miliarda euro.

Podpisano kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi na zakup tych samolotów bojowych, a także 366 czołgów Abrams i systemów przeciwrakietowych Patriot. Warszawa zamówiła także z Korei Południowej 1000 czołgów K2 od Hyundaia Rotem, 700 haubic samobieżnych od Hanwha Defence, 50 myśliwców FA-50 i 288 systemów rakiet wielokrotnego startu K239. Zamówiłem również z Türkiye drony Bayraktar.

Pascala Samamy
READ  Netflix ogłasza globalną premierę kilku gier mobilnych dla swoich subskrybentów