Film opublikowany przez Komisję Europejską z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście w sobotę (28 stycznia) spotkał się z ostrą krytyką w Polsce, co skłoniło UE do usunięcia wpisu z mediów społecznościowych, który zdaniem Warszawy wprowadzał w błąd.
Kontrowersje wywołała szczególna część filmu. Europejscy komisarze wymieniają nazwiska ofiar Holokaustu z różnych części Europy, w tym także tych, które zginęły w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau utworzonym w Oświęcimiu przez niemieckie władze okupacyjne w 1940 roku.
Władze polskie były zaniepokojone użyciem tego wyrażenia „Obóz Auschwitz, Polska” W napisach do filmu obóz nazistowski uważa, że można go pomylić z językiem polskim.
„Odnosząc się do hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz, należy zaznaczyć, że powstał on pod okupacją niemiecką.”Minister spraw zagranicznych napisał Radosław Sikorski na X (Platforma Obywatelska, PPE)
Sikorski powiedział, że informacja została opublikowana na kontach komisji w mediach społecznościowych „do wyjaśnienia”Polski komisarz europejski Janusz Wojciechowski, który nie pojawił się na filmie, ale przyłączył się do dyskusji w mediach społecznościowych, nie przedstawił polskiego stanowiska przed publikacją filmu.
Kontrowersyjny cytat pojawia się w nagraniu dziewięć razy.
„W tym Dniu Pamięci o Holokauście pamiętamy, że podczas II wojny światowej w wielu krajach europejskich pod okupacją niemiecką znajdowały się niemieckie obozy koncentracyjne, w których zginęły miliony Żydów”.Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w X oznaczył przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.
Wśród najbardziej rozgniewanych nagraniem są członkowie Prawa i Sprawiedliwości (PiS, CRE). PiS rządził Polską w latach 2015–2023 i znany jest z odwoływania się do argumentów historycznych w sprzeciwie wobec Berlina.
Wszystkie obozy koncentracyjne zostały zbudowane na terenach okupowanych przez Niemców, naziści byli Niemcami i należy to nazwać „niemieccy naziści”– powiedział były wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Mularcik był odpowiedzialny za opublikowany w ubiegłym roku raport, w którym rząd PiS zażądał od Niemiec reparacji wojennych o wartości 1,3 biliona euro.
W trakcie swojej kadencji PiS stanowczo sprzeciwiał się używaniu tego określenia „Polskie obozy śmierci” Uważał, że za zagładę Żydów odpowiedzialni są Polacy.
Van der Leyen oferuje aktualizację
W odpowiedzi na reakcję Polski napisy do filmu zostały zmienione i brzmią: „Auschwitz, niemiecki nazistowski obóz zagłady”.
Pani von der Leyen przedstawiła później aktualne informacje na temat nazistów.
Nie odniósł się jednak bezpośrednio do debaty, która wybuchła w Polsce, ani nie skomentował treści nagrania.
Niemcy napadły na Polskę 1 września 1939 roku, rozpoczynając II wojnę światową. Od 1940 roku naziści zmienili nazwę byłego austriackiego obozu wojskowego w Auschwitz na obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu.
W 1942 roku jako miejsce masowej zagłady zaliczono pobliski teren Birkeny (po polsku Brzezynka) z komorami gazowymi i krematorium. Do chwili jego uwolnienia w Auschwitz-Birkenau zginęło około 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu