Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiedy Europa Środkowa leci na pomoc Ukrainie

Kiedy Europa Środkowa leci na pomoc Ukrainie

W rodzinie samolotów bojowych MiG-29 nie jest młody. Zaprojektowany przez radzieckiego producenta samolotów Mikojana-Gurewicza – nazwany na cześć jego założycieli, Ormianina Artema Mikojana i Michaiła Gurewicza… Kraje Paktu.

Nie jest więc przypadkiem, że w lutym zeszłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił Polskę i Słowację o dostarczenie myśliwców. Chociaż są teraz członkami NATO, odpowiednio od 1999 i 2004 roku, oba kraje byłego Związku Radzieckiego posiadają MiG-29, którymi ukraińscy piloci oczywiście potrafią latać.

16 marca 2023 roku Prezydent RP Andrzej Duda poinformował o dostawie czterech MiG-29 na Ukrainę. Oni „samolot w pełni sprawny– uspokajał Andriej Duda, który dołączy do ukraińskich baz lotniczych. Samoloty odziedziczone po czasach sowieckich, przemianowane na Zachodzie na „Fulcrom”, są interoperacyjne w ramach NATO od upadku Związku Radzieckiego.

Proponując trzynaście MiG-29 dla Ukrainy, Edvard Heger określił 17 marca 2023 r., Że „ukraińscy piloci [pouvaient les] Skorzystaj z niego już dziś bez dodatkowego szkolenia.. Aby zilustrować swój gest wyborcom, słowacki premier wyjaśnił:Dajemy te MiG-y Ukrainie, aby mogły chronić ludność cywilną przed wieloma bombami, które spadają na ich domy i grożą śmiercią”.

strategia polityczna

Decyzja chwalona przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ale także przez Estonię, która zachęca „Zrób więcej, aby pomóc Ukrainie wygrać i pokonać agresora. Słowacja na tym nie poprzestanie, musi też zaoferować Ukrainie system baterii przeciwlotniczych średniego zasięgu Koub produkcji radzieckiej.

Wyraźny altruizm nie powinien jednak maskować bardziej politycznych intencji. Dla Bratysławy jest to okazja do likwidacji starych zapasów wojskowych w celu modernizacji arsenału. To także przede wszystkim w świetle wyborów parlamentarnych we wrześniu 2023 roku szansa dla Eduarda Hegera na zmobilizowanie proukraińskiego centrum, wyborców socjalliberalnych i prawicowych, którzy mogliby zagłosować na koalicję na jego korzyść .

READ  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada zbliżającą się inaugurację największego festiwalu miejskiego na świecie w Polsce

Tym samym jego decyzję o uzbrojeniu Ukraińców poparli prezydent Zuzana Czaputowa i marszałek Sejmu Borys Kolar, dwaj pozostali filary republiki, którzy stoją po tej samej stronie politycznej. Niepokoi to populistycznego przeciwnika i byłego premiera Roberta Ficę, bliskiego Władimirowi Putinowi i bardzo krytycznego wobec tej decyzji.

Tymczasem w Kijowie uspokaja się: „MIG nie rozwiąże wszystkich problemów, — powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat. Ale pomogą zbudować nasze możliwości”. W oczekiwaniu na domyślną dostawę amerykańskich F-16, o którą prosił Kijów, ale publicznie sprzeciwił się jej Joe Biden.