Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jowisz, Merkury, Wenus, Uran i Mars pojawiają się 28 marca na naszym niebie podczas wyrównania planet

Jowisz, Merkury, Wenus, Uran i Mars pojawiają się 28 marca na naszym niebie podczas wyrównania planet

Nie jest to wyjątkowy fakt, ze względu na ruch gwiazd wokół Słońca, ale pozostaje rzadki. 5 planet jest obecnie pokazanych w jednej linii, widzianych z Ziemi. Są to Jowisz, Merkury, Wenus, Uran i Mars. Zjawisko rozpoczęło się w minioną sobotę i potrwa do końca tygodnia, ale właśnie tej nocy z 28 na 29 dnia było najbardziej widoczne.


Od soboty 25 marca pięć planet znalazło się pod Księżycem. Są to Jowisz, Merkury, Wenus, Uran i Mars. Najlepsza obserwacja występuje wieczorem 28 marca.

Należy jednak zauważyć, że to zjawisko astronomiczne nie jest tak naprawdę idealnym ustawieniem planet na niebie, ale zjawiskiem optycznym. Dzieje się tak, ponieważ to drugie występuje, gdy planety spotykają się ciasno po jednej stronie Słońca. Widz z ziemi odnosi wrażenie, że są ustawieni w szeregu. Ta iluzja zależy głównie od kąta i widzenia.

Nie jest łatwo rozpoznać planety, jeśli nie jest się dobrze wyposażonym. Tak więc szanse na zobaczenie Urana są niewielkie. Z drugiej strony Jowisz i Merkury będą najjaśniejsze według niektórych ekspertów, kontrastując z innymi, którzy uważają Wenus za najjaśniejszą. Jeśli chodzi o Marsa, można go rozpoznać po otaczającej go pomarańczowej aureoli.

Jeśli zwolennicy Wenus mają rację, Gwiazda Wieczorna będzie punktem orientacyjnym dla początkujących obserwatorów. Wenus jest już trzecim najjaśniejszym obiektem na niebie po Słońcu i Księżycu. Uran ze swojej strony będzie blisko Wenus i Marsa, które dołączą do wyrównania wyżej na niebie, więc patrząc w kierunku horyzontu będzie można zobaczyć Jowisza i Merkurego.

Jak każde zjawisko astronomiczne, aby móc skorzystać z tego rzadkiego wydarzenia, pogoda musi być Bądź na czas na spotkanie i żeby niebo było czyste.