Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jedno na troje dzieci cierpi na krótkowzroczność: ekrany i Covid-19… badanie ostrzega przed globalną eksplozją tego zaburzenia wzroku i jego przyczynami

Jedno na troje dzieci cierpi na krótkowzroczność: ekrany i Covid-19… badanie ostrzega przed globalną eksplozją tego zaburzenia wzroku i jego przyczynami

Podstawowy
Badanie ostrzega przed eksplozją krótkowzroczności u dzieci w ostatnich latach i podkreśla wyraźny wzrost liczby przypadków od czasu pandemii Covid-19 oraz wskazuje na wydłużenie czasu spędzanego przed ekranami i wczesną edukację w niektórych regionach.

A Badanie British Medical Journal (BMJ) Cytowane z BBC Przestrzega przed rosnącą w ostatnich latach liczbą dzieci cierpiących na krótkowzroczność. Z wyników wynika, że ​​wzrok młodych ludzi stale się pogarsza: obecnie 1 na 3 dzieci cierpi na krótkowzroczność lub ma problemy z widzeniem z daleka.

Aby wyciągnąć wnioski, BMJ zebrało 276 badań obejmujących 5 410 945 uczestników z 50 krajów na sześciu kontynentach. Według naukowców częstość występowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży wzrosła z 24% w latach 1990–2000 do prawie 36% w latach 2020–2023. Ogółem do 2050 r. na to zaburzenie wzroku może cierpieć 740 milionów młodych ludzi.

Przeczytaj także:
Czy zabawki LED są niebezpieczne dla oczu dzieci? Dlaczego ANSES żąda rewizji normy europejskiej?

Najwyższe wskaźniki odnotowuje się w Azji: 85% dzieci ma krótkowzroczność w Japonii, 73% w Korei Południowej i ponad 40% w Chinach i Rosji. Najniższą częstość występowania obserwuje się w Paragwaju i Ugandzie, gdzie tylko 1% dzieci cierpi na tę chorobę. Ogólnie rzecz biorąc, kontynent afrykański wydaje się mniej dotknięty.

Związek z początkiem studiów

Krótkowzroczność zazwyczaj objawia się w dzieciństwie i ma tendencję do pogarszania się w miarę wchodzenia w dorosłość. Naukowcy wskazują, że dzieci, które wcześnie rozpoczynają naukę w szkole, są na nią bardziej narażone. Dzieje się tak zwłaszcza w Singapurze i Hongkongu, gdzie uczniowie rozpoczynają formalną edukację w wieku od 2 do 3 lat.

Przeczytaj także:
Rak: „Niepokojący wzrost”. Wzrost liczby przypadków zachorowań na płuca i trzustkę wśród kobiet budzi obawy badaczy

W rzeczywistości spędzanie większej ilości czasu na skupianiu się na książkach lub ekranie męczy mięśnie oczu i może powodować krótkowzroczność. I odwrotnie, w populacjach Afryki, których edukacja rozpoczyna się później, zwykle między 6 a 8 rokiem życia, częstość występowania krótkowzroczności jest mniejsza. Wydaje się, że osoby mieszkające na obszarach miejskich również są bardziej dotknięte tą chorobą niż mieszkańcy wsi.

READ  Odpocznij w aptece, która stała się oazą na środku medycznej pustyni

Covid jest częściowo odpowiedzialny

Po kryzysie związanym z Covid-19 zaobserwowano znaczny wzrost przypadków krótkowzroczności u dzieci – potwierdza British Medical Journal. Zdaniem niektórych naukowców długotrwałe przebywanie w zamknięciu będzie miało negatywny wpływ na zdrowie oczu. Dane na temat tego zjawiska są wciąż niewystarczające, jednak ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu w połączeniu ze zwiększoną ilością czasu spędzanego przed ekranami może powodować pogorszenie wzroku. Sytuacja dostosowana do warunków zamknięcia.

Badanie wskazuje również, że dziewczęta są bardziej podatne na to zaburzenie wzroku niż chłopcy. Być może na rzeczywistość wpływa fakt, że w dzieciństwie spędzali mniej czasu na świeżym powietrzu.

Jak najszybciej zapobiegaj jego pojawieniu się

Aby zapobiec rozwojowi krótkowzroczności, w badaniu zaleca się zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej i skracanie czasu spędzanego przed ekranem. Opowiada się także za ograniczeniem odrabiania zadań domowych i czasu pracy poza szkołą.

Zaleca się również regularne kontrole, aby szybko wykryć potencjalne problemy ze wzrokiem i wcześnie je leczyć. Rodzice z wadami wzroku powinni zwracać szczególną uwagę na występowanie objawów u swoich dzieci, ponieważ mają one predyspozycje genetyczne.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę

  • – Trudności w czytaniu z dużej odległości, np. z tablicy w klasie
  • Umieść telefon blisko twarzy lub usiądź w pobliżu telewizora
  • Częste bóle głowy
  • Regularnie pocieraj oczy