Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Javier Miley masowo liberalizuje gospodarkę i znosi prawo regulujące czynsze – liberalizację

Javier Miley masowo liberalizuje gospodarkę i znosi prawo regulujące czynsze – liberalizację

Nie było zaskoczeniem, że skrajnie prawicowy prezydent ogłosił dekret ułatwiający prywatyzację w wielu sektorach. Przemówienie, które doprowadziło do pierwszych demonstracji jego kadencji.

Jeśli chodzi o kwestie gospodarcze i społeczne, natychmiast ogłoszono kolor. Spełnił swoje groźby. Prezydent Argentyny, dr Javier Miley, ogłosił 20 grudnia masowy upadek gospodarki Ameryki Łacińskiej i podpisał nowe porozumienie dotyczące modyfikacji lub zastosowania ponad 300 norm dotyczących pracodawców, prywatyzacji itp. prawa pracy. Dekret musi jednak jeszcze przejść przez parlament, w którym partia Miley jest w mniejszości.

„Celem jest rozpoczęcie drogi w kierunku odbudowy kraju, przywrócenia wolności i niepodległości jednostkom oraz rozpoczęcie rozbrojenia ogromnej liczby systemów, które utrudniały, utrudniały i uniemożliwiały wzrost gospodarczy w naszym kraju”. – powiedziała Miley w przemówieniu transmitowanym w radiu i telewizji.

Wśród ogłoszonych działań znajduje się zniesienie ustawy o najmie „Dopóki rynek nieruchomości nie zacznie znowu sprawnie funkcjonować” Wyjaśnił prezydent, który został wybrany w listopadzie i objął urząd 10 grudnia. Problem złych warunków mieszkaniowych w kraju nadal powraca, zwłaszcza od czasu kryzysu związanego z Covid-19.

Należy również uchylić przepisy uniemożliwiające prywatyzację spółek publicznych, takich jak linia lotnicza Aerolineas Argentinas czy grupa naftowa YPF. Z wykształcenia ekonomista Javier Miley powiedział, że wszystkie spółki publiczne zostaną przekształcone w spółki akcyjne w celu ich prywatyzacji.

Jak zapowiedział Głowa Państwa A „Modernizacja prawa pracy” Aby utworzyć więcej miejsc pracy, należy zmienić prawo spółek, tak aby kluby piłkarskie mogły również przekształcić się w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, oprócz szeregu innych środków deregulacyjnych w sektorach turystyki, zdrowia, Internetu, transportu lotniczego, farmacji, uprawy winorośli, a nawet handlu.

Trudno jest znaleźć porozumienie w parlamencie dla Milleya

Dekret został opublikowany o północy w Dzienniku Urzędowym. Prawnik konstytucyjny Emiliano Vitaliani wyjaśnił, że będzie musiał zostać rozpatrzony w ciągu dziesięciu dni przez wspólną komisję złożoną z posłów i senatorów, ale zostanie unieważniony dopiero w przypadku odrzucenia go przez obie izby parlamentu.

READ  Co najmniej 36 zabitych i 56 zaginionych w osuwisku

Ale skrajnie prawicowa partia Miley, Advanced Freedom, ma tylko 40 z 257 mandatów w Izbie Reprezentantów i tylko 7 mandatów w Senacie z 72 mandatów. Będzie zatem musiał szukać wsparcia u centroprawicowej koalicji Juntos por el Cambio. Częściowo sprzymierzony z Miley, która liczy 81 posłów i 24 senatorów oraz 26 posłów i 8 senatorów niezależnych. Opozycja peronistów liczy 105 posłów i 33 senatorów, a lewica pięciu posłów.

„Ten list nie jest zaskakujący, ponieważ nie ma niczego, czego Miley nie powiedziałaby podczas kampanii. Zaskakujące jest jednak to, że zrobiono to w ten sposób, za pomocą dekretu nadzwyczajnego. – skomentowała politolog Lara Guiburu. 12 grudnia Javier Miley ogłosił pierwszą serię działań, obejmującą nagłą dewaluację peso o ponad 50% wartości peso oraz cięcia dotacji na transport i energię.

Szczególnie ten 53-letni ekonomista swoje liberalne decyzje próbuje uzasadnić inflacją w kraju przekraczającą 160% w ciągu jednego roku i ponad 40% biednych. Miley chce także ograniczyć wydatki publiczne do 5% PKB.

„To mi przypomina dyktaturę”

Przemówienie prezydenta spotkało się z chórem protestów w wielu dzielnicach Buenos Aires, a tysiące ludzi spontanicznie wyszło na ulice w pobliżu parlamentu, aby wyrazić swoją dezaprobatę. Na kilka godzin przed przemówieniem prezydenta tysiące demonstrantów maszerowało już w stolicy na zaproszenie lewicowych organizacji Polo Obrero i Ruchu Socjalistycznego.

Była to pierwsza demonstracja przeciwko Miley od czasu dojścia do władzy. W zeszłym tygodniu rząd Javiera Mileya zagroził odcięciem pomocy społecznej protestującym, którzy blokują ulice. Organizatorzy skrytykowali liczebność policji, którą nadzoruje prezydent i minister bezpieczeństwa Patricia Bullrich z Komendy Głównej Policji Federalnej. Nawet Eduardo Belibone, lider Polo Obrero, skrytykował: „To mi przypomina dyktaturę”.