Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jaki będzie ekonomiczny wpływ fali uchodźców z Ukrainy?

Jaki będzie ekonomiczny wpływ fali uchodźców z Ukrainy?

Opublikowany w:

Do Europy przybyło już 3,8 mln Ukraińców, a ich liczba może się podwoić, jeśli konflikt będzie trwał nadal. Jak Unia Europejska radzi sobie z tym bezprecedensowym napływem? A jakie będą ekonomiczne konsekwencje ich przetrwania?

Ku zaskoczeniu wszystkich, Europa, która w 2015 roku była bardzo ostrożna, a nawet wrogo nastawiona do uciekających przed wojną Syryjczyków, w 2022 roku jest mile widziana, by powitać swoich ukraińskich sąsiadów. 60% z nich znajduje się w Polsce. Są też w Mołdawii, Rumunii czy Słowacji; Czasami w tranzycie przed osiedleniem się na Zachodzie. Po spontanicznej solidarności okazywanej przez ludność, państwo musi teraz przejąć władzę, ponieważ rodziny, zwłaszcza kobiety i ich dzieci, oczywiście istnieją od miesięcy, a nawet lat. Muszą znaleźć mieszkanie, nauczyć się języka, jeśli to możliwe, pracować i wspierać ich w tych zadaniach, co jest obowiązkiem państwa.

Proces będzie kosztowny, zwłaszcza dla krajów Europy Wschodniej

W rzeczywistości kraje po wschodniej stronie nie mają infrastruktury, aby sobie z tym poradzić, Polska przed tą wojną deklarowała, że ​​jest całkowicie przeciwna imigracji, a zatem nie ma dedykowanych służb. Mołdawia, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, już teraz boryka się z wysokim bezrobociem młodzieży, a jej gospodarka cierpi z powodu wstrzymania handlu z Rosją i Ukrainą. Aby pomóc wszystkim krajom w adaptacji, 27 krajów postanowiło przeznaczyć na przyjęcie 10 miliardów euro. Zwłaszcza, aby zapewnić tym uchodźcom roczny dostęp do opieki zdrowotnej, szkoły i prawa do pracy. Europejski Bank Centralny jest również proszony o ułatwienie wymiany tym, którzy przyjeżdżają z pewnymi oszczędnościami w lokalnej walucie, walucie ukraińskiej, która całkowicie zdewaluowała się w wyniku wojny i którą większość banków odrzuca.

Kolejnym wyzwaniem będzie ułatwienie integracji zawodowej wysiedlonych Ukraińców

Jeśli wybuchnie wojna, bardzo szybko stanie się to konieczne. Ten zasób, który składa się głównie z kobiet, może być również szansą dla krajów przyjmujących, które borykają się z niedoborem siły roboczej. Tak jest w przypadku Niemiec i Polski. Te dwa kraje już przed rozpoczęciem rosyjskiej ofensywy rywalizowały o przyciągnięcie Ukraińców. Dzieje się tak również w krajach Wschodu, które przechodzą proces wyludniania. Często jest to pomijane, ale na przykład Rumunia sprowadza Wietnamczyków, Hindusów i Nepalczyków na wolne stanowiska.

READ  Kanadyjska gospodarka napędzana gazami cieplarnianymi

W tych poszukiwanych krajach ukraińscy uchodźcy mogą być nie ciężarem, ale motorem działania

Świadczy o tym niedawna historia kryzysów migracyjnych. Izrael stał się raczkującym krajem m.in. dzięki wkładowi diaspory sowieckiej. Po upadku muru populacja państwa żydowskiego nagle wzrosła o 15%, przy czym w ciągu pięciu lat przybyło 600 000 nowych osób; 1,5 miliona Wietnamczyków, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych po 1975 roku, ożywiło handel z tym krajem. Ta nagła eksplozja populacji zagranicznej jest również ryzykiem politycznym, widzieliśmy w Niemczech wzrost AFD, skrajnie prawicowej partii po 2015 roku. Ten postęp jest bardzo widoczny nie w regionach, które przyjęły najwięcej uchodźców, ale w najbardziej pokrzywdzonych. . Dlatego polityka publiczna skierowana do nowo przybyłych powinna przynosić korzyści także regionom w trudnej sytuacji – opowiadają się ekonomiści, którzy są ekspertami w tej przymusowej migracji.

► W skrócie

Bank Światowy zawiesza kilka projektów rozwojowych w Afganistanie

Koperta o wartości 600 milionów dolarów została zamrożona. Odkąd talibowie postanowili zamknąć szkoły dla dziewcząt, Bank Światowy zrezygnował, bo muszą respektować równość płci, co dziś nie jest już możliwe.

Francja i jej banki, wiodący europejski finansista paliw kopalnych

Zgodnie z klasyfikacją organizacji pozarządowej Reclaim Finance. Pomimo zobowiązania do neutralności węglowej do 2050 roku, główne francuskie banki nadal finansują nowe projekty węglowodorowe. 47 mld euro w zeszłym roku, to znacznie mniej niż w 2020 r., ale nadal jest wysokie w porównaniu z 2016 r., w którym podpisano porozumienia paryskie.