Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jaka jest opozycja Saturna, tego zjawiska przestrzennego, które będzie można zaobserwować w najbliższy weekend?

Jaka jest opozycja Saturna, tego zjawiska przestrzennego, które będzie można zaobserwować w najbliższy weekend?

Już w najbliższy weekend, w nocy z 26 na 27 sierpnia, miłośnicy obserwacji kosmosu będą mieli randkę z Saturnem. Jego sprzeciw miał miejsce tej nocy.

W najbliższy weekend odbędzie się opozycja Saturna. Miłośnicy astronomii będą mogli obserwować to zjawisko w nocy z 26 na 27 sierpnia, a dobra wiadomość jest taka, że ​​nie trzeba będzie zbyt późno spać, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Zacznijmy od teorii. Opozycja odpowiada momentowi, w którym na sklepieniu niebieskim stają naprzeciw siebie dwie gwiazdy. Zatem w kontekście opozycji Saturna to Ziemia przechodzi pomiędzy Saturnem a Słońcem, zatem gdy Słońce zachodzi, będziemy świadkami wschodu Saturna – wyjaśnia. Nauka i życie.

Słuchasz fanów Saturna?

Począwszy od tego weekendu, Saturn wejdzie w fazę opozycji, dzięki czemu będzie wydawał się większy i jaśniejszy na niebie aż do lutego 2024 roku! Ta opozycja pozwala nam nawet zobaczyć żółtawą „gwiazdę” na niebie gołym okiem.

Więcej wskazówek >> https://t.co/SZqtFLro12 pic.twitter.com/NMgipXOOhl

– NASA Marshall (@NASA_Marshall) 24 sierpnia 2023 r

A NASA wyjaśnia na X, że dzięki temu zjawisku planeta będzie większa i jaśniejsza aż do lutego 2024 roku. Tak naprawdę okres ten odpowiada momentowi, w którym Ziemia mija punkt na swojej orbicie, w którym jest najbliżej Saturna. Ale żeby zobaczyć planetę z pierścieniami, trzeba naprawdę wiedzieć, gdzie patrzeć.

Lokalizowanie i obserwacja Saturna

the Dziennik nieba i kosmosu Wyjaśnia, że ​​aby go zlokalizować, należy we wczesnej porze nocy obserwować kierunek południowo-wschodni. I jeśli spojrzysz we właściwym kierunku, w nocy z soboty na niedzielę bardzo łatwo będzie znaleźć Saturna, ponieważ będzie to najjaśniejszy punkt w okolicy.

Aby podążać za nim w miarę upływu nocy, należy zwrócić wzrok na południe. NASA twierdzi, że Saturn jest najdalszą planetą od Ziemi gołym okiem i można ją łatwo zobaczyć i rozpoznać po jej żółtawym kolorze. Szczególnie ciekawy widok może zaprezentować Saturn za pomocą teleskopu, gdyż przy 50-krotnym powiększeniu w teleskopie od 60 do 70 mm można obserwować pierścienie planety, natomiast przy powiększeniu 100-krotnym można obserwować nawet jej księżyce.

READ  Parker Solar Probe, pierwsza w historii sonda kosmiczna, która zbliżyła się bardzo blisko Słońca!