Odwiedzając Polskę, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamierza pogłębić bliskie więzi między oboma krajami, które są niezbędne w jego wojnie z Rosją.
W programie przewidziane są dyskusje na tematy związane z bezpieczeństwem, ale także spotkania z liderami polskiego biznesu, mające na celu przygotowanie „plan na przyszłość”Zwłaszcza w odniesieniu do odbudowy pokonfliktowej.
Jako prezent powitalny Warszawa przedstawiła całą swoją flotę myśliwców MiG-29 konstrukcji radzieckiej. Polska przekazała już osiem takich myśliwców ukraińskim siłom powietrznym, a wkrótce wyśle jeszcze sześć. W przyszłości cała flota tych maszyn, pochodząca ze Związku Radzieckiego, która ma około trzydziestu lat, zostanie przeniesiona na Ukrainę. Według Instytutu w Kilonii Polska zajmuje czwarte miejsce w pomocy wojskowej dla Ukrainy, za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Niemcami.
Polacy stoją na czele zachodniej odpowiedzi
Zbliżała się wojna między dwoma krajamizauważa Jacques Rupnik, dyrektor naukowy Sciences Po, były doradca czeskiego prezydenta Vaclava Havla (1993-2003). Dla Polaków zagrożenie pochodzi ze wschodu, a ich bezpieczeństwo jest zagrożone na Ukrainie. Dlatego stali na czele zachodniej odpowiedzi na rosyjską agresję pod względem politycznym, logistycznym i militarnym. Prezydent USA Joe Biden nie popełnił błędu, odwiedzając Polskę dwukrotnie w ciągu roku. »
Od rozpadu Związku Radzieckiego Polacy nawiązali bliskie stosunki ze swoimi wschodnimi sąsiadami. Jako pierwsi uznali niepodległość Ukrainy w 1991 roku, prezydent Lech Wyza i jego minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek zrezygnowali z pomysłu retuszowania granic i roszczenia staropolskiego Lwowa, co umożliwiłoby spory terytorialne.
Od tego czasu Polacy nadal są orędownikami niepodległości Ukrainy, zwłaszcza walcząc z niemiecko-rosyjskim projektem gazociągu mającym na celu ominięcie terytorium Ukrainy lub obronę surowych sankcji po aneksji Krymu w 2014 roku. Warszawa to także naród, za który walczysz Szybkie wejście Ukrainy do Unii Europejskiej, a także do NATOBadacz Jacques Rupnik kontynuuje. Dla Polski Ukraina nie powinna być strefą buforową między Rosją a Europą. »
Wojna odłożyła również na bok drażliwy temat między dwoma krajami: pamięć o II wojnie światowej. Umieszczając ukraińskiego nacjonalistę Stepana Banderę jako bohatera narodowego, którego siły sprzymierzone z nazistami dokonały masakry dziesiątek tysięcy Polaków w 1943 r., prezydent Wiktor Juszczenko pomachał czerwonym płótnem z Polakami. Czerwone płótno okresowo powraca na środek sceny. Obie głowy państw obiecały rozmawiać „sprawy historyczne” Podczas wizyty delegacji ukraińskiej.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy