Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak wojna na Ukrainie przyspieszyła międzynarodowe wykorzystanie juana

Jak wojna na Ukrainie przyspieszyła międzynarodowe wykorzystanie juana

Rosyjska inwazja na Ukrainę przyspiesza wykorzystanie juana, chińskiej waluty, w handlu ze światem zewnętrznym, nawet jeśli pozostaje to dalekie od głównej roli, jaką odgrywa dolar i inne główne waluty zachodnie, których dominację Pekin krytykuje. Jako że Rosja objęta jest amerykańskimi i europejskimi sankcjami, towary – od smartfonów po samochody – pozyskuje głównie od Chin, które ze swojej strony w dalszym ciągu na dużą skalę kupują rosyjskie węglowodory. Połowa rosyjskiego eksportu ropy trafia do Republiki Ludowej. Według chińskich celników w 2023 r. wolumen handlu między obydwoma sąsiadami wyniósł około 240 miliardów dolarów (221 miliardów euro), co oznacza wzrost o ponad 26% rok do roku.

W wyniku zachodniego embarga Rosja w handlu z Chinami używa obecnie niemal wyłącznie juana. Wynik: w lipcu 53% transakcji kraju ze światem zewnętrznym było denominowanych w juanach, w porównaniu z 40% w tym samym okresie 2021 r., jak ogłosiła pod koniec lata chińska administracja dewizowa. Na ten widoczny postęp należy jednak spojrzeć z odpowiedniej perspektywy, ponieważ część tej wymiany odbywa się z Hongkongiem, który ma odrębną walutę, ale jest terytorium pod zwierzchnictwem Chin.

Oczekuje się, że kwestia walut i dominacji dolara zostanie podniesiona na szczycie BRICS, który odbędzie się od wtorku 22 października do czwartku 24 października w Kazaniu w Rosji, gdzie dyplomacja rosyjska i chińska ma zachęcać do stosowania walut krajowych. Polityka i reforma międzynarodowego systemu finansowego. Jeśli chińska gospodarka jest drugą na świecie, a kraj jest pierwszym eksporterem, to według systemu międzybankowego SWIFT jej waluta zajmuje dopiero czwarte miejsce w płatnościach międzynarodowych (4,74%), pozostając daleko w tyle za dolarem (47,8%). Euro (22,5%) i funt brytyjski.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Władimir Putin, gospodarz szczytu BRICS, popisuje się brakiem izolacji

READ  Dom Hitlera wkrótce zamienia się w komisariat policji

Sankcje USA wobec Rosji, po tych nałożonych na Iran, którego większość eksportu ropy trafia również do Chin, przypominają Pekinowi o potędze monetarnej USA. Zmusza go to do szukania sposobów na obejście tego problemu. Zwłaszcza, że ​​prezydent Xi Jinping stara się uczynić swój kraj bardziej… ” elastyczny „ Do zachodnich narzędzi nacisku, na przykład przy założeniu wyboru opcji militarnej w celu próby przejęcia kontroli nad Tajwanem.

„dylemat”

Znalezienie sposobów na obejście dominacji dolara stało się głównym tematem spotkań chińsko-rosyjskich oraz spotkań niezaangażowanych mocarstw w Waszyngtonie. „Renminbi [le renminbi, autre appellation du yuan] Zwiększa udziały w rynku od drugiej połowy 2022 r., a zwłaszcza od 2023 r., gdyż okazało się najlepszym sposobem na uniknięcie sankcji nałożonych przez państwa G7 w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Chiny będą nadal wypychać renminbi na szczyt BRICS »Zwraca uwagę Alicia Garcia Herrero, główna ekonomistka Natixis Bank na region Azji i Pacyfiku.

Pozostało Ci do przeczytania 37,78% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.