Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak to zdiagnozować u dzieci?

Jak to zdiagnozować u dzieci?

Szacuje się, że od 3,5 do 5,6% dzieci w wieku szkolnym we Francji cierpi na zespół deficytu uwagi z nadpobudliwością lub bez nadpobudliwości (ADHD). Obecnie lepiej jak najszybciej zdiagnozować i skonsultować się ze specjalistą, aby zapewnić dziecku wielodyscyplinarną opiekę, z której będzie korzystać dziecko.

Charakterystyka zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi

ADHD objawia się na różne sposoby i ma konsekwencje we wszystkich obszarach życia dziecka, w domu, w szkole lub w innych miejscach. Podczas gdy niektórzy ludzie wykazują większą nadpobudliwość i impulsywność, inni wykazują więcej objawów nieuwagi.

ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym i nie jest chorobą uleczalną, ale dojrzewanie mózgu w okresie dojrzewania powoduje, że u niektórych dzieci jego objawy zmniejszają się lub nawet zanikają.

Diagnoza trudna do postawienia

Chociaż wiele dzieci doświadcza braku uwagi, nadpobudliwości lub impulsywności, objawy te są bardziej wyraźne i trwają dłużej u osób z ADHD i często budzą niepokój rodziców, osób z ich otoczenia lub nauczycieli.

Jednak nie jest łatwo postawić diagnozę, ponieważ nie ma konkretnych badań lekarskich. Specjaliści dokonują kompleksowej oceny dziecka i jego otoczenia, badając jego rozwój od urodzenia, zachowanie w domu, szkole i poza nim oraz postępy w nauce.

Aby ułatwić diagnozę, można zastosować specjalne narzędzia, oparte na kryteriach behawioralnych określonych w Podręczniku diagnostyczno-statystycznym zaburzeń psychicznych (DSM), a także testy neuropsychologiczne i skale behawioralne wypełniane przez rodziców i nauczycieli.

Multidyscyplinarne podejście diagnostyczne

Ocena dziecka z ADHD powinna obejmować kilku specjalistów w dziedzinie zdrowia i edukacji, takich jak lekarze, psycholodzy, nauczyciele, pedagodzy, pracownicy socjalni lub terapeuci zajęciowi. Każdy specjalista wykorzystuje swoją wiedzę, aby kompleksowo ocenić dziecko, jego potrzeby i funkcjonowanie w różnych kontekstach.

Wbrew powszechnemu przekonaniu ADHD to nie tylko chwilowa moda, to realne zaburzenie, które wymaga odpowiedniej opieki i wsparcia we wszystkich obszarach życia dziecka.

READ  Czy wiesz, że Twoja toaleta jest czystsza dzięki tym 5 codziennym rzeczom?

Dowiedz się więcej: „ADHD u dzieci – praktyczne wskazówki dla dzieci nadpobudliwych” autorstwa Elizabeth Sophie Wright i Christelle Graciot.