Opóźnianie negocjacji w sprawie wspólnych nominacji lewicy wynika przede wszystkim z tego, że trwa dyskusja na temat nieposłuszeństwa wobec traktatów europejskich zawartych w programie zbuntowanej Francji. Wyjaśniamy, co tak naprawdę obejmuje ta propozycja.
Dwie zupełnie przeciwstawne opinie. Kwestia nieprzestrzegania traktatów europejskich zawartych w programie zbuntowanej Francji jest główną przeszkodą po wielogodzinnych negocjacjach między Partią Socjalistyczną a zbuntowaną Francją. Jeśli osoby bliskie Jean-Luc Mélenchon postrzegają to jako sposób na reorientację UE na ścieżkę społeczną i ekologiczną, socjaliści widzą w tym drogę do możliwego wyjścia z brukselskich instytucji. Ale o czym dokładnie mówimy?
La France insoumise ma na celu strategię „nieprzestrzegania” europejskich zasad, mając nadzieję na stworzenie sojuszu z innymi krajami. W jednym celu: przekształcić projekt europejski, aby przeorientować go zgodnie z jego preferencjami politycznymi.
Narzucanie „równowagi sił”
Wyobrażony w 2015 roku, w środku greckiego kryzysu zadłużenia, program dla zbuntowanej Francji z 2017 roku chciał być bardzo jasny: groźba Brukseli, że wyprowadzi Francję z Unii Europejskiej, jeśli państwa członkowskie odmówią rewizji traktatów.
Ale Brexit istnieje od tego czasu, a rebelianci podczas ostatnich wyborów prezydenckich zaproponowali strategię „wycofywania”, czyli niezgodności z traktatami tylko w strategicznych punktach.
Czas zasugerować możliwy frexit. „Nie opuścimy Unii Europejskiej” – podkreślił Jean-Luc Mélenchon w swoim przemówieniu z 1 maja na paradzie w Paryżu.
„Zawsze mówimy, że zmierzamy do równowagi sił. To działa. Spójrz, (była premier Wielkiej Brytanii) Margaret Thatcher dostała takie zniżki!” .
„Wszyscy są nieposłuszni”
Problem: Z prawnego punktu widzenia poszanowanie traktatów jest jednym z fundamentów Unii Europejskiej.
„UE opiera się przede wszystkim na prawie, jeśli państwa członkowskie zdecydują się go nie stosować i przyznają pierwszeństwo swojemu prawu krajowemu, system się zawali” – sędzia Olivier Costa, badacz (CNRS) w Émile Durkheim Center w Bordeaux, w felietonach paryski.
Ale na ławkach zbuntowanej Francji przyjmujemy takie podejście.
Jean-Luc Melenchon przekonywał, że „nie wszyscy są związani europejskimi przepisami” Francja 2 30 kwietnia zeszłego.
Przytoczył przypadek Hiszpanii w sprawie cen energii”, a nawet „Niemiec w sprawie konkurencji między przedsiębiorstwami dostarczającymi wodę pitną”.
Sama Francja „bez względu na koszty”, wprowadzona w czasie kryzysu Covid-19, jest daleka od przestrzegania kryteriów traktatu z Maastricht, który narzuca maksymalny deficyt w wysokości 3%.
Dania, przypadek symboliczny
Jednak nieprzestrzeganie zasad traktatowych, bez żadnego mechanizmu, może skutkować sankcjami, podobnie jak w Polsce i na Węgrzech.
Warszawa jest szczególnie skierowana na środek związany z organizacją sądownictwa, który podważa niezawisłość sędziów. Budapeszt został wyróżniony za kwestionowanie praw gejów, podobnie jak w przypadku jego polskiego sąsiada. Oba kraje objęte są procedurą zawieszenia dostępu do funduszy europejskich.
Jednak niektóre państwa członkowskie UE były w stanie wycofać się z niektórych zobowiązań, jak np. Dania, która nie była zaangażowana w europejską politykę obronną od prawie trzech dekad.
Niektórzy postrzegają również retorykę towarzyszącą nieposłuszeństwu traktatom europejskim jako skuteczne narzędzie kampanii. Dlatego antropolog Mark Apellis powierza paryski zrealizować tam „Deklaracja afektu, dobra wojna w okresie wyborczym”.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce