Nic nie wskazywało na to, że Polska będzie odgrywać wiodącą rolę na światowej scenie e-sportu. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności 300-tysięczne miasto z robotniczą przeszłością stało się miejscem spotkań najlepszych zawodników świata. Counter Strike globalna ofensywa (CS: Idź) Na świecie.
W tym tygodniu na turnieju Intel Extreme Masters (IEM) w Katowicach na południu Polski odbędą się finałowe mecze sezonu strzelanek pierwszoosobowych, który sprzedał się w ponad 25 milionach egzemplarzy na całym świecie. Oczekuje się, że wydarzenie odwiedzi ponad 100 000 gości, co stanowi jedną trzecią lokalnej populacji.
W jaki sposób miasto regionalne stało się głównym przystankiem e-sportu w Europie? Dzięki gustowi radnego gminy! W 2012 roku natknął się na artykuł o rosnącej popularności e-sportu. Ekspert, z którym rozmawialiśmy, miał polskie nazwisko: Michał Plecharz.
Miasto chciało wówczas unowocześnić swoją działalność i radny zdecydował się nawiązać kontakt z panem Blecharzem za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Często daję się nabrać na portalach społecznościowych i rzadko zwracam uwagę na wiadomości, które otrzymuję od nieznajomych – wyjaśnia wiceprezes Pro Gaming w Electronic Sports League (ESL) Michał Blicharz. Tym razem jednak moja ciekawość została zaspokojona.
Ta wymiana internetowa położyła podwaliny pod współpracę między gminą a firmą zajmującą się produkcją wydarzeń e-sportowych, którą niedawno rada miasta podjęła decyzję o przedłużeniu do 2023 roku.
Drużyna CS:GO podczas kwalifikacji 21 lutego 2019 w Katowicach.
Foto: ESL/Adela Sznajder
Miasto w fazie przejściowej
Decyzja o zainstalowaniu odpowiednika Super Bowl CS: Idź W Katowicach wydarzenie staje się jeszcze ważniejsze w oczach Michała Plecharza, byłego kapitana polskiej drużyny multimistrzów gier wideo. Dorastał 100 mil stąd. Jego ojciec pracował w okolicznych kopalniach węgla.
Było to najlepsze rozwiązanie dla miasta, które chciało zmienić swój wizerunek jako ośrodka przemysłowego.
Ta górnicza przeszłość jest nadal widoczna w dzielnicach robotniczych na obrzeżach historycznego centrum miasta, gdzie prezentowane są małe ceglane budynki. Dwie kopalnie zostały przekształcone w muzea. Jedna z nich przekształciła dawną wieżę górniczą w punkt widokowy miasta, a druga jest miejscem pamięci ofiar masakry Wojciecha, w której zginęło dziewięciu robotników, gdy policja próbowała zakończyć strajk robotniczy w 1981 roku.
Dzięki sukcesowi turnieju katowicka infrastruktura została zmodernizowana i rozbudowana, dzięki czemu na Stadionie Spodek mogą odbywać się także inne ważne wydarzenia, takie jak konferencja klimatyczna ONZ, COP24 w grudniu 2018 r., a także ultranowoczesne centrum konferencyjne zlokalizowane tuż obok. rzut kamieniem.
Spodek to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków architektury w Polsce. Stadion w kształcie UFO może pomieścić 12 000 widzów.
Zdjęcie: Radio-Canada/Dennis Wong
Pomysł równie ambitny, co ryzykowny
Nawet jeśli historia pokazała, że organizatorzy europejskiego ruchu międzynarodowego mieli rację, zakład był ryzykowny. Zawody e-sportowe odbywają się zwykle w największych miastach na całym świecie, takich jak Szanghaj, Los Angeles, Paryż, Sydney i Moskwa.
Pomysł ten początkowo wydawał się nierealny – wspomina Michał Blecharz. Powinno to mieć sens w naszych oczach, ale także w oczach naszych sponsorów, którzy niekoniecznie planowali inwestować w Polsce.
To właśnie tutaj współpraca z gminą nabiera pełnego znaczenia, gdyż wybrani urzędnicy potrafili negocjować z partnerami i oferować organizatorom dobre warunki najmu.
Skala pomysłu przez długi czas przerażała także organizatorów. Stadion w Katowicach może pomieścić 12 000 widzów, czyli 10 razy więcej, niż przyciągały wówczas wydarzenia ESL.
Przystanek tramwajowy Rondo znajduje się obok miejsca IEM.
Zdjęcie: Radio-Canada/Dennis Wong
Posunięcie było duże, ale komitet organizacyjny odpowiednio zareagował, tworząc bardzo przydatny system biletowy, który umożliwia bezpłatny dostęp do stoisk, ale pozwala zapłacić za pierwszeństwo wejścia.
Odetchnięto z ulgą 17 stycznia 2013 r., gdy pomimo zimna tysiące widzów ustawiło się w kolejce na pierwszy dzień zawodów, które stały się najstarszym nieprzerwanie aktywnym turniejem w historii gier wideo.
Dostrzegając formułę, która zapewniła sukces IEM Katowice, organizatorzy w dalszym ciągu szanują tradycję oferowania kibicom bezpłatnego wstępu.
Tradycja znana na całym świecie
Remisy w katowickim turnieju w tym roku rozłożone są na dwa weekendy i zapewniają także widzom mecze StarCrafta II I na podstawie Fortnite. Najlepsze drużyny z CS: Idź Łącznie podzielą się kwotą 1 miliona dolarów.
Każdego roku liczba odwiedzających sięga dziesiątek tysięcy, a widzów online sięga dziesiątek milionów.
Oczekuje się, że na zawody Intel Extreme Masters Katowice odwiedzi ponad 100 000 gości, co stanowi jedną trzecią lokalnej populacji.
Zdjęcie: Radio-Canada/Dennis Wong
Wiceprezydent ESL Michał Blecharz z dumą widzi, że wysiłki jego zespołu opłaciły się przez ostatnie sześć lat.
Łatwo jest poczuć urok Katowickiego powietrza – wyjaśnia z szerokim uśmiechem. Fani zbudowali tutaj silną kulturę, atmosfera jest wyjątkowa i nie każdy przystanek na torze e-sportowym tam trafia.
Wyjątkowy wymiar tego wydarzenia wynika między innymi z obecności na marginesie profesjonalnych konkursów wystawców, którzy oferują atrakcje na każdy gust i w każdym wieku.
Być może ostatecznym znakiem sukcesu są historie opowiadane przez śmiejących się urzędników miejskich. Wiele osób opowiadało Michałowi Blecharzowi, że podczas pobytu za granicą poproszono ich o rozmowę na temat e-sportu, gdy padła nazwa Katowic.
„Muzyczny ninja. Analityk. Typowy miłośnik kawy. Ewangelista podróży. Dumny odkrywca.”
More Stories
Karl-Anthony Towns (44 punkty) jest nie do obrony na parkiecie! • Koszykówka USA
Ruud van Nistelrooy strzela swój pierwszy mecz dla Manchesteru United w Pucharze Ligi, zabezpieczając Liverpool i pokonując Chelsea
XV z Francji – Anthony Guillonche, Charles Ollivon, Maxime Loco.. Lista zawodników zwolnionych przez sztab Bluesa