Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak Europa zbliża się do pełnego zatrudnienia według najnowszych danych dotyczących bezrobocia

Jak Europa zbliża się do pełnego zatrudnienia według najnowszych danych dotyczących bezrobocia

Paolo Gentiloni, europejski komisarz ds. gospodarki

obraz unii europejskiej

„To pokazuje, że kryzys pandemiczny był znacznie lepszy niż zarządzanie w 2008 roku” – cieszy się europejski komisarz ds. gospodarki. Paolo Gentiloni przypomina, że ​​europejska gospodarka, dotknięta kryzysem finansowym wywołanym przez amerykańskie „hipoteki” i upadek Lehman Brothers, potrzebowała siedmiu lat, aby odzyskać swój poziom z 2007 roku. poziom zatrudnienia w 2020 roku.

Francja na Morzu Śródziemnym

Ta liczba 7% bezrobotnych w strefie euro, oparta na kryteriach MOP (1), oczywiście maskuje duże dysproporcje. W niektórych krajach pełne zatrudnienie zostało osiągnięte lub nawet przekroczone przy niepełnym zatrudnieniu: tak jest w przypadku Czech (2,1%), Polski (2,9%) i Niemiec (3,2%), a następnie krajów takich jak Słowenia, Austria i Portugalia. . Z kolei bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie w Hiszpanii (13%), Grecji (12,7%) i we Włoszech (9%).

Francja plasuje się w europejskiej średniej: w grudniu 2021 roku bezrobotnych mężczyzn było 7,5%, a kobiet 7,4%, co jest poziomem porównywalnym z takimi krajami jak Szwecja, Finlandia, Chorwacja czy Łotwa. Ale siła ożywienia we Francji, podobnie jak we Włoszech, sprawia, że ​​te dwa główne kraje są lokomotywami, pozwalając strefie euro osiągnąć odbicie wzrostu o 5,2% w 2021 r.

Niskie bezrobocie wśród młodzieży

Najmłodsi korzystają na zdrowiu europejskiego rynku pracy. Z 18% w grudniu 2020 r. bezrobocie w grupie wiekowej 15-24 spadło do 14,9%, czyli 2,748 mln bezrobotnych młodych ludzi w Unii Europejskiej, w tym 2,222 mln w krajach strefy euro. Tutaj ponownie różnice są silne: Włochy (26,8%), Hiszpania i Grecja (ponad 30%) nadal borykają się z ogromnym bezrobociem wśród młodzieży, ale dotyczy to również Francji (17,6%), prawie trzy razy więcej niż Niemiec (6,1%). ).

Wyniki te pozwalają Europie w każdym razie zbliżyć się do pełnego zatrudnienia, jeśli weźmiemy pod uwagę niemożliwy do ściśnięcia udział bezrobocia. Świadczy o tym, że w najbardziej dynamicznych częściach kontynentu firmy, już ukarane dostępem do surowców i wysokimi cenami, mają trudności z zatrudnianiem w wielu napiętych sektorach. Służy jako hamulec produkcji i jednocześnie zachęta do podnoszenia płac.

READ  Kalendarz ekonomiczny: mowa Powella i Lagarde na horyzoncie!