Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Iran przejmuje dwa greckie tankowce na wodach Zatoki Perskiej

W wodach Zatoki ponownie rośnie napięcie. W piątek, 27 maja, po operacji helikopterowej przeprowadzonej przez siły morskie Gwardii Rewolucyjnej, ideologiczna armia Teheranu, Iran zajęła dwa tankowce z grecką banderą, które płynęły w pobliżu jego wód terytorialnych po zejściu z paliwa w irackiej ropie. stacja w Basrze.

Te naloty, podobne do odwetu Teheranu po zajęciu przez władze greckie irańskiej ropy na Morzu Śródziemnym, również podkreślają rolę Rosji w transporcie irańskiej ropy, a zajęty przez Ateny statek jest pochodzenia rosyjskiego. Zarówno Teheran, jak i Moskwa podlegają sankcjom międzynarodowym.

potępiać Czyny podobne do piractwa, dyplomacja grecka Dla mnie Domagał się natychmiastowego uwolnienia statków i ich załogi oraz ostrzegał przed możliwą konfiskatą Szczególnie negatywne konsekwencje. W stosunkach dwustronnych oraz w stosunkach Iranu z Unią Europejską.

Przeczytaj także: Wojna na Ukrainie: zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Gwardia Rewolucyjna, która przyznała się do aresztowań, oskarżyła tankowce o popełnienie – nieokreślonego – naruszenia zasad żeglugi. Strona internetowa w pobliżu Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, AktualnościNa kilka godzin przed piątkowym rankiem ostrzegł, że Teheran planuje przejęcie „środki karne” przeciwko Grecji, którą Iran oskarża o pomoc Stanom Zjednoczonym w przejęciu irańskiej ropy miesiąc temu na statku nazwanym przez władze irańskie Lana Który Teheran twierdzi, że jest właścicielem.

Statek sześciokrotnie zmieniał swoją tożsamość

25 maja greckie władze morskie ogłosiły na wniosek amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości przejęcie ropy w imię sankcji nałożonych przez Waszyngton na Iran. Stany Zjednoczone podejrzewają, że Lana Wysłać 600 000 baryłek irańskiej ropy i żeglować po Morzu Śródziemnym w nadziei na znalezienie na nią nabywcy.

Teheran odpowiedział stanowczo i opisał przejęcie przesyłki jako:Przykład hakowania.Według oświadczenia wydanego przez Irańską Organizację Morską i Portową. Irański minister spraw zagranicznych wezwał chargé d’affairs do ambasady greckiej w Teheranie, mówiąc, że statek Pod sztandarem Islamskiej Republiki Iranu.

Dane ze strony monitoringu aktywności morskiej MarineTraffic w tym samym czasie pokazały coś, co wyglądało na transfer ładunku z Lana Na pokładzie innego statku potwierdza, że ​​olej został ustawiony. Ta akcja, która, jak się wydaje, przyspieszyła irańskie represje, podkreśla rolę czwartego aktora: Rosji. zachowanie Lana A pytania o jego tożsamość są już typowe dla statków operujących w cieniu, ponieważ statek zmieniał swoją tożsamość sześć razy od czasu rozpoczęcia eksploatacji w 2003 roku.

READ  Mężczyzna został zabity przez rekina w Australii

Pozostało jeszcze 49,31% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.