Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Intel zainwestuje do 4,6 miliarda dolarów w nową placówkę w Polsce

Intel zainwestuje do 4,6 miliarda dolarów w nową placówkę w Polsce

Microchip chce zaspokoić „przewidywany popyt” w nadchodzących latach. W szczególności dzięki tej inwestycji powinno powstać 2000 miejsc pracy.

Amerykański producent półprzewodników Intel zainwestuje do 4,6 miliarda dolarów w budowę nowego zakładu w Polsce, tworząc około 2000 bezpośrednich miejsc pracy, ogłosił w piątkowym komunikacie prasowym. Nowa placówka, zlokalizowana we Wrocławiu na południowym wschodzie kraju, będzie poświęcona montażowi i testowaniu półprzewodników.Prośba o zaliczkęIntel mówi, że w ciągu najbliższych kilku lat. Powstanie również kilka tysięcy pośrednich miejsc pracy. W czasie, gdy Europa kwestionuje swoją suwerenność przemysłową w tym rozwijającym się sektorze, Intel ogłosił w zeszłym roku duży plan inwestycyjny dotyczący produkcji chipów elektronicznych w Europie, do 80 miliardów euro w ciągu dziesięciu lat.

Intel ma już fabrykę w Irlandii, która produkuje płytki krzemowe (bardzo cienkie krążki z materiału półprzewodnikowego, na których wytrawione są układy scalone i chipy), a także ma duży plan inwestycyjny – 17 miliardów euro – w Niemczech, w regionie Magdeburga. Budowa zakładu, która miała rozpocząć się w pierwszej połowie 2023 roku, jeszcze się nie rozpoczęła, zwłaszcza w kontekście inflacji. Oczekuje się dodatkowej pomocy publicznej ze strony Niemiec, co niedawno przyznało niemieckie Ministerstwo Gospodarki. Bliskość geograficzna między tymi lokalizacjami a planami lokalizacji”Poprawa elastyczności i efektywności kosztowej łańcucha dostaw półprzewodników w Europie„, argumentuje Intel.

Produkcja półprzewodników znajduje się w centrum zainteresowania Europy, ponieważ są one tak ważne dla przemysłu przyszłości. Parlament Europejski i państwa członkowskie UE osiągnęły w połowie kwietnia porozumienie w sprawie planu ożywienia przemysłu w regionie, aby zmniejszyć jego zależność od Azji. Deklarowanym celem jest osiągnięcie 20% światowej produkcji do 2030 r., czyli dwukrotnie więcej niż obecnie. Jednocześnie Stany Zjednoczone przyciągnęły setki miliardów dolarów dotacji poprzez ustawę o redukcji inflacji (IRA), specjalnie dla tego sektora.

READ  W Polsce sędziowie spotykają się z obywatelami w obronie niezawisłości wymiaru sprawiedliwości

„data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >