Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Intel planuje zainwestować 4,6 miliarda dolarów w nowy zakład montażowo-testowy w Polsce

Intel planuje zainwestować 4,6 miliarda dolarów w nowy zakład montażowo-testowy w Polsce

Intel realizuje swój plan zwiększenia swojej obecności i możliwości produkcji półprzewodników w Europie. 16 czerwca amerykański gigant ogłosił zamiar zainwestowania aż 4,6 miliarda dolarów (4,2 miliarda euro) w budowę nowego zakładu produkcyjnego w Polsce. Zlokalizowane niedaleko Wrocławia, w południowo-zachodniej części kraju, będzie poświęcone montażowi i testowaniu półprzewodników. Musi zaspokoić zapotrzebowanie na moce produkcyjne, które do 2027 r. ma gwałtownie wzrosnąć. Projekt ma stworzyć bezpośrednio 2000 miejsc pracy.

W marcu 2022 roku Intel ujawnił plan inwestycyjny w Europie, który w ciągu 10 lat może osiągnąć 80 miliardów euro. Jej pierwsze poważne działania to budowa ogromnej fabryki w Niemczech, w regionie Magdeburga za 17 miliardów euro oraz rozbudowa irlandzkiej fabryki Leixlip kosztem 12 miliardów euro. Inne projekty planowane są jako A ’Centrum’ Europejskie centrum badawczo-rozwojowe we Francji, na płaskowyżu Saclay. Spółka ogłosiła także zamiar zwiększenia inwestycji w Polsce, gdzie jest obecna od blisko 30 lat. W Gdańsku znajduje się największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie, zatrudniające około 4000 pracowników.

„Polska jest już siedzibą firmy Intel i jest dobrze przygotowana do współpracy z zakładami Intela w Niemczech i Irlandii”.– oznajmił w oświadczeniu dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger. „Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Polski w naszych pracach nad rozwojem lokalnego ekosystemu półprzewodników i przyczynianiu się do realizacji celu UE, jakim jest stworzenie bardziej odpornego i zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników”.

Otrzymasz polski obiekt Wafle krzemowe (Wióry) wyprodukowane w Irlandii i Niemczech zapewnią ich pocięcie, a następnie złożenie i przetestowanie produktów końcowych. Intel twierdzi, że mogłoby to zadziałać także w innych odlewniach.

Oświadczenie to następuje przed zaplanowanym na poniedziałek w Berlinie spotkaniem Pata Gelsingera z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. W grudniu ubiegłego roku Intel wskazywał, że może opóźnić budowę gigantycznej niemieckiej fabryki ze względu na pogarszającą się sytuację makroekonomiczną i wyższe niż oczekiwano koszty inwestycji, wzywając do dodatkowego wysiłku państwa na rzecz projektu.

READ  Fala wirusa Covid-19 w północnej Europie utrudnia wzrost gospodarczy

Jak podaje niemiecka gazeta Handelsblatt, rząd będzie gotowy zwiększyć wsparcie z 6,8 mld euro do 9,9 mld euro i tym samym będzie bliski osiągnięcia porozumienia z Intelem. Projekt w Polsce otrzyma także hojne dotacje, które nie zostały jeszcze ujawnione. Pierwszym krokiem jest uzyskanie zgody Komisji Europejskiej.