Intel realizuje swój plan zwiększenia swojej obecności i możliwości produkcji półprzewodników w Europie. 16 czerwca amerykański gigant ogłosił zamiar zainwestowania aż 4,6 miliarda dolarów (4,2 miliarda euro) w budowę nowego zakładu produkcyjnego w Polsce. Zlokalizowane niedaleko Wrocławia, w południowo-zachodniej części kraju, będzie poświęcone montażowi i testowaniu półprzewodników. Musi zaspokoić zapotrzebowanie na moce produkcyjne, które do 2027 r. ma gwałtownie wzrosnąć. Projekt ma stworzyć bezpośrednio 2000 miejsc pracy.
W marcu 2022 roku Intel ujawnił plan inwestycyjny w Europie, który w ciągu 10 lat może osiągnąć 80 miliardów euro. Jej pierwsze poważne działania to budowa ogromnej fabryki w Niemczech, w regionie Magdeburga za 17 miliardów euro oraz rozbudowa irlandzkiej fabryki Leixlip kosztem 12 miliardów euro. Inne projekty planowane są jako A ’Centrum’ Europejskie centrum badawczo-rozwojowe we Francji, na płaskowyżu Saclay. Spółka ogłosiła także zamiar zwiększenia inwestycji w Polsce, gdzie jest obecna od blisko 30 lat. W Gdańsku znajduje się największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie, zatrudniające około 4000 pracowników.
„Polska jest już siedzibą firmy Intel i jest dobrze przygotowana do współpracy z zakładami Intela w Niemczech i Irlandii”.– oznajmił w oświadczeniu dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger. „Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Polski w naszych pracach nad rozwojem lokalnego ekosystemu półprzewodników i przyczynianiu się do realizacji celu UE, jakim jest stworzenie bardziej odpornego i zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników”.
Otrzymasz polski obiekt Wafle krzemowe (Wióry) wyprodukowane w Irlandii i Niemczech zapewnią ich pocięcie, a następnie złożenie i przetestowanie produktów końcowych. Intel twierdzi, że mogłoby to zadziałać także w innych odlewniach.
Oświadczenie to następuje przed zaplanowanym na poniedziałek w Berlinie spotkaniem Pata Gelsingera z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. W grudniu ubiegłego roku Intel wskazywał, że może opóźnić budowę gigantycznej niemieckiej fabryki ze względu na pogarszającą się sytuację makroekonomiczną i wyższe niż oczekiwano koszty inwestycji, wzywając do dodatkowego wysiłku państwa na rzecz projektu.
Jak podaje niemiecka gazeta Handelsblatt, rząd będzie gotowy zwiększyć wsparcie z 6,8 mld euro do 9,9 mld euro i tym samym będzie bliski osiągnięcia porozumienia z Intelem. Projekt w Polsce otrzyma także hojne dotacje, które nie zostały jeszcze ujawnione. Pierwszym krokiem jest uzyskanie zgody Komisji Europejskiej.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy