Niemiecki minister finansów Christian Lindner odpowiedział w wiadomości zamieszczonej na dawnym serwisie X Twitter, mówiąc: „Pieniądze, których Intel nie potrzebuje, należy zarezerwować na rozwiązanie problemów finansowych budżetu federalnego”. „Każda inna opcja nie byłaby odpowiedzialną polityką”. Jeśli chodzi o polską placówkę zlokalizowaną we Wrocławiu (na południowym zachodzie), Intel zobowiązał się zainwestować tam do 4,6 miliarda dolarów, co doprowadzi do utworzenia 2000 bezpośrednich miejsc pracy.
Grupa uzasadniła zamrożenie obu zakładów swoimi oczekiwaniami dotyczącymi zmian popytu, nie podając dalszych szczegółów. Już na początku tego roku amerykańska firma przełożyła już rozpoczęcie budowy nowego centrum badawczo-rozwojowego we Francji i zamroziła projekt fabryki we Włoszech. W opublikowanym w poniedziałek komunikacie prasowym grupa poinformowała, że w najbliższej przyszłości zamierza w Europie polegać na swojej fabryce Leixlip na obrzeżach Dublina (Irlandia).
W przeciwieństwie do USA
Ta zmiana w Europie kontrastuje z rozwojem przemysłu osiągniętym przez firmę Intel w Stanach Zjednoczonych, przy pełnym wsparciu rządu USA, który w marcu przyznał kopertę o wartości 20 miliardów dolarów na dotacje, aby umożliwić grupie zwiększenie produkcji.
Władze federalne USA liczą, że środki te zostaną przeznaczone na rozwój lub budowę fabryk w Arizonie, Ohio, Nowym Meksyku i Oregonie, które mogłyby stworzyć nawet 30 tys. miejsc pracy.
Firma ze swojej strony musi zainwestować w swoim kraju około 100 miliardów dolarów.
Wyścig sztucznej inteligencji
Intel, jedna z najstarszych firm w tym sektorze, stwierdziła: „Nadszedł czas, aby przejść z okresu przyspieszonych inwestycji do bardziej normalnego tempa” oraz „do bardziej elastycznego i wydajnego planu inwestycyjnego”. W ostatnich miesiącach firma mocno zainwestowała w maszyny ekstremalnie UV holenderskiej firmy ASML, które umożliwiają produkcję bardziej zaawansowanych chipów. Dlatego Intel nadrabia zaległości w dziedzinie mikroprocesorów adaptacyjnych, rozwijając generatywną sztuczną inteligencję (AI). W przeciwieństwie do większości swoich głównych konkurentów, na czele z Nvidią, grupa sama produkuje duży procent swoich chipów.
Nawet dyrektor generalny Pat Gelsinger, który w lutym 2021 roku przejął Intela, forsuje rozwój jego działalności usługowej, polegającej na produkcji półprzewodników dla innych firm. Ale ten oddział narobił w ostatnich miesiącach straty sięgające kilku miliardów dolarów do tego stopnia, że w poniedziałek grupa ogłosiła, że przekształci tę działalność zwaną odlewniami w odrębną spółkę zależną.
Zdaniem spółki inicjatywa ta mogłaby w szczególności umożliwić pozyskanie innych inwestorów do kapitału tej nowej spółki zależnej. Dla części analityków jest to pierwszy krok przed miękkim wydzieleniem w niezależną spółkę. Jednak firma nie poddała się w odlewni, o czym świadczy poniedziałkowe ogłoszenie partnerstwa, w ramach którego Intel będzie współpracował z Amazon Web Services (AWS), działem Amazona do zdalnego przetwarzania danych, w celu zaprojektowania i wyprodukowania niestandardowego chipa AI.
Wall Street dobrze zareagowała na komunikaty Intela. Tytuł zyskał 7,89% w obrocie elektronicznym po zamknięciu nowojorskiej giełdy.
Trudności, przed którymi stoi Intel, skłoniły go do ogłoszenia na początku sierpnia dużego planu społecznego, który obejmował zwolnienie 15% siły roboczej, czyli około 18 000 osób, w celu zmniejszenia wydatków o 10 miliardów dolarów. Jeszcze przed pojawieniem się generatywnej sztucznej inteligencji były lider amerykańskich innowacji marudził już od kilku lat, kumulując opóźnienia we wprowadzaniu na rynek swoich nowych chipów.
Również w poniedziałek Intel ujawnił nowy kontrakt na dostawę dla Departamentu Obrony USA ultrabezpiecznych chipów za kwotę, która może osiągnąć 3 miliardy dolarów.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce