Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Intel odkłada plany utworzenia fabryk w Niemczech i Polsce, co jest lekceważeniem Europy

Intel odkłada plany utworzenia fabryk w Niemczech i Polsce, co jest lekceważeniem Europy

Niemiecki minister finansów Christian Lindner odpowiedział w wiadomości zamieszczonej na dawnym serwisie X Twitter, mówiąc: „Pieniądze, których Intel nie potrzebuje, należy zarezerwować na rozwiązanie problemów finansowych budżetu federalnego”. „Każda inna opcja nie byłaby odpowiedzialną polityką”. Jeśli chodzi o polską placówkę zlokalizowaną we Wrocławiu (na południowym zachodzie), Intel zobowiązał się zainwestować tam do 4,6 miliarda dolarów, co doprowadzi do utworzenia 2000 bezpośrednich miejsc pracy.

Przeczytaj także: Podcast – Obciążenie środowiska sztuczną inteligencją i niepowodzenia Intela

Grupa uzasadniła zamrożenie obu zakładów swoimi oczekiwaniami dotyczącymi zmian popytu, nie podając dalszych szczegółów. Już na początku tego roku amerykańska firma przełożyła już rozpoczęcie budowy nowego centrum badawczo-rozwojowego we Francji i zamroziła projekt fabryki we Włoszech. W opublikowanym w poniedziałek komunikacie prasowym grupa poinformowała, że ​​w najbliższej przyszłości zamierza w Europie polegać na swojej fabryce Leixlip na obrzeżach Dublina (Irlandia).

W przeciwieństwie do USA

Ta zmiana w Europie kontrastuje z rozwojem przemysłu osiągniętym przez firmę Intel w Stanach Zjednoczonych, przy pełnym wsparciu rządu USA, który w marcu przyznał kopertę o wartości 20 miliardów dolarów na dotacje, aby umożliwić grupie zwiększenie produkcji.

Władze federalne USA liczą, że środki te zostaną przeznaczone na rozwój lub budowę fabryk w Arizonie, Ohio, Nowym Meksyku i Oregonie, które mogłyby stworzyć nawet 30 tys. miejsc pracy.

Firma ze swojej strony musi zainwestować w swoim kraju około 100 miliardów dolarów.

Wyścig sztucznej inteligencji

Intel, jedna z najstarszych firm w tym sektorze, stwierdziła: „Nadszedł czas, aby przejść z okresu przyspieszonych inwestycji do bardziej normalnego tempa” oraz „do bardziej elastycznego i wydajnego planu inwestycyjnego”. W ostatnich miesiącach firma mocno zainwestowała w maszyny ekstremalnie UV holenderskiej firmy ASML, które umożliwiają produkcję bardziej zaawansowanych chipów. Dlatego Intel nadrabia zaległości w dziedzinie mikroprocesorów adaptacyjnych, rozwijając generatywną sztuczną inteligencję (AI). W przeciwieństwie do większości swoich głównych konkurentów, na czele z Nvidią, grupa sama produkuje duży procent swoich chipów.

READ  Europa domaga się wycofania armii rosyjskiej z ukraińskich granic
Przeczytaj także: Perspektywa uzyskania przez Huawei federalnego patentu na sztuczną inteligencję wywołuje u ludzi frustrację

Nawet dyrektor generalny Pat Gelsinger, który w lutym 2021 roku przejął Intela, forsuje rozwój jego działalności usługowej, polegającej na produkcji półprzewodników dla innych firm. Ale ten oddział narobił w ostatnich miesiącach straty sięgające kilku miliardów dolarów do tego stopnia, że ​​w poniedziałek grupa ogłosiła, że ​​przekształci tę działalność zwaną odlewniami w odrębną spółkę zależną.

Zdaniem spółki inicjatywa ta mogłaby w szczególności umożliwić pozyskanie innych inwestorów do kapitału tej nowej spółki zależnej. Dla części analityków jest to pierwszy krok przed miękkim wydzieleniem w niezależną spółkę. Jednak firma nie poddała się w odlewni, o czym świadczy poniedziałkowe ogłoszenie partnerstwa, w ramach którego Intel będzie współpracował z Amazon Web Services (AWS), działem Amazona do zdalnego przetwarzania danych, w celu zaprojektowania i wyprodukowania niestandardowego chipa AI.

Wall Street dobrze zareagowała na komunikaty Intela. Tytuł zyskał 7,89% w obrocie elektronicznym po zamknięciu nowojorskiej giełdy.

Trudności, przed którymi stoi Intel, skłoniły go do ogłoszenia na początku sierpnia dużego planu społecznego, który obejmował zwolnienie 15% siły roboczej, czyli około 18 000 osób, w celu zmniejszenia wydatków o 10 miliardów dolarów. Jeszcze przed pojawieniem się generatywnej sztucznej inteligencji były lider amerykańskich innowacji marudził już od kilku lat, kumulując opóźnienia we wprowadzaniu na rynek swoich nowych chipów.

Czytaj więcej: Intel słabnie: Trzy powody wyjaśniają upadek giganta

Również w poniedziałek Intel ujawnił nowy kontrakt na dostawę dla Departamentu Obrony USA ultrabezpiecznych chipów za kwotę, która może osiągnąć 3 miliardy dolarów.