Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Indonezja świętuje Dzień Niepodległości w Nusantarze, swojej przyszłej stolicy, która wciąż jest w budowie

Indonezja świętuje Dzień Niepodległości w Nusantarze, swojej przyszłej stolicy, która wciąż jest w budowie

W sobotę 17 sierpnia w przyszłej stolicy kraju, Nusantarze, Indonezja zorganizowała mini obchody Dnia Niepodległości. To miasto na Borneo ma zastąpić Dżakartę na zanieczyszczonej wyspie Jawa, której zagraża rosnący poziom wody.

Kosztem 32 miliardów dolarów (29 miliardów euro) miał w sobotę oficjalnie stać się stolicą Indonezji, ale opóźnienia w budowie i problemy finansowe zmusiły prezydenta Joko Widodo do odroczenia podpisania dekretu zatwierdzającego transfer.

Jednak Joko Widodo wzięła udział w ceremonii w Nusantara bez słowa, w towarzystwie ministrów i wyższych oficerów armii, aby zapewnić inwestorów o wykonalności projektu. Opuści urząd po dziesięciu latach sprawowania władzy. Poprzedniego dnia wygłosił przed parlamentem swoje ostatnie orędzie o stanie Unii, w którym pochwalił swoje wyniki gospodarcze, nie wspominając nawet o Nusantarze.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów W Indonezji utopia Nusantary, przyszłej stolicy lasów

W uroczystości, która obejmowała modlitwę i defiladę wojskową, wziął udział jego następca Prabowo Subianto, który obejmie urząd w październiku. W sumie wzięło w nim udział mniej niż 2000 innych osób, ponieważ brak zakwaterowania i trwająca budowa zmniejszyły listę gości, która początkowo liczyła 8 000 osób. Dekret prezydenta nakazujący zmianę stolicy może zostać opóźniony do czasu objęcia urzędu przez Prabowo Subianto.

Brak inwestycji i obawy ekologów

Dawne Holenderskie Indie Wschodnie, obecnie Republika Indonezji, ogłosiły niepodległość w 1945 r., po ponad trzech wiekach dominacji zakończonej okupacją japońską podczas II wojny światowej.

W przypadku Nusantary inwestycje, zwłaszcza te pochodzące od darczyńców zagranicznych, nie istniały. Do końca roku do znalezienia pozostaje 100 000 miliardów rupii (6,13 miliarda dolarów); Do tej pory wygenerowano jedynie 56,2 biliona rupii.

Ekolodzy ostrzegają także przed budową megamiasta w jednym z największych na świecie obszarów lasów deszczowych, będącym domem dla orangutanów, małp długonosych i lampartów mglistych (lub lampartów długodystansowych).

READ  Waszyngton twierdzi, że rosyjscy dowódcy są podzieleni co do dużej ofensywy zimowej
Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Dżakarta, potępiona stolica Indonezji

Świat z Agence France-Presse

Wykorzystaj tę zawartość ponownie