Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Imponujące zdjęcia „mega burzy”, która spustoszyła Ukrainę i Rosję

Imponujące zdjęcia „mega burzy”, która spustoszyła Ukrainę i Rosję

Gwałtowna burza nawiedziła Rosję i Półwysep Krymski, który zaanektowała. Prawie dwa miliony ludzi cierpi obecnie z powodu przerw w dostawie prądu w Rosji i okupowanej Ukrainie.

Gwałtowne wiatry i gigantyczne fale wbijają się w autostrady: Burza nawiedziła południową Rosję i aneksję Półwyspu Krymskiego, powodując poważne przerwy w dostawie prądu, poinformowały lokalne władze w poniedziałek 27 listopada.

Według służb ratunkowych trudna pogoda, nazwana przez rosyjskie media „burzą stulecia” i „mega burzą”, rozpoczęła się w niedzielę 26 listopada.

Ogłoszenie stanu wyjątkowego na Krymie

Na Półwyspie Krymskim Morze Czarne wylało się na autostrady, a rosyjska telewizja transmitowała obrazy fal uderzających w samochody próbujące przejechać przez wodę. Gubernator Krymu Siergiej Aksionow poinformował za pośrednictwem aplikacji Telegram, że w związku ze złymi warunkami pogodowymi ogłosił poniedziałek dniem wolnym od pracy. Ogłosił także stan wyjątkowy w kilku obszarach półwyspu, które zaanektował w 2014 r.

„Byliśmy świadkami prawdziwego Armageddonu” – powiedział rosyjskiemu kanałowi telewizyjnemu Rossija 24 przewodniczący parlamentu Krymu Władimir Konstantinow.

Kontynuował: „Mieszkańcy nie pamiętają aż do teraz, kiedy widzieli wiatry i fale o takiej sile”. W Soczi złe warunki pogodowe utrudniły ruch kolejowy z powodu spadających drzew na tory kolejowe. Zdjęcia wyemitowane przez agencję informacyjną Nexta pokazują potężną falę, która „zmiotła linię kolejową i zalała pierwsze piętra wieżowców”.

Burza ta spowodowała przerwę w dostawie prądu, a w poniedziałek rano na Półwyspie Krymskim „z powodu trwającego huraganu” około 400 000 ludzi pozostało bez prądu – wynika z informacji rosyjskiego przedsiębiorstwa energetycznego „Creminergo”, które podały rosyjskie agencje informacyjne.

27 listopada 2023 r. po burzy ewakuowano mieszkańców z zalanej wioski Przybyżnie na Krymie.
27 listopada 2023 r. po burzy ewakuowano mieszkańców z zalanej wioski Przybyżnie na Krymie. © Stringer/AFP

Do SewastopolGubernator miasta Michaił Razwożajew napisał w Telegramie, że w wyniku zalania lokalnego akwarium spowodowanego przez burzę zginęło ponad 500 zwierząt morskich.

READ  Emmanuel Macron i Joe Biden obiecują wspierać Kijów „tak długo, jak to będzie konieczne”

Według niego prognoza pogody nie napawa obecnie optymizmem, gdyż w poniedziałek na Półwyspie Krymskim spodziewane są opady deszczu, śniegu i porywy wiatru do 30 metrów na sekundę.

Ratownik trzyma kota i pomaga kobiecie podczas ewakuacji mieszkańców zalanej wioski Pribyzhnye na Krymie, 27 listopada 2023 r.
Ratownik trzyma kota i pomaga kobiecie podczas ewakuacji mieszkańców zalanej wioski Pribyzhnye na Krymie, 27 listopada 2023 r. © STRINGER / AFP

Dotknięte są zakłócenia w ruchu drogowym i nadmorskich kurortach.

W regionie Krasnodarskim, który obejmuje nadmorskie kurorty Soczi i Anapa, które są bardzo popularne wśród Rosjan, wiatr od niedzieli wieczorem do poniedziałku powalił z korzeniami setki drzew oraz wiele metalowych konstrukcji, które wyposażają plaże, powodując obrażenia, on odnotowany. Lokalny oddział rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych.

Według tego samego źródła w Witiazewie, niedaleko Anapy, burza spowodowała uziemienie dużego statku towarowego Blue Shark pływającego pod banderą Belize.

W Noworosyjsku, także w obwodzie krasnodarskim, Konsorcjum Rurociągów Kaspijskich ogłosiło, że wstrzyma załadunek ropy i zabezpieczy tankowce przed „skrajnie niesprzyjającymi warunkami pogodowymi”: wiatrem dochodzącym do 86 km/h i falami o wysokości do 8 metrów.

Dotknięta została także Ukraina

Sąsiednia Ukraina również boryka się z trudnymi warunkami pogodowymi: burza śnieżna pozbawia prądu w ponad 2000 miast i zamyka autostrady, których system elektroenergetyczny jest już pod presją rosyjskich bombardowań, poinformowały w poniedziałek ukraińskie władze.

Ukraina obawia się nowej kampanii masowych rosyjskich ataków wymierzonych w jej podstawową infrastrukturę tej zimy, jak miało to miejsce w 2022 r., kiedy ataki te pogrążyły miliony ludzi w chłodzie i ciemności.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że „w 2019 r. obszary w 16 obwodach zostały odcięte od prądu”.

Dodał, że burza spowodowała chaos na drogach, zmusiła 1370 ciężarówek do „tymczasowego zatrzymania” i 840 pojazdów do odholowania.

W Odessie na południu, która jest regularnie celem rosyjskich ataków, władze poinformowały, że udzieliły pomocy 1624 osobom uwięzionym przez śnieg. Według tego samego źródła temperatura spadła poniżej zera i zarejestrowano silny wiatr.

READ  Filmy. 700-kilogramowy mors zatonął w kilku łodziach, próbując tam drzemać

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił już w niedzielę o „skrajnie trudnych warunkach pogodowych”, ogłaszając, że kilkaset lokalnych obszarów pozbawionych jest prądu.

„Szczególnie powinniśmy być wdzięczni wszystkim, którzy bronią naszego kraju i prowadzą działania ofensywne w tak trudnych okolicznościach” – ogłosił w X (dawniej Twitterze).

„Dziękuję wszystkim ratownikom, pracownikom służb publicznych, policji, władzom lokalnym i inżynierom, którzy pracują 24 godziny na dobę, aby pomóc mieszkańcom” – powiedział w poniedziałek.

W zeszłym tygodniu krajowy operator operacyjny Okrnergo poinformował o „trudnej” sytuacji sieci elektroenergetycznej w związku ze zwiększonym zużyciem związanym z niskimi temperaturami, co skłoniło ją do pilnego importu energii elektrycznej z trzech sąsiadujących krajów.