Czeska prezydencja Unii Europejskiej będzie naciskać na ogólnounijne porozumienie w sprawie 15% podatku od osób prawnych. Czeski minister finansów Zbenik Stangora wyraził nadzieję na zawarcie umowy do końca października.
W ubiegłym roku uzgodniono, że w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) będą nakładane sprawiedliwe opodatkowanie na duże przedsiębiorstwa międzynarodowe. Na podstawie tego porozumienia Komisja Europejska wystąpiła z propozycją wdrożenia reformy OECD na poziomie Unii Europejskiej.
„Obecnie poszukujemy konsensusu w Unii Europejskiej podczas naszej prezydencji i dążymy do osiągnięcia tego konsensusu do końca października.Stangora powiedział czeskiej telewizji.
Zgodnie z propozycją Komisji podatek zostanie nałożony na firmy, których roczne przychody przekraczają 750 mln euro. Chociaż Parlament Europejski popiera propozycję Komisji, państwa członkowskie nie osiągnęły jeszcze niezbędnego konsensusu.
Na spotkaniu ministrów finansów bloku w czerwcu Węgry zablokowały propozycję, w której argumentowano, że europejskie podatki minimalne mogą zaszkodzić gospodarce narodowej i zagrozić miejscom pracy.
Węgry mają obecnie 9% podatek od osób prawnych, który jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Aby przeprowadzić reformę podatkową w całej UE, potrzebny jest konsensus. Wcześniej propozycja została również zablokowana przez Polskę, ale Warszawa zrezygnowała z weta podczas negocjacji prowadzonych przez francuską prezydencję Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2022 roku.
Prezydent Francji Emmanuel Macron w swoim przemówieniu kończącym 9 maja konferencję w sprawie przyszłości Europy wezwał do przeglądu traktatów m.in. w celu odejścia od zasady konsensusu w sprawach podatkowych.
W Republice Czeskiej istnieje polityczny konsensus co do potrzeby wprowadzenia minimalnego podatku od osób prawnych. Poprzedni rząd kierowany przez byłego premiera Andreja Babisa dążył do wprowadzenia krajowego podatku od osób prawnych, ale tego nie zrobił. Dlatego kraj czeka na rozwiązanie na poziomie Europy.
[Edité par Théo Bourgery]
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy