Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Immunoterapia „rewolucyjną” metodą leczenia nowotworów

Immunoterapia „rewolucyjną” metodą leczenia nowotworów

Czołowi światowi specjaliści zebrali się w Barcelonie (Hiszpania) na corocznym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej Esmo, ważnym spotkaniu poświęconym walce z rakiem, podczas którego zwrócili uwagę na tę „rewolucyjną” technikę terapeutyczną.

Immunoterapia nie polega już na działaniu na samą komórkę nowotworową, ale raczej na stymulacji układu odpornościowego pacjenta, aby ten zwalczył nowotwory.

Obiecujące wyniki

W Ismo lekarze specjaliści i badacze zwracają uwagę na leczenie, które już przyniosło obiecujące wyniki w przypadku raka płuc i skóry (czerniaka), poprawiając długoterminowe przeżycie w przypadku wielu innych nowotworów.

Dzieje się tak na przykład w przypadku potrójnie ujemnego raka piersi. Jest szczególnie agresywna i co roku dotyka około 9 000 kobiet, często bardzo młodych.

Jest szczególnie trudny w leczeniu, zwłaszcza że nie reaguje na podawanie estrogenów i progesteronu, co jest podstawą innych metod leczenia powszechnie stosowanych w innych postaciach raka piersi.

Jednak według badania, które ma zostać zaprezentowane w niedzielę, immunoterapia w połączeniu z chemioterapią, stosowana przed i po operacji, doprowadziła do poprawy długoterminowego przeżycia pacjentów z rakiem potrójnie ujemnym.

Według wyników badania, pięcioletnie przeżycie całkowite wyniosło 86,6% u pacjentów, którzy otrzymali immunoterapię i 81,7% w grupie placebo.

„Lecz więcej”

To dowód na to, że „stosowanie immunoterapii pozwala zwiększyć skuteczność chemioterapii” – wyjaśnia François-Clément Bedard, onkolog z Instytutu Curie w Paryżu.

Jeśli zostanie podany przed operacją, szanse na całkowite wyeliminowanie komórek nowotworowych przed operacją są większe.

„Obecnie spodziewamy się mniejszej liczby nawrotów, a tym samym większej liczby terapii, co jest ostatecznym celem onkologii” – komentuje Benjamin Bess, onkolog ze szpitala Gustave Roussy na południe od Paryża.

Z leczenia skorzystała Michelle Borges Soler, lat 51. Dziś znajduje się w remisji po potrójnie ujemnym raku piersi, u którego zdiagnozowano ją w listopadzie 2022 r. „To zaawansowany, szybki i agresywny nowotwór” – powiedziano jej wówczas.

READ  Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego nie są efektowne, ale mogą uratować życie

„Na początku urządzenie nie nadawało się do użytku” – mówi. Jest jednak jedną z pierwszych pacjentek, u których zastosowano immunoterapię w przypadku tego typu nowotworu.

Leczenie w połączeniu z chemioterapią daje jej „zachęcające rezultaty” i pozwala na operację w czerwcu 2023 r. Od stycznia nie bierze już „żadnych leków”.

„Myślę, że to się może nigdy więcej nie powtórzyć” – chce wierzyć ten „wieczny optymista”.

O raku szyjki macicy

Podobną poprawę całkowitego przeżycia zaobserwowano po przedoperacyjnym podaniu immunoterapii w badaniu przedstawionym w Esmo, które obejmowało pacjentów z rakiem pęcherza moczowego naciekającym mięśnie.

W sobotę wyniki badania dotyczącego miejscowo zaawansowanego raka szyjki macicy obarczonego dużym ryzykiem ponownie doprowadziły do ​​podobnych wniosków: połączenie immunoterapii z chemioterapią wykazało 3-letni wskaźnik całkowitego przeżycia na poziomie 82,6% u pacjentek dotkniętych tą chorobą w porównaniu z 74,8% u pacjentek, które tego nie zrobiły. . Skorzystaj z immunoterapii.

Doktor Alessandra Corione Fontsedro, profesor onkologii na uniwersytecie, powiedziała: „Głównym przesłaniem wszystkich tych badań jest to, że immunoterapia w dalszym ciągu spełnia swoje obietnice i daje nadzieję na długoterminowe przeżycie wielu pacjentów z różnymi typami nowotworów”. Uniwersytet we Fryburgu.

Ale kluczowe pytania pozostają bez odpowiedzi. Musimy więc zrozumieć, dlaczego immunoterapia nie działa u niektórych osób. Dlaczego rak nawraca u pacjentów, którzy początkowo wydawali się reagować na leczenie?