Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Handel wartością dodaną w Polsce

Handel wartością dodaną w Polsce

Polska jest bardziej zintegrowana z globalnymi łańcuchami wartości niż większość gospodarek wschodzących. Eksportuje towary i usługi o wysokim udziale zagranicznej wartości dodanej, co wyjaśnia jej pozycję na dole globalnych łańcuchów wartości. Z biegiem czasu, w kontekście przechodzenia do modelu gospodarki rynkowej, udział Polski w łańcuchach wartości wzrastał. Procesowi temu towarzyszył wzrost konkurencyjności międzynarodowej kraju oraz wzrost otwartości handlu, co również przyczyniło się do przystąpienia Polski do globalnych łańcuchów wartości. Geograficznie łańcuchy wartości, w których uczestniczy Polska, skupiają się głównie wokół Niemiec (głównego partnera handlowego kraju) i opierają się na dynamice regionalnej (głównie z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, ale w mniejszym stopniu także z krajami Europy Zachodniej). Na poziomie sektorowym te łańcuchy wartości zasadniczo skupiają się na działalności montażowej towarów przemysłowych o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Wchodząc na rynek high-end, Polska zwiększyła swój udział w łańcuchach wartości związanych z sektorem motoryzacyjnym, elektronicznym i IT.

1. Polska jest wysoce zintegrowana z globalnymi łańcuchami wartości i znajduje się na ich dalszych ogniwach

Polska jest silnie zintegrowana z globalnymi łańcuchami wartości. „rozszerzony kursor” Globalny wskaźnik udziału w łańcuchu wartości » Eksport krajowy stanowił w 2011 r. 55,5% całkowitego eksportu krajowego, co oznacza wzrost o 15,9 pkt. proc. w stosunku do 1995 r., dzięki szybkiemu wzrostowi udziału zagranicznego eksportu zagranicznego w eksporcie ogółem. Dla porównania, integracja Polski z handlem międzynarodowym jest znacznie szybsza niż gospodarek wschodzących (+13,1 pkt. proc.), podczas gdy gospodarki rozwinięte wykazały w tym okresie rozwój jedynie o 8,0 pkt. proc. Polska plasuje się zatem o 7 punktów wyżej od średniej dla gospodarek wschodzących.

Wyjaśnia to Znaczenie powiązań krajowych na górze globalnych łańcuchów wartości : Zagraniczna zawartość polskiego eksportu, która podwoiła się w porównaniu z 1995 r., wyniosła w 2011 r. 32,3% eksportu ogółem, czyli o 7 punktów więcej niż średnia dla gospodarek wschodzących. W efekcie polskie firmy eksportują towary i usługi zawierające duże ilości importowanych surowców (zwłaszcza z Niemiec i Rosji). the W latach 1995-2011 zawartość zagraniczna polskiego eksportu podwoiła sięco jest oznaką rosnącej integracji kraju z globalnymi łańcuchami wartości.

READ  Macron s'entretient ze Stoltenberg et Johnson przed aller à Moscou

Powiązania między krajami na dalszych etapach globalnych łańcuchów wartości stają się coraz słabsze : Krajowy udział eksportu zagranicznego (tj. eksportu zagranicznego do krajów trzecich zawierającego polską wartość dodaną) wyniósł w 2011 roku zaledwie 23,3% eksportu ogółem, co jest zgodne ze średnią dla gospodarek wschodzących. Jednakże część krajów zagranicznych (w szczególności Niemcy) eksportowała na szeroką skalę produkty zawierające polską wartość dodaną do krajów trzecich (głównie z handlu hurtowego i detalicznego).

Dlatego też powiązania Polski na szczycie GVC wydają się lepsze od powiązań na dole. Na popyt finalny przeznaczono w 2011 roku 57,2% krajowej wartości dodanej wytworzonej w sektorze przetwórstwa przemysłowego; Od 2000 r. odsetek ten wzrósł o około 20 punktów procentowych i znacznie przekracza średnią OECD (41,9%). Bolonia Dlatego znajdują się na dole globalnych łańcuchów wartości.

Rośnie udział kraju w globalnych łańcuchach wartości W kontekście zewnętrznego otwarcia polskiej gospodarki : Udział w rynku polskiego eksportu stanowił 1,20% światowego handlu w 2015 r. według UNCTAD w porównaniu do zaledwie 0,44% w 1995 r. Jest to wynik Być powiązanym z procesem transformacji polskiej gospodarki Od gospodarki planowej do gospodarki rynkowej od lat 90. oraz zyski w zakresie konkurencyjności międzynarodowej. Według badania Austriackiego Banku Centralnego, biorąc pod uwagę wartość dodaną, konkurencyjność kosztowa wyjaśnia większość wzrostu udziału w rynku, jaki kraj osiągnął w ciągu ostatnich 20 lat. PrzeciwnieJednak konkurencyjność pozakosztowa będzie miała tendencję do stagnacji lub nawet pogorszenia, pomimo względnej mobilności polskiej gospodarki.

2. Polska włącza się w europejskie łańcuchy wartości (Europa Zachodnia, Środkowo-Wschodnia), w szczególności wraz z Niemcami

Całkowity polski eksport pod względem wartości dodanej był o jedną trzecią niższy od danych wstępnych w 2011 roku. Dwustronne dane dotyczące wartości dodanej wskazują, że Polska uczestniczy w regionalnych łańcuchach wartości wraz z krajami Europy Zachodniej (zwłaszcza Niemiec) i Europy Środkowo-Wschodniej:

  • Główne dwustronne przeszacowania polskiego eksportu dotyczą krajów Europy Środkowo-Wschodniej (średnio -60% dla polskiego eksportu do Czech, Węgier i Słowacji oraz -40% do Rosji).
  • Eksport do głównych partnerów w Europie Zachodniej (Wielka Brytania, Włochy, Francja i Hiszpania) został zrewidowany w dół średnio o 35% w 2011 roku i aż do 45% w porównaniu do Niemiec (na które przypada 1/5 polskiego eksportu pod względem wartości dodanej). ).
READ  Amerykańska grupa Westinghouse zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię jądrową

Wręcz przeciwnie, dwustronny eksport pod względem wartości dodanej do Polski znacznie odbiega od danych surowych. Biorąc pod uwagę ten rozwój sytuacji, w dużej mierze poddawana jest ponownej ocenie wkład dwustronny w deficyt towarów i usług Polski w 2011 r., zwłaszcza w przypadku Chin i Rosji (które pozostają głównym dwustronnym deficytem zagranicznym Polski).

  • W 2011 r. dwustronny deficyt zagraniczny Polski w stosunku do Chin został zrewidowany o połowę w dół, przechodząc z danych pierwotnych do danych o wartości dodanej.
  • Dwustronny deficyt zewnętrzny Polski z Rosją w wartości dodanej był o jedną trzecią niższy niż we wstępnych danych w 2011 roku.
  • Należy zwrócić uwagę, że dwustronna nadwyżka zewnętrzna Polski w stosunku do Wielkiej Brytanii w ujęciu zagregowanym w 2011 r. (która stanowi główną dwustronną nadwyżkę kraju) osiągnęła wartość dodaną zerową.
  • Na koniec należy zwrócić uwagę na wzrost importu z USA do Polski, gdy handel mierzy się wartością dodaną.

3. Polska jest zaangażowana głównie w łańcuchy wartości w sektorach przemysłowych (w szczególności IT, elektronika i motoryzacja)

Zagraniczna zawartość polskiego eksportu była w 2011 roku szczególnie wysoka w branżach:

  • Wyroby komputerowe i elektroniczne (53,7% całkowitego eksportu sektora),
  • Motoryzacja (49,3% całkowitego eksportu sektora),
  • Koks i rafineria (49,1% całkowitego eksportu sektora),
  • Metale podstawowe (48,7% całkowitego eksportu sektora),
  • Urządzenia elektryczne (42% całkowitego eksportu sektora).

Zagraniczna wartość dodana zawarta w polskim eksporcie tych sektorów podwoiła się w latach 1995-2011.

Można to tłumaczyć rozwojem strukturalnym polskiej gospodarki: w połowie lat 90. polski handel zagraniczny opierał się głównie na eksporcie produktów spożywczych. Przy zachowaniu przewagi komparatywnej w tym sektorze (w odniesieniu do Wspólnej Polityki Rolnej i naturalnego rozwoju przemysłu rolno-spożywczego), Polska stopniowo się dywersyfikowała[1] swój eksport, preferując produkty zaawansowane o wysokiej zawartości technologicznej, Co wymaga dużego wkładu. Stało się to możliwe dzięki rozwojowi polskiej gospodarki.

  • Polska, spadkobierczyni ważnego sektora produkcyjnego, specjalizuje się w szczególności w branży motoryzacyjnej, eksportując sprzęt transportowy (w szczególności pojazdy drogowe) i jest wiodącym ośrodkiem eksportu.[2]) oraz części zamienne (w szczególności silniki, generatory i części metalowe).
  • Polska jest także silnie obecna w łańcuchach wartości związanych ze sprzętem AGD, komputerami i sprzętem komunikacyjnym.
READ  Szwecja znajduje ślady materiałów wybuchowych na „obcych przedmiotach” odzyskanych w pobliżu gazociągu Nord Stream

PrzeciwnieJeżeli udział usług w całym polskim eksporcie (52,5% w 2011 r.) mieści się w średniej OECD, Zagraniczna wartość dodana zawarta w eksporcie usług wydaje się stosunkowo ograniczona (Około 20% całkowitego eksportu krajowego). Należy zwrócić uwagę, że od początku procesu transformacji gospodarki narodowej charakter polskiego eksportu usług znacznie się rozwinął: w 1995 r. składał się on głównie z usług tradycyjnych (podróże, transport); Dotyczą one obecnie głównie eksportu „pozostałych usług biznesowych”, w związku z rosnącym outsourcingiem do trzeciego sektora. Faktycznie rozwinęły się centra outsourcingu usług, zwłaszcza w Krakowie i Warszawie.

Załączniki do memorandum państwowego

Wykres 1: Ewolucja struktury eksportu wyrobów przemysłowych

Wykres 2: Wydajność pracy, jednostkowy koszt płacy i koszt pracy (zmiany roczne)

wydajność

Wykresy 3 i 4: Udział krajowy i zagraniczny polskiego eksportu według rodzajupodzielićRozkład 2

Wykres 5: Krajowa i zagraniczna zawartość polskiego eksportu według branż

On idzie

Wykres 6: Ogółem największy polski eksport dwustronny i wartość dodana w 2011 roku

Zarabiać

Wykres 7: Główny dwustronny eksport do Polski pod względem wartości dodanej ogółem i wartości dodanej w 2011 roku

Demon

Wykres 8: Dwustronne zapasy towarów i usług w Polsce według wartości dodanej ogółem i wartości dodanej w 2011 r.

obroty

Klucz odczytowy: Kółko przedstawia całkowitą ilość towarów i usług w kraju. Paski nakładki kopiują kwoty sald binarnych. Na tym wykresie przedstawiono tylko główne równowagi binarne. Dlatego ich suma nie musi być równa sumie salda.


[1]Jeśli dywersyfikacja jakościowy Można zauważyć, że rozwojowi temu niekoniecznie towarzyszyła dywersyfikacja ilościowy : Wskaźnik koncentracji eksportu Herfindahla-Hirschmana rejestrowany przez UNCTAD podkreśla stabilność koncentracji eksportu.

[2] Według klasyfikacji zaproponowanej przez UNCTAD najważniejszym eksportem Polski są meble, części zamienne i podobne materiały.