Handel na żywo narodził się w 2016 roku wraz z uruchomieniem Taobao Live firmy Alibaba, a po siedmiu latach nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej temu rynkowi i jego zastosowaniom.
Format zakupów, który umożliwia zakup produktów w czasie rzeczywistym i interakcję z gospodarzem podczas wydarzenia wideo na żywo, wciąż szybko pojawia się w świecie handlu społecznościowego, w którym produkty i usługi są promowane i sprzedawane za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, influencerów i formaty interaktywne. W rzeczywistości handel bezpośredni stał się głównym nurtem w Chinach i wykazuje oznaki silnego wzrostu na innych rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Europie (Francja, Niemcy, Polska i Wielka Brytania).
Potencjał wzrostu tego handlu jest ważną częścią następnej fali handlu elektronicznego, ze współczynnikami konwersji nawet dziesięciokrotnie wyższymi niż w przypadku tradycyjnego handlu elektronicznego oraz zwiększoną atrakcyjnością i zróżnicowaniem marki, zwłaszcza wśród młodych odbiorców, a także staraniami o bezpośrednią integrację prawdopodobnie wprowadzą handel do handlu Szersze korzyści elektroniczne są ogromne.
Dojrzały
Chiny to najbardziej dojrzały ze wszystkich rynków handlu na żywo. 57% użytkowników live commerce w kraju korzysta z formatu zakupów od ponad trzech lat, w porównaniu z zaledwie 5-7% użytkowników live commerce w Europie, Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych. W Chinach Douyin (chińska wersja TikTok, z której korzysta 88% stałych użytkowników handlu na żywo) i Taobao Live (61%) prowadzą z dużym marginesem, podczas gdy wszystkie inne platformy zajmują mniejszą część tej samej populacji. W przypadku Europy, Ameryki Łacińskiej i Stanów Zjednoczonych pierwsza piątka to Facebook, Instagram, YouTube, TikTok i Amazon.
Osoby korzystające z handlu na żywo po raz pierwszy w roku poprzedzającym badanie stanowiły zaledwie 2% wszystkich ankietowanych użytkowników handlu na żywo w Chinach, w porównaniu z 78% w Stanach Zjednoczonych, 82% w Europie i 83% w Chinach. Chiny mają również najwyższy odsetek częstych bezpośrednich gości, gdzie 87% respondentów bierze udział w bezpośrednich zakupach co najmniej raz w miesiącu, w porównaniu z 43% w Stanach Zjednoczonych i 52% w Europie. i 64% w Ameryce Łacińskiej.
Dla użytkowników handlu na żywo ankietowanych w Chinach, artykuły spożywcze są najczęściej kupowaną kategorią w ciągu ostatnich 12 miesięcy, trend ten został przyspieszony przez pandemię COVID-19, podczas której żywe hodowcy stali się popularni. Odzież jest najpopularniejszą kategorią handlu na żywo w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej, podczas gdy najrzadziej używanymi kategoriami w tych regionach były ubezpieczenia (9-11% wszystkich użytkowników handlu na żywo, którzy dokonali zakupu bezpośrednio w ciągu ostatnich 12 miesięcy) oraz doświadczenia, takie jak podróże i wydarzenia lokalne (11-15%). W Chinach tylko 11-13% użytkowników handlu na żywo kupiło większe artykuły gospodarstwa domowego, takie jak meble i duże urządzenia, w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
potencjał wzrostu
Około 72% użytkowników w Chinach zgodziło się lub zdecydowanie zgodziło się, że chciałoby kupować więcej produktów za pośrednictwem tego formatu zakupów, wyprzedzając użytkowników w Ameryce Łacińskiej (63%), Stanach Zjednoczonych (49%) i Europie (38%). Około 67% użytkowników w Chinach zgodziło się lub zdecydowanie zgodziło się, że chcą wydać więcej, podobnie jak 49% użytkowników w Ameryce Łacińskiej, 39% w USA i 33% w Europie. Co więc powstrzymuje wzrost poza Chinami? Wygoda jest największą przeszkodą w adopcji w Europie (29% respondentów wskazało czas), Stanach Zjednoczonych (32% respondentów) i Ameryce Łacińskiej (44%). Konsumenci w Ameryce i Ameryce Łacińskiej również wahali się co do stosunku jakości do ceny, a użytkownicy handlu na żywo w Europie powiedzieli, że wybór był trudny. W Chinach jako główne bariery w korzystaniu z handlu elektronicznego wymieniono niską dostępność produktów lub marek (49%) oraz znalezienie lepszej wartości gdzie indziej (47%).
Czego jeszcze nienawidzą użytkownicy? Jednym z głównych powodów do niepokoju była monotonia większości treści handlu na żywo, a także jawnie zorientowany na sprzedaż ton. Inni uznali powtarzające się podkłady głosowe lub prezentacje produktów za zbyt długie. W Stanach Zjednoczonych i Europie widzowie na ogół uważali, że programy są za długie.
Dlaczego go używają
W Stanach Zjednoczonych głównym powodem, dla którego osoby często robiące zakupy w USA (42%) i Europie (38%) podawały ten format, było to, że postrzegali go jako rozrywkę (lub „zabawę”), która może być sposobem na poprawę cen i oferty (wymieniane przez 35% kupujących w Stanach Zjednoczonych i 30% w Europie). Z drugiej strony, często użytkownicy handlu na żywo w Chinach zwracają się do tego rodzaju handlu ze względów funkcjonalnych, kierując się łatwością zakupów ulubionych marek (64%), a następnie lepszymi cenami i ofertami (61%) oraz dostępem do ekskluzywnych produktów (52% ).
korzyści
Transmisja na żywo ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych, umożliwiając konsumentom zobaczenie produktów w akcji i zadawanie pytań w czasie rzeczywistym. To interaktywne doświadczenie prowadzi do bardziej świadomych i pewnych decyzji zakupowych. Ponadto transmisja na żywo zwiększa zaangażowanie w mediach społecznościowych, co poprawia widoczność marki i zwiększa lojalność klientów. Specjalne promocje oferowane podczas transmisji na żywo stymulują sprzedaż i zachęcają do natychmiastowego zakupu. Występy na żywo docierają do szerszej publiczności dzięki udostępnianiu w czasie rzeczywistym i zasięgowi w mediach społecznościowych, co skutkuje zwiększoną ekspozycją i zwiększoną sprzedażą. Poprawiają również doświadczenie klienta, zapewniając spersonalizowaną interakcję z dostawcami oraz budując zaufanie i satysfakcję. Wreszcie transmisja na żywo humanizuje markę lub produkt, umożliwiając widzom zobaczenie ludzi stojących za biznesem, budując w ten sposób długoterminowe relacje, zaufanie i lojalność.
Transmisja na żywo w e-commerce może być cennym narzędziem dla marek zaangażowanych w dekarbonizację. Ogranicza podróże, optymalizuje zasoby, podnosi świadomość zrównoważonego rozwoju i zachęca do zrównoważonych zachowań, przyczyniając się w ten sposób do ogólnych wysiłków na rzecz zmniejszenia wpływu na środowisko. Oczywiście korzyści muszą być dokładnie zmierzone!
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”