Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka Unii Europejskiej to 16 bilionów dolarów

Gospodarka Unii Europejskiej to 16 bilionów dolarów

Unia Europejska jest trzecią co do wielkości gospodarką na świecie, odpowiadając za jedną szóstą światowego handlu. Łącznie 27 państw członkowskich tworzy rynek wewnętrzny, który umożliwia swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób.

Jak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, mimo imponujących liczb, potęga gospodarcza Unii Europejskiej jest wspierana przez trzech gigantów gospodarczych. PKB Niemiec (4 bln USD), Francji (2,7 bln USD) i Włoch (1,9 bln USD) stanowi ponad połowę całkowitego produktu gospodarczego kraju.

Te trzy kraje są również najbardziej zaludnione w Unii Europejskiej i wraz z Hiszpanią i Polską stanowią 66% całej populacji UE.

Współczesna wersja Unii Europejskiej sięga 1993 roku wraz z przyjęciem nazwy „Unia Europejska”, narodzinami jednolitego rynku i obietnicą używania wspólnej waluty, euro.

Od tego czasu Unia Europejska stała się siłą gospodarczą i polityczną, z którą należy się liczyć. Jej całkowity PKB wyniesie 16,6 bln USD w 2022 r., za Stanami Zjednoczonymi (26 bln USD) i Chinami (19 bln USD).

Unia Europejska importuje blisko 60% swojego zapotrzebowania na energię. Do końca 2021 roku Rosja była największym eksporterem ropy i gazu ziemnego do regionu. Po wojnie na Ukrainie udział ten systematycznie spadał, od około 25% do 15% dla płynnej ropy naftowej i od około 40% do 15% dla gazu ziemnego, według Eurostatu.

Większa ciężkość trwa. Dodając Hiszpanię (1,3 bln USD) i Holandię (990 mld USD), pierwsza piątka odpowiada za prawie 70% unijnego PKB. Odsetek ten wzrasta do 85%, gdy uwzględni się dziesięć krajów z największą liczbą punktów.

Oznacza to, że mniej niż połowa z 27 państw członkowskich odpowiada za 14 bilionów dolarów gospodarki UE o wartości 16 bilionów dolarów.

przez wizjonerski kapitalista

READ  🔎 Wielka Synagoga w Gdańsku (1887-1939).