Wybierasz się na wakacje tego lata, nie wydając dużo? To wyzwanie, które co roku stawiają sobie miliony Francuzów. Tak będzie jeszcze tego lata, jeśli nie zarezerwowali już wszystkiego. W obliczu przyspieszającej inflacji być może będzie ich więcej i warto zwrócić na nie uwagę. Dzięki bezprecedensowemu układowi, który łączy w sobie koszty utrzymania, transport i pogodę, Le Parisien próbuje rozwiązać to równanie.
Aby osiągnąć ten ranking, połączyliśmy różne kryteria, dla największych europejskich miast posiadających lotnisko, koszt utrzymania na miejscu (od ceny koktajlu lub kolacji we dwoje do ceny noclegu), średnią cenę bilet lotniczy w obie strony z Paryża, dzięki danym z porównywarki Algofly, a także pogodzie. Wprowadziliśmy również kryterium śladu węglowego lotu oparte na danych firmy Ademe (które generalnie negatywnie wpływają na przeciętne miejsca docelowe) w celu uwzględnienia zanieczyszczenia samolotu. Równolegle podobnie sklasyfikowaliśmy pociąg jako środek transportu.
włoskie i hiszpańskie korzenie
Trudno nie zauważyć: w czołówce naszego rankingu dominują Hiszpania i Włochy. ich interes? Warunki pogodowe. I tak Palermo – dalekie od najtańszych biletów lotniczych – zajmuje pierwsze miejsce na naszej liście. Stolica Sycylii preferuje relatywnie niskie koszty życia: mniej niż sześć euro za koktajl, 26 euro za obiad dla dwojga… Kolejne duże miasto na wyspie, Katania, zajmuje w naszym rankingu siódme miejsce, tuż za nami znajduje się piękny (również włoski) Neapol.
Hiszpania korzysta również z atrakcyjnych cen. Malaga i Sewilla w Andaluzji oraz Alicante zajmują drugie, czwarte i piąte miejsce na naszej liście. Jednak, podobnie jak we Włoszech, często cierpią z powodu bardzo wysokich temperatur (kilka dni w ciągu ostatnich czterech lat, w tym średnia temperatura powyżej 25°C, co jest karą w naszej metodologii). Oblicz 8 euro za koktajl w Maladze, 23 euro za kolację dla dwojga w Sewilli… Cena komunikacji miejskiej też należy tam do najtańszych (nie oceniając jej jakości).
Należy jednak pamiętać, że do Włoch, podobnie jak do Hiszpanii, łatwo dostać się pociągiem, a co za tym idzie, bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą dla samolotu. Do Mediolanu (22. miejsce w naszym rankingu) we Włoszech można dojechać ze stolicy bez żadnej korespondencji. Możliwe jest również codzienne połączenie koleją z Paryża do Barcelony (24 miejsce w naszym rankingu).
Polska niespodzianka
Wakacje w Polsce? Dlaczego nie ! Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje miasto Kraków, położone na południu kraju. Jeśli bilety lotnicze nie należą do najtańszych, to koszty życia tam pchają ich w górę: trochę ponad 3 euro za koktajl, 14 euro za obiad dla dwojga… Tak samo jak Warszawa, na 23 miejscu w naszym rankingu, na pewno mniej efektowne. . Należy pamiętać, że w Polsce płaci się złotymi, a nie euro, więc cena może się różnić w zależności od kursu dnia.
Należy jednak pamiętać, że wakacje w Polsce nie idą w parze z morzem, ale destynacja może być opcją dla tych, którzy chcą uniknąć upałów południowej Europy, które są niestety powszechne o tej porze roku. Wycieczka skierowana jest bardziej do miłośników przyrody, spacerów po mieście (łatwy dojazd pociągiem) i dobrego jedzenia (które można docenić, bo jest niedrogie). Może to być również wycieczka historyczno-pamiątkowa ze zwiedzaniem byłych obozów koncentracyjnych Auschwitz i Birkenau położonych pod Krakowem (gdzie można również zwiedzić wspaniałe kopalnie soli w Wieliczce).
Wspomnijmy również o wielkich miastach nad Adriatykiem, którym sprzyja dobra pogoda, ale są one karane odległością od Paryża, a tym samym złym śladem węglowym. Jako przykład podajmy Chorwację, której stolica Zagrzeb zajmuje w naszym rankingu 10. miejsce, wyprzedzając nadmorskie miasta Dubrownik (14.) i Split (15.). W każdym z nich zjesz tam „niewiele”: oblicz od 24 do 27 euro za obiad dla dwojga. Warto również zwrócić uwagę na 13. miejsce w Tiranie, stolicy Albanii, gdzie można docenić architekturę mocną w kolorze.
Miasta na północy są drogie
Jeśli na pewno można tam spędzić przyjemny pobyt, to zapomnij o „tanich” wakacjach jadąc do Europy Północnej… Nad tymi miastami wiszą różne chmury, takie jak koszty utrzymania (a także wysokie ceny biletów lotniczych i nieatrakcyjna pogoda latem) piętrzą się. I tak Glasgow w Szkocji zajmuje ostatnie miejsce w naszym rankingu, za stolicą Islandii Reykjavíkiem (17 euro za koktajl lub 52 euro za kolację dla dwojga), Bergen w Norwegii (44 miejsce na naszej liście), stolicą Niemiec Berlinem (43 miejsce) czy Göteborg i Sztokholm w Szwecji (miejsca 41 i 42).
Północ nie ma monopolu na wygórowane ceny. Biorąc pod uwagę jej niskie ceny kilka lat temu, Grecji należy dziś unikać, jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo. Bilety lotnicze sprzedają się po wysokich cenach, a koszty utrzymania gwałtownie wzrosły w ostatnich latach. „Cena biletów zależy wyłącznie od prawa podaży i popytu: wystarczy, że popyt podniesie ceny” – wspomina David Cottle, prezes Algofly. Miejsce docelowe jest również karane ze względu na dużą odległość od Paryża, co daje mu wysoki ślad węglowy w naszym rankingu. Tym samym Rodos i Heraklion zajmują 16. i 17. miejsce, wyprzedzając Ateny (20.).
Jak to zrobiliśmy
Aby wybrać 46 miast do naszego rankingu, wyodrębniliśmy miasta z najbardziej ruchliwymi lotniskami na kontynencie europejskim, a następnie zostawiliśmy te z najbardziej ruchliwymi lotniskami. algowelicznie Ma wystarczające dane (średnia cena biletów lotniczych sprzedanych między 20 marca a 20 kwietnia 2023 r. na wylot z Paryża w pierwszy weekend sierpnia i powrót trzeciego dnia). Obliczyliśmy ślad węglowy podróży dla każdego miejsca docelowego na podstawie danych firmy Ademe. Aby zmierzyć koszty utrzymania, wyodrębniliśmy je ze wspólnej witryny Ekspatistan Różne dane dla każdego miasta, od ceny koktajlu czy kolacji we dwoje po cenę noclegu. Do tych danych dodaliśmy parametry meteorologiczne (średnia temperatura i opady w lipcu i sierpniu oraz liczba dni z temperaturą powyżej 25°C i poniżej 15°C).
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy