Francja Agencja prasowa , Opublikowano w niedzielę, 31 października 2021 o 12:44 rano
Liderzy głównych gospodarek Grupy Dwudziestu (G20) uzgodnili w sobotę w Rzymie minimalne podatki dla międzynarodowych firm, podczas gdy Europejczycy i Amerykanie zawarli rozejm w walce o stal. Ale rozmowy idą aż do osiągnięcia porozumienia klimatycznego.
Wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział w sobotę wieczorem, że niektóre elementy końcowego oświadczenia klimatycznego są „nadal w trakcie negocjacji”.
Nawet jeśli do końca spotkania w niedzielę można jeszcze poczynić postępy, niektóre robocze kopie negocjowanego komunikatu prasowego budzą obawy organizacji pozarządowych, że G20 nie pójdzie dalej niż obietnice złożone już podczas spotkania. Porozumienie paryskie i nie zobowiązuje się do jasnego harmonogramu osiągnięcia celu „zero emisji”.
Wynik, który będzie szczególnie rozczarowujący, ponieważ COP26 rozpocznie się w Glasgow w niedzielę. Będzie skupiać wiele krajów, ale G-20, w skład której wchodzą kraje rozwinięte, takie jak Stany Zjednoczone i członkowie Unii Europejskiej, ale także duże gospodarki wschodzące, takie jak Chiny, Rosja, Brazylia czy Indie, stanowi 80% globalnych emisji gazów cieplarnianych.
Prezydent Włoch Sergio Mattarella ponownie zaapelował w sobotę wieczorem podczas kolacji dla przywódców Grupy Dwudziestu: „Nie wolno nam zostawiać tym, którzy przyjdą po nas, planety dotkniętej konfliktami, której zasoby są zmarnowane”. Podkreślił: „Na nas spoczywa obowiązek dokonania decydującego przełomu, aby przezwyciężyć te obciążenia. Nadszedł czas. Oczy miliardów ludzi, całych narodów spoczywają na nas i na wynikach, które możemy osiągnąć”.
Kilka tysięcy osób wciąż demonstruje na rzecz klimatu w sobotnie popołudnie na ulicach Rzymu.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyznał wcześniej, że sprawa jest trudna, zwłaszcza dla „niektórych krajów uzależnionych od węgla”.
Wiele krajów wschodzących, zwłaszcza Chiny – których prezydent Xi Jinping przemawia tylko w Rzymie przez łącze wideo, podobnie jak jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin – jest nadal silnie uzależnionych od tego paliwa kopalnego emitującego dwutlenek węgla, zwłaszcza w przypadku zasilania prywatnych elektrowni. obecnego kryzysu energetycznego.
„To, co naprawdę mamy nadzieję osiągnąć, to zobowiązanie G20 do zakończenia międzynarodowego finansowania węgla” – powiedział w sobotę wieczorem wysoki rangą urzędnik USA, wzywając również do „pozytywnej retoryki w sprawie dekarbonizacji (…) ze strony sektora energetycznego” i zaangażowania „więcej krajów”. redukcji emisji metanu, który jest obok węgla kolejnym ważnym gazem cieplarnianym.
– Zielone światło dla globalnego podatku –
W niedalekiej przyszłości szefowie państw i rządów dali ostatnie zielone światło dla reformy globalnego systemu podatkowego, który w szczególności przewiduje wprowadzenie minimalnego podatku w wysokości 15% od przedsiębiorstw międzynarodowych, z perspektywą wdrożenia do 2023 roku.
To „historyczne porozumienie”, zgodnie ze słowami sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która ogłosiła je w sobotę, zostanie formalnie przyjęte w niedzielnym oświadczeniu zamykającym szczyt G20.
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział na Twitterze: „Cztery lata temu walczyłem o podatki międzynarodowe w wysokości co najmniej 15% od międzynarodowych korporacji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel okrzyknęła „wielkim sukcesem” i „wyraźną oznaką sprawiedliwości”.
W Rzymie sekretarz handlu USA Gina Raimondo ujawniła kolejne „historyczne” porozumienie, tym razem w sprawie podniesienia niektórych ceł na import stali i aluminium, które nękają stosunki handlowe między Waszyngtonem a Brukselą od czasu nałożenia tych podatków przez administrację Trumpa. Powinno to umożliwić „ograniczone ilości europejskiego importu stali i aluminium na bezcłowy wwóz do Stanów Zjednoczonych”.
Europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis potwierdził rozejm na Twitterze i powiedział, że umowa zostanie oficjalnie ogłoszona w niedzielę przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen i prezydenta USA Joe Bidena.
Przedstawiciel USA ogłosił w sobotę, że ten ostatni planuje spotkać się tego dnia ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem, w obliczu napięć między tymi dwoma sojusznikami z NATO.
Emmanuel Macron omówi swoją stronę sam na sam z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, który w sobotę poskarżył się pani von der Leyen na „całkowicie nieuzasadnione” groźby Paryża dotyczące licencji połowowych po kanale.
Po ofensywie dyplomatycznej z kilkoma przywódcami europejskimi prezydent Argentyny Alberto Fernandez ze swojej strony mógł pogratulować sobie w sobotę „dobrego spotkania z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristaliną Georgiewą, w celu przyspieszenia negocjacji” w sprawie restrukturyzacja zadłużenia południowoamerykańskiego kraju, do której, jak mówi, zbliża się „stanowo”.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar