Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

G20 zgadza się na reformę podatkową, ale negocjacje klimatyczne przeciągają się

G20 zgadza się na reformę podatkową, ale negocjacje klimatyczne przeciągają się

Opublikowano w niedzielę, 31 października 2021 o 12:44 rano

Liderzy głównych gospodarek Grupy Dwudziestu (G20) uzgodnili w sobotę w Rzymie minimalne podatki dla międzynarodowych firm, podczas gdy Europejczycy i Amerykanie zawarli rozejm w walce o stal. Ale rozmowy idą aż do osiągnięcia porozumienia klimatycznego.

Wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział w sobotę wieczorem, że niektóre elementy końcowego oświadczenia klimatycznego są „nadal w trakcie negocjacji”.

Nawet jeśli do końca spotkania w niedzielę można jeszcze poczynić postępy, niektóre robocze kopie negocjowanego komunikatu prasowego budzą obawy organizacji pozarządowych, że G20 nie pójdzie dalej niż obietnice złożone już podczas spotkania. Porozumienie paryskie i nie zobowiązuje się do jasnego harmonogramu osiągnięcia celu „zero emisji”.

Wynik, który będzie szczególnie rozczarowujący, ponieważ COP26 rozpocznie się w Glasgow w niedzielę. Będzie skupiać wiele krajów, ale G-20, w skład której wchodzą kraje rozwinięte, takie jak Stany Zjednoczone i członkowie Unii Europejskiej, ale także duże gospodarki wschodzące, takie jak Chiny, Rosja, Brazylia czy Indie, stanowi 80% globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella ponownie zaapelował w sobotę wieczorem podczas kolacji dla przywódców Grupy Dwudziestu: „Nie wolno nam zostawiać tym, którzy przyjdą po nas, planety dotkniętej konfliktami, której zasoby są zmarnowane”. Podkreślił: „Na nas spoczywa obowiązek dokonania decydującego przełomu, aby przezwyciężyć te obciążenia. Nadszedł czas. Oczy miliardów ludzi, całych narodów spoczywają na nas i na wynikach, które możemy osiągnąć”.

Kilka tysięcy osób wciąż demonstruje na rzecz klimatu w sobotnie popołudnie na ulicach Rzymu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyznał wcześniej, że sprawa jest trudna, zwłaszcza dla „niektórych krajów uzależnionych od węgla”.

Wiele krajów wschodzących, zwłaszcza Chiny – których prezydent Xi Jinping przemawia tylko w Rzymie przez łącze wideo, podobnie jak jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin – jest nadal silnie uzależnionych od tego paliwa kopalnego emitującego dwutlenek węgla, zwłaszcza w przypadku zasilania prywatnych elektrowni. obecnego kryzysu energetycznego.

READ  Zamordowany brat gwiazdy uniewinniony za „honor”

„To, co naprawdę mamy nadzieję osiągnąć, to zobowiązanie G20 do zakończenia międzynarodowego finansowania węgla” – powiedział w sobotę wieczorem wysoki rangą urzędnik USA, wzywając również do „pozytywnej retoryki w sprawie dekarbonizacji (…) ze strony sektora energetycznego” i zaangażowania „więcej krajów”. redukcji emisji metanu, który jest obok węgla kolejnym ważnym gazem cieplarnianym.

– Zielone światło dla globalnego podatku –

W niedalekiej przyszłości szefowie państw i rządów dali ostatnie zielone światło dla reformy globalnego systemu podatkowego, który w szczególności przewiduje wprowadzenie minimalnego podatku w wysokości 15% od przedsiębiorstw międzynarodowych, z perspektywą wdrożenia do 2023 roku.

To „historyczne porozumienie”, zgodnie ze słowami sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która ogłosiła je w sobotę, zostanie formalnie przyjęte w niedzielnym oświadczeniu zamykającym szczyt G20.


Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział na Twitterze: „Cztery lata temu walczyłem o podatki międzynarodowe w wysokości co najmniej 15% od międzynarodowych korporacji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel okrzyknęła „wielkim sukcesem” i „wyraźną oznaką sprawiedliwości”.

W Rzymie sekretarz handlu USA Gina Raimondo ujawniła kolejne „historyczne” porozumienie, tym razem w sprawie podniesienia niektórych ceł na import stali i aluminium, które nękają stosunki handlowe między Waszyngtonem a Brukselą od czasu nałożenia tych podatków przez administrację Trumpa. Powinno to umożliwić „ograniczone ilości europejskiego importu stali i aluminium na bezcłowy wwóz do Stanów Zjednoczonych”.

Europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis potwierdził rozejm na Twitterze i powiedział, że umowa zostanie oficjalnie ogłoszona w niedzielę przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen i prezydenta USA Joe Bidena.

Przedstawiciel USA ogłosił w sobotę, że ten ostatni planuje spotkać się tego dnia ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem, w obliczu napięć między tymi dwoma sojusznikami z NATO.

Emmanuel Macron omówi swoją stronę sam na sam z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, który w sobotę poskarżył się pani von der Leyen na „całkowicie nieuzasadnione” groźby Paryża dotyczące licencji połowowych po kanale.

READ  Obiecana przez Władimira Putina reelekcja po dwóch latach wojny na Ukrainie

Po ofensywie dyplomatycznej z kilkoma przywódcami europejskimi prezydent Argentyny Alberto Fernandez ze swojej strony mógł pogratulować sobie w sobotę „dobrego spotkania z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristaliną Georgiewą, w celu przyspieszenia negocjacji” w sprawie restrukturyzacja zadłużenia południowoamerykańskiego kraju, do której, jak mówi, zbliża się „stanowo”.