Fundacja Nippon ogłosiła utworzenie funduszu wsparcia dla ukraińskich ewakuowanych w Japonii, którego celem jest zebranie 1 miliarda jenów (7,1 miliona euro) poprzez darowizny. Kwota ta pozwoli im uzyskać stypendia na naukę języka japońskiego i uczestniczyć w zajęciach kulturalnych, aby poznać japońskie społeczeństwo i ułatwić im codzienne życie.
13 czerwca Fundacja Nippon ogłosiła utworzenie funduszu wsparcia dla Ukraińców ewakuowanych do Japonii od początku rosyjskiej inwazji. Dzięki szerokiemu apelowi o darowizny organizacja zamierza zebrać 1 mld jenów (7,1 mln euro).
Kwota ta zostanie przeznaczona na stypendia na naukę języka japońskiego, ale zostanie również wykorzystana na pokrycie niektórych niezbędnych dziennych kosztów, takich jak opłacenie karty transferowej. Podobnie, aby ułatwić im integrację i pomóc im poznać społeczeństwo i kulturę Japonii, planuje się również umożliwienie Ukraińcom udziału w niektórych działaniach lokalnych społeczności, takich jak imprezy sportowe, festiwale i inne rozrywki, takie jak pokazy sztucznych ogni. na całym archipelagu latem.
Sasakawa Junpei, dyrektor wykonawczy fundacji, miał nadzieję, że ewakuowani osiedlą się i zamieszkają w Japonii w najlepszych warunkach, wzywając wszystkich do przekazania darowizny jako „gorącą wiadomość powitalną”, powiedział.
Ambasador Ukrainy w Japonii Siergiej Korsunsky poprosił o uznanie darowizny za „inwestycję dla kraju, który uważa Japonię za przyjaciela”, dodając, że „Ukraina jest pełna talentów w rolnictwie i informatyce. Ewakuowani w Japonii będą mogli pełnić rolę pomost między tymi dwoma krajami, tworząc skuteczny system wymiany umiejętności w tych sektorach”.
(od lewej do prawej) Ambasador USA w Japonii Rahm Emanuel, Dyrektor Wykonawczy Fundacji Nippon Sasakawa Junpei oraz Ambasador Ukrainy w Japonii Siergiej Korsunsky.
Po ucieczce z Charkowa w konferencji prasowej wzięło udział trzech Ukraińców z tej samej rodziny. Mark Yellents, lat 22, studiował w Norwegii, zanim ostatecznie wrócił na Ukrainę, aby wstąpić do wojska. Nie mógł się jednak zarejestrować, ponieważ nie spełniał kryteriów przyjęcia. Teraz ewakuowany do Japonii, chętnie poszerza swoją wiedzę o historii i kulturze kraju, ucząc się jednocześnie języka. „Chciałbym uzyskać tytuł magistra na uniwersytecie i znaleźć pracę, która pokaże moje umiejętności”.
Jej 18-letnia siostra Rima Yelincz Memory studiowała projektowanie na uniwersytecie w Polsce i obecnie kontynuuje lekcje wideo z Japonii. Podobnie jak jej brat, ma ambicje uzyskania ekwiwalentu za przyjęcie na japoński uniwersytet. „Kiedyś opanowałam japoński” – powiedziała.
Mark Yelents
Darowizny można dokonać online za pośrednictwem Strona internetowa Funduszu Pomocy Fundacji Nipponod 1000 jenów do września 2022 r.
(Zdjęcie na banerze: konferencja prasowa Fundacji Nippon 13 czerwca). Siedzi od lewej do prawej Oksana Bella, matka Rimy i Marka oraz Marka Ilentsa i Rimy Ilentis Memor.)
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”