- Film nakręcony we Włoszech podczas koncertu przypomina nam, że lasery i kamery nie idą w parze
- Lasery mogą faktycznie zniszczyć czujniki
- I to nie tylko na koncertach
Na koncertach prawie każdy fotografuje scenę smartfonem. Ale oprócz tego, że może to uniemożliwić Ci prawidłowe korzystanie z widoku, w niektórych przypadkach ryzykujesz również uszkodzeniem aparatu. Niewiele się mówi, ale aparaty mogą ulec uszkodzeniu, gdy otrzymają wiązki laserowe, z których część jest używana na koncertach.
Niedawno we Włoszech ktoś przekonał się o tym na własnej skórze. Jego film został opublikowany na kanale YouTube ViralHog i pokazuje rzekome uszkodzenie czujnika obrazu spowodowane przez laser wyświetlacza. Stało się to 19 kwietnia podczas koncertu w Neapolu. Zgodnie z opisem laser miał „spalić” piksele aparatu. Na filmie widzimy linie, które tworzą się, gdy smartfon odbiera promienie.
Laser i kamera nie idą w parze
Niestety, nie mamy wszystkich szczegółów na temat tego, co stało się z tym smartfonem po trafieniu aparatu laserem. Ale w każdym razie nie jest to pierwszy przypadek zniszczenia czujnika przez te promienie. Ponadto na jednej ze swoich stron pomocy Sony ostrzega użytkowników przed swoimi aparatami. Nie wystawiaj obiektywu bezpośrednio na działanie promieni laserowych. Może to spowodować uszkodzenie czujnika obrazu i awarię aparatu.Producent radzi.
Wyjaśnia, że podczas imprez, w tym pokazów laserowych, należy koniecznie unikać wystawiania soczewek. „W środowisku zewnętrznym lub wewnętrznym, gdy znajduje się ekran projekcji laserowej, tendencja do powodowania bezpośrednich lub pośrednich uszkodzeń (odbijanie wiązki laserowej od odbijającego obiektu) czujnika CMOS aparatu jest zawsze bardzo wysoka”Sony również zauważa.
Nasi koledzy z PetaPixel pamiętają też, że wielu internautów skarżyło się już na uszkodzenia swoich aparatów po ekspozycji na promienie lasera. Na tym filmie nakręconym 12 lat temu możemy na przykład zobaczyć pionowe i poziome linie, które tworzą się po przejściu lasera podczas renderowania.
Ktoś skarżył się też na uszkodzoną kamerę po sfilmowaniu zabiegu laserowego usuwania tatuażu. Alternatywnie możliwe jest również, że lasery używane przez czujniki LiDAR w niektórych samojezdnych samochodach mogą mieć ten sam efekt.
W każdym razie, jeśli wybierasz się na wydarzenie, które obejmuje pokazy laserowe, najlepiej unikać fotografowania smartfonem lub aparatem, możesz tego żałować.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”