Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fabryka półprzewodników i 2000 miejsc pracy

Fabryka półprzewodników i 2000 miejsc pracy

Amerykańska firma Intel ogłosiła, że ​​zainwestuje 4,6 mld dolarów (ponad 18,5 mld zł) i stworzy 2 tys. miejsc pracy w fabryce zajmującej się montażem i testowaniem półprzewodników w podwrocławskiej Mykyni. Dzięki istniejącemu zakładowi produkcji chipów w Leixlip (Irlandia) i planowanemu zakładowi produkcji płytek w Magdeburgu (Niemcy), firma zamierza opracować pełną linię produkcyjną, która może zaspokoić dużą część zapotrzebowania na półprzewodniki na kontynencie. .

Największa inwestycja bezpośrednia w Polsce

Bezprecedensowe porozumienie podkreśla chęć Polski do odgrywania wiodącej roli w europejskim sektorze technologicznym. Po negocjacjach z polskim rządem Intel ogłosił swój plan inwestycyjny w Polsce podczas konferencji prasowej w piątek, 16 czerwca. 4,6 mld pójdzie na budowę zakładu montażu i testowania półprzewodników w podwrocławskiej Mykyni. Chociaż wysokość dotacji publicznych jest poufna, dyrektor generalny Pat Kelsinger przyznaje, że jednym z punktów spornych w negocjacjach jest kwestia zaopatrzenia nowej firmy w zieloną energię.

Nigdy tak bardzo nie chciałem inwestycji– powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w konferencji, na której zapowiedziano budowę elektrowni. Jak zaznaczył, w zakładzie zatrudnieni będą nie tylko polscy specjaliści, ale także uchodźcy z Ukrainy.

Jest największą bezpośrednią inwestycją zagraniczną w Polsce– wyjaśnił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. 36 000 specjalistów IT we Wrocławiu i okolicach to niewątpliwie jeden z głównych powodów, dla których Intel zdecydował się zainwestować na Dolnym Śląsku. Minister Cieszyński mówi też o Dolnym Śląsku jako o polskiej Dolinie Krzemowej: „Nowa fabryka jest wielka szansa dla Intela, ale dla Polski i dla Europy” – dodał.

Europejska strategia

Ogłoszenie to duży cios dla Polski, która stała się światowym liderem w produkcji akumulatorów litowo-jonowych po Chinach. W kraju gościły już ważne laboratoria Grupy Intel w Gdańsku.

Z drugiej strony, dla amerykańskiego producenta chipów inwestycja jest częścią szerszej strategii obejmującej cały kontynent. Tydzień po ogłoszeniu inwestycji w Polsce o wartości 4,6 miliarda dolarów Berlin ogłosił, że zawarł umowę z Intelem, która podwoi jego inwestycje w tym kraju z 17, w zamian za grant w wysokości 9,9 miliarda euro. 30 miliardów euro na dwie fabryki półprzewodników w Magdeburgu. Fabryka Leixlip w Irlandii jest dedykowana odlewni procesorów, a jak wyjaśnił Pat Kelsinger w rozmowie z Business Insider, celem jest podkreślenie łańcucha wartości mikroelektroniki w skali kontynentu:Naszym celem jest, aby Europa zaspokajała większość europejskiego zapotrzebowania na półprzewodniki„.