Do sądu w Strasburgu skontaktowało się pięć polskich par z Łodzi, Krakowa i Warszawy, których małżeństwa zostały odrzucone przez władze lokalne, gdyż polskie prawo uznaje jedynie związek mężczyzny i kobiety. Ich odwołania do sądów krajowych zostały odrzucone.
Pary te, wśród europejskich sędziów, poczuły się „pozostawione w tyle przez brak oficjalnego uznania ich związku”, na przykład w takich kwestiach jak podatki, prawa socjalne czy prawa rodzinne – wyjaśnia spółka w komunikacie prasowym.
„Czuję się taki zrelaksowany”
ETPC wydał orzeczenie na ich korzyść. Przypomniał przy tej okazji, że kraje, które podpisały Europejską Konwencję Praw Człowieka, „muszą zapewnić ramy prawne umożliwiające osobom tej samej płci korzystanie z odpowiedniego uznania i ochrony ich związków, czy to poprzez małżeństwo, czy w inny sposób. ” Forma zjednoczenia.
Z tego samego powodu w 2023 roku potępiono także Polskę, Rosję, Rumunię, Bułgarię i Ukrainę. ETPC stwierdza: „Postawy społeczne większości istniejące w danym kraju nie mogą uzasadniać różnicy w traktowaniu ze względu na płeć. Orientacja”.
„Nie było powodu, aby uważać, że przyznanie prawnego uznania i ochrony parom tej samej płci zaszkodzi rodzinom o tradycyjnej strukturze” – przypomniał.
„Czuję ogromną ulgę. Wierzę, że po zmianie rządu będzie to pierwszy mocny impuls na rzecz zmian i równości” – powiedział AFP jeden z wnioskodawców, Krzysztof Alcer.
„Będziemy musieli poczekać, aż urząd obejmie inny polski prezydent, niebędący gejem, aby zabrać głos. Ale warto było czekać” – dodał.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE