Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejski Teleskop Euclid wyruszył na badanie ciemnej strony wszechświata

Europejski Teleskop Euclid wyruszył na badanie ciemnej strony wszechświata

Ma na celu rzucić światło na niektóre z najważniejszych tajemnic wszechświata. W sobotę 1 lipca europejska misja Euclid do badania ciemnej materii i ciemnej energii wystartowała z Cape Canaveral na Florydzie. Te dwie koncepcje, o których nie wiemy, składają się na 95% wszechświata. Kosmiczny teleskop, który przez co najmniej sześć lat będzie badał około 12 miliardów obiektów, musi opuścić Ziemię z amerykańskiej bazy na Przylądku Canaveral (Floryda). Choć kierowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), misja Euclid na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Żyjmy dalej.

Wylot z Florydy ze SpaceX. Walcząc o dostanie się w kosmos z końcem rakiety Ariane 5 i opóźnieniem Ariane 6, Europa ostatecznie zaprosiła prywatną firmę miliardera Elona Muska do wystrzelenia Euclida. Teleskop kosmiczny wystartuje na rakiecie Falcon 9.

Kierunek punktu Lagrange’a. Statek ma dwutonowy tonaż, 4,7 metra wysokości i 3,5 metra szerokości, Powinien on wejść na orbitę wokół tego punktu zwanego L2, znajdującego się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, który jest uważany za nowe Eldorado astronomii. Słynny Teleskop Jamesa Webba jest jednym z instrumentów.

Największe wyzwanie współczesnej fizyki. Zadaniem Euclida powinno być utworzenie mapy 3D. To będzie najdokładniejsze i najgłębsze ze wszystkich. Powinno to umożliwić naukowcom śledzenie ewolucji kluczowych struktur wszechświata i lepsze zrozumienie ciemnej materii i ciemnej energii. Pomyślne ich scharakteryzowanie może doprowadzić do odkrycia nowych cząstek lub zmiany istniejących praw fizyki.

READ  Zidane i sport nazywają siebie r/place, bitwą pikseli, która rozpala internet