EDF nie będzie długo czekać. We wtorek Emmanuel Macron ogłosił miliardowy plan na przyszłe technologie w ramach planu „Francja 2030”. Uruchom mini elektrownie jądrowe. Dziś rządzi EDF. W środę elektryk złożył polskiemu rządowi „wstępną niewiążącą ofertę” na budowę czterech do sześciu reaktorów jądrowych w Polsce o łącznej mocy od 6,6 do 9,9 gigawatów. Oferta, która zostanie rozłożona na dwa lub trzy miejsca, obejmuje kursy inżynierskie, sprzęt i kontrakt na budowę czterech do sześciu reaktorów jądrowych EPR, podała EDF w oświadczeniu.
70% energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla, a jej energia wymaga konwersji. Aby to osiągnąć, oczywiście jest Odnawialne. Ale energie między energią wiatrową a fotowoltaiką. W przypadku braku słońca lub wiatru wymagany jest zapasowy dowód. Zazwyczaj są to elektrownie gazowe, które zanieczyszczają o połowę mniej niż elektrownie węglowe. Ale Warszawa musiała też znaleźć inne rozwiązania, chcąc zmniejszyć swoją zależność od gazu, a zwłaszcza od gazu rosyjskiego.
Nie jest już zależny od rosyjskiego gazu
W latach 2010-tych Polska wybudowała terminal morski
Svinojsky nad Bałtykiem. Od pięciu lat kraj otrzymywał skroplony gaz ziemny z różnych krajów (USA, Katar…), ale w zakresie polityki dekarbonizacji Warszawa musiała pójść dalej. W związku z tym Atom. Ta energia od dawna stanowi zagrożenie. Ale walka z globalnym ociepleniem daje drugą szansę. W ubiegłą niedzielę dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej przedstawiło opcję wsparcia energetyki jądrowej. Sygnatariusze to Francja, Rumunia, Czechy, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Węgry i Polska.
Dziś Warszawa nie ma pieca w swojej ziemi. Do 2033 roku kraj chce mieć 9 gigawatów energii jądrowej. EDF szacuje, że kilka reaktorów EPR może stworzyć około 25 000 lokalnych miejsc pracy w samej fazie budowy, a także dziesiątki tysięcy pośrednich miejsc pracy. Elektryk „pracuje” w Polsce od prawie dziesięciu lat. Na początku roku jej prezes Jean-Bernard Levy pojechał tam z ministrem handlu zagranicznego Frankiem Rysterem. Warszawa, która nie ma zdolności jądrowych, ma wybrać partnera zagranicznego w przyszłym roku. EDF chce być pewny siebie. Polska może stać się trzecim obcym krajem – po Chinach i Wielkiej Brytanii – w którym instaluje się EPR dla elektryków. Na razie nic nie wygrało. Bo przeciwko Francuzom są inni kandydaci. Zwłaszcza amerykański Westinghouse i południowokoreański Kepco.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu