Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Emmanuel Macron wypowiada się przeciwko eksploatacji głębin oceanicznych

Emmanuel Macron wypowiada się przeciwko eksploatacji głębin oceanicznych

Temat nie znalazł się na oficjalnej liście dyskusji podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Oceanu w Lizbonie aż do 1Werset Lipiec. Jednak kwestia eksploracji i eksploatacji głębokiego dna morskiego w dużej mierze zajmowała wiadomości o tych międzynarodowych spotkaniach, aż do krótkiego, ale głośnego ogłoszenia Emmanuela Macrona w czwartek 30 czerwca: „Myślę, że musimy opracować ramy prawne, aby położyć kres górnictwu głębinowemu i nie pozwolić na nowe działania, które zagroziłyby ekosystemom. [océaniques]. » Prezydent RP sprawił miłą niespodziankę ekologicznym organizacjom pozarządowym, do tego stopnia, że ​​tak lubił szukać w otchłani skorupy bogatej w kobalt, siarczki i guzki polimetaliczne.

Przeczytaj także kolumnę: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Kwestia środowiskowa całkowicie zniknęła zaledwie osiemnaście miesięcy po kadencji Emmanuela Macrona”

Jego wywiad z bardzo szanowaną oceanografką Sylvią Earl zdołał zagrać w tej sytuacji uchwyconej nie na posiedzeniu plenarnym, ale w Muzeum Lizbońskim, przed akwarium, w którym mijały rekiny, i naprzeciw publiczności złożonej z około czterdziestu graczy ze świata morskiego. Otwierając spotkania ONZ, ten pionier, były dyrektor naukowy w amerykańskiej Agencji Monitorowania Oceanów i Atmosfery (NOAA), podkreślił, że przemysł wydobywczy wszędzie wywiera wpływ na środowisko. On zapytał: „Na suchym lądzie możemy przynajmniej monitorować i rozwiązywać problemy oraz minimalizować uszkodzenia. Sześć tysięcy metrów pod powierzchnią, kto to obserwuje?”

Ponieważ Francja ma drugą co do wielkości przestrzeń morską na świecie, a jej prezydent przedstawia się jako mistrz obrony świata morskiego – ponadto zaproponowano jej organizację kolejnej Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Oceanu w 2025 roku, która jest organizowana z Costa W tym momencie spodziewano się Rica-Paris. W ostatnich dniach presja tam ponownie znacznie wzrosła, aby wprowadzić moratorium na ochronę głębin oceanicznych przed przemysłową chciwością. Ekologiczne organizacje pozarządowe – wysoce zmobilizowane – jak również wielu naukowców – z których ponad 600 wystąpiło z apelem przeciwko tej potencjalnej dodatkowej presji na dno morskie – są zdeterminowani, aby bronić głębokich ekosystemów, które wciąż są słabo poznane. Twierdzą również, że ocean pełni na dnie podstawową funkcję: magazynuje dwutlenek węgla. Czy w takim razie właściwe jest wysyłanie tam robotów zbierających, aby podnosiły pióropusze osadów?

READ  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 zostało zarejestrowane w południowo-wschodniej części terytorium, a ostrzeżenie przed tsunami zostało zniesione

Masz 61,57% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.