Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej spadają

Emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej spadają

Unia Europejska mobilizuje się, by osiągnąć swoje cele klimatyczne. A jego wysiłki są nagradzane. Po zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla pochodzenia kopalnego o 2,8% w 2022 r., co odpowiada za trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych, 27 krajów kontynuuje swoją dynamikę.

Według Eurostatu emisje gazów cieplarnianych spadły w pierwszym kwartale w Unii Europejskiej o 2,9% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku. Łącznie od stycznia do marca do atmosfery przedostało się 941 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla.

Szczegółowo, 21 z 27 krajów członkowskich to dobrzy studenci. Największy spadek odnotowano w Bułgarii (-15,2%), Estonii (-14,7%) i Słowenii (-9,6%). Francji udało się również zmniejszyć swój bilans (-1%). Z drugiej strony emisje gwałtownie wzrosły w Irlandii (+9,1 %), ale także w mniejszym stopniu na Łotwie (+7,5 %), Słowacji (+1,9 %), Danii (+1,7 %) lub ponownie w Szwecji i Finlandii .

W 15 krajach spadkowi emisji towarzyszył równoległy wzrost produktu krajowego brutto. Dotyczy to w szczególności Portugalii, Chorwacji, Belgii, Malty i Francji. Z drugiej strony sześć krajów odnotowało spadek PKB (Czechy, Estonia, Litwa, Luksemburg, Węgry i Polska).

Wzrost transportu

Gospodarstwa domowe są źródłem większości tych emisji (24%), wyprzedzając produkcję (20%). Zaopatrzenie w energię elektryczną i gaz – sektor, w którym spadek był najbardziej znaczący (-12,3%) – nadal odpowiada za 19% całkowitej emisji gazów cieplarnianych, podczas gdy rolnictwo odpowiada za 13%, a transport za 10%. Podczas gdy emisje gazów cieplarnianych spadają w 5 z 9 badanych sektorów gospodarki, z drugiej strony sektor transportu odnotował największy wzrost (+7,2%).

Dane te są wykorzystywane do informowania o procesie podejmowania decyzji politycznych. W ramach Zielonego Ładu UE postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 r. Aby to osiągnąć, UE wyraźnie zakazała sprzedaży nowych samochodów z silnikami cieplnymi od 2035 r. Pożary pustoszące Portugalię, Hiszpanię, Włochy i Grecja tego lata może jednak Wyniki pierwszych miesięcy 2023 r. są rozmazane.Pożary zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Jak to, co wydarzyło się w Kanadzie, gdzie pożary spowodowały rekordową liczbę emisji dwutlenku węgla.

READ  Według Kijowa pięciu zabitych podczas rosyjskiego nalotu na budynek we wschodniej Ukrainie