Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziwny sygnał radiowy z centrum galaktyki robi wrażenie

Czasami nauka jest pełna tajemnic. W sercu galaktyki pojawił się nowy sygnał, który rodzi pytania badaczy.

Astronomowie w ostatnich latach zamienili swoje okulary i inne teleskopy na dokładniejsze obiekty do wykrywania, a widmo światła widzialnego przez ludzi jest bardzo małe. Następnie śledzą „sygnały” i „fale”. Najbardziej znanym zjawiskiem tego rodzaju jest z pewnością Sygnał Wspaniały, z nazwą zapożyczoną od wykrzyknika na arkuszu wyników. Został odkryty 15 sierpnia 1972 roku i pozostaje niewyjaśniony do dziś.

Ale według badań opublikowanych w tym tygodniu w czasopiśmie: Czasopismo AstrofizyczneNowy sygnał może ukraść show. Ten sygnał obserwowany przez Ziteng Wang z University of Sydney, który wydaje się pochodzić z centrum naszej galaktyki, nie odpowiada żadnemu znanemu modelowi emisji radiowej w Galaktyce.

Zjawisko to, niewyjaśnione, może tak Być pochodzenia organicznego, hipoteza na razie odkładana przez naukowców na margines. Odkrycie, które zostało wykryte kilka razy w 2020 roku przez ASKAP, australijski radioteleskop, zostało potwierdzone przez południowoafrykańskiego meerKAT i jest dokładniejsze niż australijski instrument obserwacyjny.

Dziwny cykl aktywacji

Aby jednak dać więcej ziarna do zmielenia zwolennikom teorii pozaziemskiej, sygnał ten ma bardzo specjalny cykl aktywacji. W rzeczywistości uwalnia fale zaledwie kilka tygodni, zanim ponownie stanie się nieaktywny. Podczas ostatniej zaobserwowanej aktywacji, w lutym tego roku, naukowcy wskazali następnie kilka nieelektrycznych radioteleskopów, których zakres badań jest różny, a wynik powrócił do zera.

David Kaplan, badacz z University of Wisconsin-Milwaukee, który był zaangażowany w badanie, wyjaśnia, że ​​pomimo szeroko zakrojonych badań nad „Wszystkie inne możliwe długości fal, od podczerwieni do promieni rentgenowskich za pomocą optyki”, Nic nie zostało zauważone, jakby obszar wskazywany przez teleskopy był pusty.

To odkrycie, co najmniej dziwaczne, oznacza, że ​​ta gwiazda (jeśli tak naprawdę jest) nie jest żadnego znanego typu. Zatem to ciało niebieskie nie będzie gwiazdą neutronową ani pulsarem, ani jasnymi obiektami, które można zobaczyć gołym okiem i mają „wybuchy” fal magnetycznych.

READ  Spotkanie zostało przytłoczone przez silną epidemię gorączki denga

Podczas badań z południowoafrykańskiego radioteleskopu MeerKAT zjawisko to pojawiło się ponownie w ciągu jednego dnia, w porównaniu z tygodniami podczas obserwacji za pomocą ASKAP. Co dalej wpajać w tajemnicę tego, co australijscy badacze ochrzcili „obiekt Andy”. Naukowcy czekają teraz na uruchomienie SKA, znacznie potężniejszego radioteleskopu, który może wreszcie rozwiązać tę nową zagadkę nieba. Jeśli sygnał przetrwa do tego czasu.