Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziwnie świecąca, czy gwiazda Betelgezy w końcu eksploduje?

Dziwnie świecąca, czy gwiazda Betelgezy w końcu eksploduje?

Znajdująca się 650 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Oriona, Betelgeza, jedna z największych gwiazd nocnego nieba, przyjęła ostatnio zupełnie nieoczekiwane zachowanie.

Po fazie „wielkiego zaciemnienia” między końcem 2019 a początkiem 2020 roku, gigant właśnie wszedł w zaskakująco jasną fazę. Według strony internetowej gwiazda jest zatem o 140% jaśniejsza niż zwykle Ciekawa geometria.

⋙ We Francji znajduje się najbardziej niebezpieczne miasto w Europie w przypadku fali upałów

Czy Betelgeza eksploduje?

Wcześniej dziesięć Ranking najjaśniejszych gwiazd nocnego niebaBetelgeza jest teraz siódma za Procjonem, Rigelem, Capellą, Vegą, Arcturusem i Syriuszem. Nie trzeba było nic mniej, aby wywołać spekulacje na temat jej możliwego „bliskiego” wybuchu.

Ale według Alberta Zelstry, profesora astrofizyki na Uniwersytecie w Manchesterze, nagły wzrost jasności czerwonego nadolbrzyma nie będzie w żaden sposób związany z jego przyszłą erupcją. Eksplozje supernowych faktycznie zachodzą w jądrach gwiazd, podczas gdy zmiany jasności są zjawiskiem, które ma swój początek na powierzchni.

Na zdjęciach, na zdjęciach 10 najlepszych miejsc do oglądania gwiazd na całym świecie

Co więcej, ta różnica mogła być również spowodowana tą samą chmurą pyłu, która zaciemniła ją trzy lata temu. Może to odbijać światło od gwiazdy i sprawiać, że wydaje się ona jaśniejsza.

⋙ Badanie Lancet ujawnia, w których krajach globalne ocieplenie powoduje najwięcej ofiar

„przesuwająca się gwiazda”

Co więcej, Betelgeuse należy do kategorii „gwiazd zmiennych”. Gwiazdy, które przechodzą przez cykle wahań jasności, w przeciwieństwie do gwiazd stałych. Nic dziwnego, a raczej nic dziwnego, że nabiera teraz jakiegoś koloru. Według doniesień cykle Betelgeuse, które do tej pory obejmowały 400 dni, mogły po prostu skurczyć się o 2,8, a obecnie wydłużają się średnio o 140 dni. Nauka przyszłości.

READ  COVID-19: Czy powinniśmy bać się nowej fali na wiosnę?

Tak więc, jeśli czerwony olbrzym naprawdę ma eksplodować, nie powinno to nastąpić za 10 000-100 000 lat. W takim razie nie na chwilę!

Na ten sam temat:

⋙ Gwiazdy mogą zniknąć za 20 lat

Gwiazda pożerająca planety daje astronomom wgląd w zagładę Ziemi

⋙ Jaka jest różnica między astronomią a astrologią?