Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziesięć krajów europejskich, w tym Francja, wystąpiło z apelem o energię jądrową

Dziesięć krajów europejskich, w tym Francja, wystąpiło z apelem o energię jądrową

Francja jest jednym z krajów sygnatariuszy. W niedzielę dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej opublikowało opinię popierającą energetykę jądrową, podkreślając w szczególności jej rolę w walce z globalnym ociepleniem. Ten tekst, podpisany przez ministra gospodarki Bruno Le Maire’a i wiceminister ds. przemysłu Agnes Pannier-Runacher, również zauważa, że ​​energia jądrowa „w zdecydowany sposób przyczynia się do niezależności naszych źródeł produkcji, energii i elektryczności”.

Oprócz Francji podpisują go Rumunia, Czechy, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Polska i Węgry. Sygnatariusze twierdzą, że energia jądrowa „chroni europejskich konsumentów przed zmiennością cen”, podczas gdy ceny gazu gwałtownie rosną od kilku miesięcy, na przykład w tej rubryce opublikowanej w kilku europejskich gazetach, w tym Le. figaro.

Dlatego uważają, że „jest absolutnie konieczne, aby energia jądrowa została uwzględniona w europejskich ramach klasyfikacyjnych przed końcem tego roku”, czyli na liście energii uznanych za korzystne zarówno dla klimatu, jak i środowiska, które Komisja powinna zaproponować w nadchodzące miesiące. Klasyfikacja ta otworzy dostęp do zielonego finansowania i da przewagę konkurencyjną uznanym sektorom.

temat przeklina

Temat dzieli państwa członkowskie. Jeśli Francja, Polska i Czechy bronią kukurydzy, kraje takie jak Niemcy i Austria stanowczo się jej sprzeciwiają, podobnie jak wiele organizacji pozarządowych, które postrzegają ją jako ryzykowną technologię.

Sygnatariusze forum pochwalili też interes gospodarczy przemysłu jądrowego, którego rozwój, ich zdaniem, mógłby „stworzyć blisko milion wysokowydajnych miejsc pracy w Europie”.

Dla Francji to forum jest okazją do podkreślenia jej opcji postawienia na energetykę jądrową, która jest przedmiotem wielu debat, na dwa dni przed ujawnieniem przez Emmanuela Macrona planu inwestycyjnego szacowanego na kilkadziesiąt miliardów euro „Francja 2030”, w którym przemysł musi być widoczny. Głowa państwa jest szczególnie oczekiwana kwestia rozwoju małych reaktorów jądrowych, znanych jako SMR („small model reaktors”).

READ  Dostawa pierwszych czołgów Leopard 2 z Polski na Ukrainę, „symboliczny gest”