Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dzięki światłu ultrafioletowemu odkryto nowy rozdział Biblii ukryty przez 1500 lat

Dzięki światłu ultrafioletowemu odkryto nowy rozdział Biblii ukryty przez 1500 lat

Według badaczy dokument pochodzi z pierwszej połowy VI wieku. Jest ukryty pod trzema różnymi warstwami tekstu w rękopisie w Bibliotece Watykańskiej.

Wyjątkowe znalezisko. Rozdział Biblii, dotychczas nieznany, został odkryty jakieś 1500 lat po jego napisaniu dzięki skanowaniu w ultrafiolecie i doniesieniom Niezależny.

Ukryty pod trzema różnymi warstwami tekstu „Ukryty rozdział” został odkryty w dokumencie należącym do Biblioteki Watykańskiej. Aby to wykryć, naukowcy wykorzystali technologię ultrafioletową.

„To odkrycie dowodzi, jak produktywna i ważna jest interakcja między nowoczesnymi technologiami cyfrowymi a badaniami podstawowymi, jeśli chodzi o średniowieczne rękopisy” — twierdzi Claudia Raab, dyrektor Instytutu Badań Średniowiecznych Austriackiej Akademii Nauk.

„Jedna brama” do pierwszych egzemplarzy Ewangelii

Według badania Studia nad Nowym TestamentemTen tekst jest jednym z najstarszych tłumaczeń Ewangelii i różni się nieco od późniejszych wydań, dostarczając więcej szczegółów.

Dokładniej mówiąc, jest to 12 rozdział Ewangelii według św. Mateusza. Zdaniem naukowców bezprecedensowe odkrycie zapewnia „wyjątkową bramę” do czasu pierwszego tekstowego przekazu Ewangelii.

„Do niedawna znane były tylko dwa manuskrypty zawierające tłumaczenie Ewangelii na starożytny język syryjski (starożytna dialektalna wersja języka aramejskiego, przyp. red.)” — potwierdza badacz z Austriackiej Akademii Nauk Gregory Kessel.

Jeden z nich to rękopis przechowywany obecnie w British Library w Londynie, a drugi został odkryty w klasztorze św. Katarzyny na Synaju w Egipcie.

Tekst datowany na początek VI wieku

„Nie ma wątpliwości, że (ten tekst) powstał nie później niż w szóstym wieku” — twierdzą uczeni, opierając się na datowaniu Ewangelii.

„Pomimo ograniczonej liczby rękopisów datowanych na ten okres, porównania dokonane z rękopisami w języku syryjskim pozwalają ustalić możliwą datę powstania pisma przypadającą na pierwszą połowę VI wieku” — twierdzą.

Odnalezienia dokumentu dokonała intuicja badaczy: pergamin był wówczas rzadkością i można go było ponownie wykorzystać, a więc mógł zawierać ukryte teksty. Więc ta hipoteza została zweryfikowana.

READ  Armia izraelska ogłasza śmierć żołnierza poległego w walkach w Libanie

Najważniejsze elementy