Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dowiedz się, jak Korea Południowa chce wziąć udział w wyścigu kosmicznym z misją na Księżyc

Korea Południowa wyśle ​​swoją pierwszą sondę księżycową w czwartek (4), po krótkim opóźnieniu. Ten wyczyn, pomimo opierania się na partnerstwie agencji zagranicznych, pokazuje zainteresowanie kraju budowaniem swojej historii kosmicznej po niedawnej retrospekcji rozwoju technologicznego. Oprócz koreańskiego Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), znanego również jako Danuri, rakieta SpaceX Falcon 9 znajdzie się na pokładzie innego sprzętu koreańskiego i północnoamerykańskiego.

Start zaplanowano na 20:08 czasu brasilia, z molo 40 na przylądku Canaveral na Florydzie (USA). To wydarzenie oznacza nadejście nowej ery eksploracji Księżyca we współpracy z wieloma firmami i wieloma krajami.

Jeśli misja, która kosztowała około 200 milionów dolarów, wystartuje jeszcze w tym tygodniu, sprzęt powinien dotrzeć na orbitę księżycową 16 grudnia.

Jednym z celów tej misji jest otwarcie nowych sposobów eksploracji Księżyca w Korei Południowej. Celem jest utrzymanie sondy na wysokości 100 kilometrów nad powierzchnią Księżyca przez około rok, aby naukowcy mogli uzyskać wiarygodne informacje o Księżycu.

Ścieżka koreańskiej sondy księżycowej. Kredyty: KARE (Instytut Badań Kosmicznych i Kosmicznych Korei Południowej)

Dużą różnicą, którą promuje koreańska sonda, według nauki, jest kamera szerokokątna (kamera polarymetryczna) (PolCam). Będzie on odpowiedzialny za uchwycenie polaryzacji światła słonecznego, odbijanego pod różnymi kątami przez cząsteczki na powierzchni księżyca i ujawnienie szczegółów niemal całego księżyca.

„Dzięki wykorzystaniu instrumentów naukowych mamy nadzieję uzyskać przydatne dane z powierzchni Księżyca” – powiedział Eunhyuk Kim, naukowiec z Cary Institute (South Korea Space Research Institute).

ShadowCam, towarzysz misji Danuri

Oprócz koreańskiego orbitera na pokładzie znajduje się sześć innych instrumentów. Pięć z nich zostało opracowanych w Korei Południowej, a jeden w Stanach Zjednoczonych.

Urządzenie NASA, które zostanie wysłane wewnątrz rakiety Falcon-9, to ShadowCam, instrument opracowany przez Arizona State University i Malin Space Science Systems, oba w Stanach Zjednoczonych. Jest to nowa wersja sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), która działa od 2009 roku i służy do obrazowania jasnych obszarów Księżyca.

ShadowCam będzie w stanie zobrazować obszary cieni na Księżycu z wysoką rozdzielczością i czułością setki razy większą niż LRO. Ten instrument ma na celu poznanie odległej strony Księżyca oraz poszukiwanie wody i lodu w tym regionie.

Czy widziałeś nasze nowe filmy na youtube? Subskrybuj nasz kanał!