Valentina Bontempsa
W poszukiwaniu poufności i bezpieczeństwa coraz więcej internautów korzysta z VPN na swoich komputerach lub smartfonach, aby udaremnić blokowanie stron internetowych lub chronić swoje połączenie, zwłaszcza podczas pracy zdalnej. Jak działają te narzędzia i kim są najważniejsi w branży? Przegląd kwitnącego rynku z okazji targów Barcelona Mobile Show (MWC), na które przybyło wiele niszowych firm.
Co to jest VPN?
VPN, czyli „Virtual Private Network” („Virtual Private Network”), to narzędzie umożliwiające dostęp do Internetu przez „szyfrowany tunel”, który czyni połączenie anonimowym i ukrywa lokalizację internauty poprzez zmianę jego adresu. IP.
Sieci VPN mogą być wykorzystywane do udaremniania blokowania niektórych stron internetowych, zwłaszcza w krajach, w których powszechna jest cenzura, lub do obchodzenia ograniczeń geograficznych nałożonych w szczególności przez platformy streamingowe.
Generalnie służą one do zwiększenia ochrony komputerów przed cyberzagrożeniami, a pracownikom pracującym zdalnie do bezpiecznego dostępu do sieci wewnętrznej ich firm.
Jaka jest waga tego rynku?
Według specjalistycznego serwisu DataReportal, 28% internautów w wieku od 16 do 64 lat korzystało w ciągu ostatniego roku z VPN. Użytkownicy są szczególnie liczni w Indiach (42%), Indonezji (40%) i Nigerii (38%). Według Global Market Insight rynek VPN również znacznie się rozwinął w ostatnich latach, z 25 miliardów dolarów w 2019 roku do 45 miliardów dolarów w 2022 roku.
A to powinno jeszcze przyspieszyć, do 350 miliardów spodziewanych w 2032 roku. „Sektor z pewnością będzie nadal się rozwijał” — mówi Franz Kasprick, szef bezpieczeństwa i infrastruktury w grupie usług IT Atos, który przewiduje „rozkwit” potrzeb, zwłaszcza wraz ze wzrostem 5G.
Skąd ten entuzjazm?
Sukces VPN można wytłumaczyć przede wszystkim zwiększonym wykorzystaniem usług w chmurze, które narażają firmy na wiele zagrożeń, oraz wzrostem pracy zdalnej od czasu pandemii COVID-19. Rosnąca tendencja do „mobilności” w świecie pracy spowodowała „wzrost zainteresowania” VPN-ami w firmach, które chcą chronić się przed „oszustwami” i „przechwytywaniem komunikacji”, wyjaśnia Franz Kasprick.
Według Simone Migliano, dyrektora ds. badań specjalistycznej witryny top10vpn, atrakcyjność tych narzędzi tłumaczy się również wzrostem liczby zamykanych witryn w celu „kontroli społecznej” w ostatnich miesiącach w reżimach autorytarnych. Według tego eksperta w Iranie popyt na VPN wzrósł o 3000%, gdy pod koniec września wybuchł antyreżimowy ruch protestacyjny. W Rosji szczyt pobierania na poziomie 2600% odnotowano po inwazji na Ukrainę rok temu.
Kim są potentaci w branży?
Na rynku dostępne są dwa główne typy VPN: darmowy, którego model ekonomiczny opiera się głównie na reklamie, oraz płatny, przeznaczony głównie dla firm i administracji. „Rynek darmowych sieci VPN jest bardzo rozdrobniony. Dotyczy to zwłaszcza smartfonów, ze względu na niższą barierę wejścia” pod względem „kosztu opracowania podstawowej aplikacji VPN”, wyjaśnia AFP Simon Migliano.
Przeciwnie, w przypadku płatnych sieci VPN obserwujemy „wzrost konsolidacji po kilku głośnych przejęciach uznanych marek przez duże firmy” — dodaje badacz. Na tym rynku dominują dwaj wielcy gracze: Kape Technologies, właściciel Zenmate, CyberGhost i ExpressVPN, oraz Nord Security, który jest właścicielem NordVPN, Surfshark i Atlas VPN. Oprócz nich istnieje wielu wyspecjalizowanych graczy, takich jak Sectra czy Atos, którzy pracują specjalnie dla ministerstw i sektora obronnego – co według Davida Lipoorini, dyrektora ds. bezpieczeństwa IoT w firmie Atos, oznacza „bezpieczeństwo szyte na miarę”.
Czy sieci VPN są nieomylne?
Chociaż są dobre w ochronie prywatności, sieci VPN nie pozwalają na „całkowitą anonimowość”, ponieważ nie chronią „przed modułami śledzącymi, plikami cookie i odciskami palców przeglądarki” — ostrzega Simon Migliano. Nie wszystkie sieci VPN są sobie równe.
Ekspert podkreśla, że w ostatnich latach na wolnym rynku VPN pojawił się „zalew” „nieskutecznych i poważnie wadliwych” narzędzi, które mają na celu „zarabianie” na danych „użytkowników”. Korzystanie z płatnych sieci VPN pozwala uniknąć tej pułapki. Jednak w tym przypadku ideałem byłoby połączenie ich w „szerszy zestaw narzędzi”, który mógłby obejmować „oprogramowanie antywirusowe” i „menedżera haseł”, uważa Simone Migliano.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Muzyka Nintendo: Le Spotify wyprodukowane na Nintendo
Cyberpunk 2077 nie umarł, CD Projekt ogłasza wielkie ogłoszenie dla całej społeczności
Nowa trójka astronautów wyrusza na chińską stację kosmiczną