Dylemat UE-Rosja stanowi poważne wyzwanie dla wewnętrznej jedności Unii. (Źródło obrazu: .)
Par le Dr Yatharth Kachiar et Priya Poojary
Od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku stosunki między Moskwą a Brukselą gwałtownie się pogorszyły. W ostatnim czasie kryzys na Białorusi i uwięzienie lidera rosyjskiej opozycji i działacza antykorupcyjnego Aleksieja Nawalnego zaostrzyły napięcie. Szczyt w Genewie między prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem wzbudził nadzieje na podobne ponowne zaangażowanie między Unią Europejską a Rosją. W rezultacie, próbując odmrozić zamrożone stosunki, Francja i Niemcy zaproponowały zorganizowanie dwustronnego szczytu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jednak propozycja została odrzucona na niedawnym szczycie Rady Europejskiej po tym, jak państwa bałtyckie i Polska zgłosiły silny sprzeciw. Propozycja Macrona i Merkel nawiązania strategicznego dialogu z Putinem kłóci się z wrażliwością państw bałtyckich i Polski po raz kolejny obnaża głębokie podziały, jakie Unia Europejska od lat ma nad Rosją.
Kraje bałtyckie i Polska
Kraje bałtyckie i Polska są szczególnie narażone na rosnące zagrożenia bezpieczeństwa autorytarnej Rosji. Państwa te, przy znacznej mniejszości ludności rosyjskojęzycznej i wzmocnionej rosyjskiej obecności wojskowej na ich wschodniej granicy w Kaliningradzie, postrzegają zagrożenie ze strony Rosji poważniej niż ich odpowiednicy z UE. Kreml wykorzystał obecność ludności rosyjskojęzycznej w republikach postsowieckich do zwiększenia swojej władzy i wpływów. Moskwa wykorzystała tę strategię, by chronić swoją rosyjskojęzyczną mniejszość podczas aneksji Krymu w 2014 r., a ostatnio podczas konfliktu w Donbasie na Ukrainie. Ponadto obecność dużej rosyjskojęzycznej ludności w krajach bałtyckich czyni te kraje podatnymi na wpływy rosyjskich mediów. W 2020 roku Łotwa i Litwa zakazały rosyjskiego kanału RT ze względu na rzekomą kontrolę nad nim przez Dmitrija Kiselowa, który nałożył sankcje na promowanie rosyjskiej propagandy podczas kryzysu na Ukrainie przez Unię Europejską. Kraje bałtyckie ze względu na swoje wyjątkowe położenie geograficzne i stosunki etniczno-językowe z Rosją są bardzo narażone na taktykę Kremla mającą na celu zdobywanie wpływów w postsowieckich republikach. Tym samym niestabilna sytuacja bezpieczeństwa skłoniła te kraje do wzmocnienia zdecydowanego stanowiska wobec Rosji w ramach Unii Europejskiej.
Przypadek Niemiec i Francji
W porównaniu z krajami bałtyckimi Francja i Niemcy wspólnie zaproponowały złagodzenie presji dyplomatycznej na Rosję, ku zaskoczeniu innych państw członkowskich UE. Presja Macrona na wznowienie rozmów z Rosją motywowana jest rywalizacją ze Stanami Zjednoczonymi. Niebezpieczne spotkanie Bidena z rosyjskim prezydentem w zeszłym tygodniu rozbudziło pewne wątpliwości co do możliwej zmiany dynamiki między Stanami Zjednoczonymi a Kremlem we francuskich kręgach dyplomatycznych. To nie pierwszy raz, kiedy Francja zaproponowała kontynuację zaangażowania z Rosją. Prezydent Macron wezwał do bardziej realistycznej współpracy z Moskwą w celu promowania długoterminowej stabilności w regionie. Podobnie Berlin chce również ostrożnie podchodzić do Rosji, ponieważ obawia się możliwych reperkusji w związku z projektem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, który jest na ukończeniu. Podczas gdy w ostatnich latach Unia Europejska coraz bardziej oddalała się od Rosji, Niemcy powstrzymywały swoje decyzje gospodarcze przed wydarzeniami politycznymi związanymi z projektem Nord Stream 2.
Dylemat Unii Europejskiej: jak radzisz sobie z Rosją?
Dylemat UE-Rosja stanowi poważne wyzwanie dla wewnętrznej jedności Unii. Niedawno Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej Josep Borrell zaproponował nowe ramy dla Rosji. Podejście składało się z trzech elementów: odepchnięcia, siły i zaangażowania. W ramach tego podejścia UE zamierza walczyć z łamaniem praw człowieka i wartości antydemokratycznych. Rosnące represyjne środowisko polityczne w Moskwie oraz pogarszająca się sytuacja organizacji społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka i mediów głęboko wpłynęły na stosunki UE-Rosja. UE jest zdecydowana nie podkopywać swoich podstawowych wartości, dając jasno do zrozumienia, że nie chodzi już o sprawy wewnętrzne państw. Będzie też nadal zgłaszał sprzeciw wobec łamania prawa międzynarodowego w Gruzji i na Ukrainie, wzywając Rosję do pełnego wdrożenia porozumienia mińskiego i wzięcia na siebie odpowiedzialności jako strony konfliktu.
Jednocześnie UE ograniczy wysiłki Rosji na rzecz podważenia zbiorowych interesów bloku poprzez zwiększenie siły i odporności. Aby to osiągnąć, UE musi wzmocnić swoje zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa i obronności, zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i zwalczać zagrożenia hybrydowe poprzez koordynację z członkami NATO i G7. Odpierając się i łącząc, UE zamierza również selektywnie współpracować z Rosją w kwestiach o znaczeniu strategicznym, takich jak COVID-19, zmiana klimatu, handel, energia i komunikacja międzyludzka.
UE musi zrównoważyć defoulement ze stanowczym zaangażowaniem w politykę. W przeciwnym razie te zalecenia polityczne nie są nowe i mają niewielkie znaczenie dla poprawy relacji między UE a Rosją w krótkim okresie. Co więcej, żadne strategiczne zaangażowanie nie będzie skuteczne, jeśli sama UE nie pozostanie razem. Doświadczenia Unii Europejskiej w stosunkach z Rosją pokazały, że polityka ustępstw wobec Rosji nie przyniesie pożądanego rezultatu. UE powinna uciekać się do twardszego stanowiska Rosji, powiązanego z dialogiem tylko wtedy, gdy Kreml wykaże się powściągliwością w swoim postępowaniu. UE powinna zjednoczyć swoje stanowisko wobec Moskwy i domagać się wzajemnego powściągliwości rosyjskiego stanowiska w celu ewentualnej zmiany status quo.
(Dr Yatharth Katiyar jest adiunktem i starszym wykładowcą Priya Pojari w Manipal Center for European Studies (MCES), Manipal Academy of Higher Education (MAHE), Manipal, Karnataka. Wyrażone opinie są subiektywne i nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska ani szybkości finansowej -śledź politykę online.)
Uzyskaj notowania giełdowe na żywo dla BSE, NSE, rynku amerykańskiego, najnowszą wartość aktywów netto i portfela funduszy inwestycyjnych, zobacz najnowsze wiadomości o IPO, najlepsze IPO, oblicz podatek za pomocą kalkulatora podatku dochodowego, zobacz najlepszych zwycięzców, największych przegranych i najlepszych fundusze giełdowe na rynku. Polub nas na Facebooku i śledź nas na Twitterze.
Financial Express jest już dostępny w Telegramie. Kliknij tutaj, aby dołączyć do naszego kanału i być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami Biz.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce