Wzmocniona obecność sił rosyjskich na granicach Ukrainy z jednej strony, a ostrzeżenia z Waszyngtonu z drugiej wpływają na morale Europy. Jest świadkiem badania przeprowadzonego przez Europejską Radę ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR) z siedmioma państwami członkowskimi UE – Niemcami, Francją, Finlandią, Włochami, Polską, Rumunią i Szwecją – które zostało ogłoszone w czwartek 10 lutego. W tym celu: z wyjątkiem Finlandii większość obywateli wierzy, że Rosja dokona inwazji na Ukrainę w 2022 roku. I że ten konflikt w taki czy inny sposób narzuca, „Wielkie zagrożenie bezpieczeństwa” dla każdego.
Tym samym perspektywa rosyjskiej inwazji na terytorium Ukrainy stała się wiarygodna w oczach Niemców (52%), Francuzów i Włochów (51%), Polaków (73%), Rumunów (64%) i Szwedów (55). %) według ankiety przeprowadzonej przez Datapraxis, AnalitiQs i Dynata w ostatnich dniach stycznia Z zespołu 5529 osób. Nawet Finowie (44%) nie są dalecy od przekonania. W tym kontekście NATO wydaje się być w lepszej pozycji do obrony Ukrainy – mimo że Szwecja i Finlandia nie są członkami. Nic dziwnego, że im bliżej geograficznie państwa członkowskie do granic Europy Wschodniej, tym bardziej umacniały sojusz.
Ale także, co jest nowością, sama UE jawi się jako obronny bastion w odpowiedzi z NATO, w tym z Polską (80% UE, 79% NATO). Co więcej, we wszystkich krajach, z wyjątkiem Polski i Rumunii, respondenci twierdzą, że bardziej ufają Niemcom niż Stanom Zjednoczonym w obronie europejskich interesów w przypadku konfliktu.
„Zjednoczeni Obywatele Europy”
Pojawia się ten kryzys Być punktem zwrotnym dla bezpieczeństwa europejskiego, Mark Leonard, dyrektor ECFR, zauważa. Państwa członkowskie UE przedstawiane są na Ukrainie jako podzielone, słabe i nieobecne. Z naszego badania wynika jednak, że obywatele Europy: (…) zjednoczony. Uważają, że Władimir Putin może podjąć działania militarne i że Europa wraz z partnerami z NATO powinna pomóc Ukrainie. » Dla tego eksperta tygodnie stresu zaowocowałyby „Coś w rodzaju geopolitycznego przebudzenia” I powszechne uczucie, że „Wojna w Europie znów jest możliwa”.
Dlatego konflikt między Rosją a Ukrainą posunął się naprzód, nabierając znacznie silniejszego wymiaru europejskiego niż podczas aneksji Krymu przez Moskwę w 2014 roku i początku wojny w Donbasie.
Masz 31,61% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce