Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czytamy „Biały kraj” między Polską a Francją Marjorie Dixier

Czytamy „Biały kraj” między Polską a Francją Marjorie Dixier

Marcelina Baudier, Bloger I Współpracownik Z Grupy Czytelniczej 20-minutowych książek polecamy „Le pays blanc” Marjorie Tixier, wydaną przez Editions Fluve 14 sierpnia 2024 r.

Jego ulubiony cytat:

Patrzy opuszkami palców na ścieg kolorowego materiału, otwiera usta, bierze wdech i przygotowuje się do mówienia. Więc nic nie mów. W tej ciszy oceniam wagę jego tajemnicy. I to mnie obciąża. »

Dlaczego ta książka?

  • Ponieważ „bardziej niż zwykle Czuję, że noszę w sobie historię, która nigdy nie została opowiedziana. » 1901. W małej polskiej wsi Nowa Wieś przychodzą na świat Broni i Helena. Rok 1926. Helena wyjeżdża z córką Broni do Francji i przysięga nie zdradzić tajemnicy. 2022. W Paryżu malarz Thomas odkrywa swoje polskie korzenie. W Krakowie znajduje stary autoportret, który wygląda zupełnie jak on. Potem poznaje Michę… Minie 120 lat, zanim rodzinne tajemnice i tragedie XX wieku przestaną zatruwać rodowód bliźniaków.
  • Bo to wspaniała historia rodzinna. I jak w każdej sadze rodzinnej rozgrywającej się na tle historycznych tragedii, bohaterowie podejmują decyzje z miłości. Nawet jeśli ryzykują utratę wszystkiego… być może z powodu zakazanych pragnień fizycznych, poczucia poświęcenia lub nostalgii za utraconą ojczyzną. „Elementy tego krajobrazu przypomniały jej, jak bardzo nieustannie opierała się uczuciom miłości i pożądania. To był jej sposób na zapomnienie o białym kraju. Chroń siebie, bądź święty, opowiadaj historię swojego ludu, zamiast pisać własną”.
  • Bo to jest historia wymian Międzypokoleniowe, czyli wszystko to, czego nigdy nie wiedzieliśmy o naszym pochodzeniu, ale co do którego mamy niepokojące przeczucia. Leogadia mruknęła: „Ona nic nie wie, ale poczuje, że ją kochamy i że idziemy z nią przez życie. » Albo nie… bo „to czysta karta lub rozpacz”, mimo wszystko. Każde pokolenie w końcu dopowiada tajemnice sekret” [précipiter] Poszła do łazienki, żeby zwymiotować historię, której nie potrafiła opowiedzieć […] Powiedz mi. » Siła obietnicy złożonej w 1926 roku przyprawia o zawrót głowy…
  • Ponieważ jest to historia rodu malarzy i artystów, wynik średniowiecznych romansów osłoniętych polską rzeką. Wszystko ma pozostać tajemnicą, ale rodzinna legenda zbudowana jest wokół mitycznego obrazu, którego nikt nigdy nie widział. Następnie każde pokolenie odtwarza inną odmianę, oscylującą wokół coraz bardziej nieprzejrzystych tajemnic dzielących gatunki, jednocześnie podsycając ich wrażliwość artystyczną i pragnienie tworzenia. Bo sztuka to nie to, co robimy z tym, co mamy, ale to, czego nie mamy, autorka wie: białe ubrania, obrazy, tatuaże, wszystko ma sens.
  • Jak biały kraj Polska jest krajem śnieżnym, Do białego szala przypominającego flagę, który Helena zabiera jako jedyną pamiątkę po rodzinie, którą pozostawiła, i czerwonego jak szalik, który Simon daje Bronny jako symbol zakazanej miłości. W latach dwudziestych Helena i cała polska diaspora uciekły do ​​czarnego, białego kraju w północnych regionach górniczych Francji. XX wieku i którzy zniszczyli lub zachowali genealogie, których poszukuje się do dziś.
READ  "Kocham Cię całym sercem mamo", Polska obchodzi Dzień Matki 26 maja 1923 r.

Najważniejsze w 2 minuty

Spisek W 1926 roku Helena wraz z córką bliźniaczką zostaje zesłana do Francji. Rok 1955, kobieta ta zakochuje się w Polaku i jego kraju i rodzi bliźniaczki. Rok 1974, mężczyzna wyrzeka się ojczyzny i wyjeżdża do Francji. 2022, jego syn dobrze wie, w jakim kraju szukać swojej historii. Ale jaka jest historia?

role. „Dwie siostry, dwa serca, jedna dusza”: Biały Kraj to historia kochających się bliźniaków, ale na zawsze rozdzielonych między Francją i Polską. We Francji niszczą swój wygląd… Ale szal, piosenka, obrazy i zawsze to samo pytanie: dlaczego?

Miejsca. W latach dwudziestych do Francji wyemigrowało 500 000 Polaków. Oto wspólna historia, którą opowiada nam The White Country… i nasze powiązania: „Kiedy już stąd wyjdziemy, nie wrócimy” – pomyślała. Lot tworzy zapomnienie, powrót przed zapomnieniem. To cykl. »

Era. Jak zaczęła się ta historia w XX wieku? Zwłaszcza jeśli Polska, która uzyskała niepodległość w 1918 r., aż do 1989 r., zanim cierpiała z powodu nazistów, znajdowała się pod jarzmem Związku Radzieckiego. Biały Kraj to coś więcej niż historia rodziny: to historia narodu.

Nauczyciel. W czwartej powieści Flew Marjorie Dixier odkrywa nowy wymiar swojego talentu w dziedzinie fikcji historycznej. Porusza się w tematyce rodzinnej i analizie traumy, które zapewniły jej sukces, ale nadaje im nowy wymiar, który pokochają czytelnicy!

Przeczytaj tę książkę z Doceniam subtelność autora w podsumowywaniu naszych konfliktów w kluczowej formule. – Ani stąd, ani nigdzie indziej. Czasami, nie zapisując tego, zastanawiała się, dlaczego teraz jest w Polsce i myślała tylko o Francji. » Prawdziwy prezent!

Kup tę książkę

Kliknij tutaj

Chcesz polecić książkę, która szczególnie Ci się podoba? Dołącz do naszej społeczności klikając Tutaj