Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czym jest „Diabelska Kometa”, która wkrótce pojawi się na niebie i jak możemy ją obserwować?

Czym jest „Diabelska Kometa”, która wkrótce pojawi się na niebie i jak możemy ją obserwować?

Podstawowy
Kometa 12P/Pons-Brooks, jedna z najjaśniejszych planet według naukowców, będzie widoczna na niebie w weekend 22 marca. Przy odrobinie sprzętu i jeśli pogoda pozwoli, będzie można go obserwować wczesnym wieczorem.

Oczekuje się, że rzadkie zjawisko astronomiczne, Kometa 12P/Pons-Brooks, zwane także „Kometą Diabła”, będzie widoczne na nocnym niebie od piątku, 22 marca, przez około dwa tygodnie. Oto nasze wskazówki, jak to odkryć.

Niebieska i zielona kropka.

Ciało niebieskie zmierza obecnie w stronę Słońca, zanim 21 kwietnia osiągnie najbliższy punkt naszej gwiazdy – peryhelium. Na niebie należałoby zatem odkryć m.in Niebiesko-zielona kropka W wcześnie w nocy, Między 20:00 a 21:30W Kierunek północ/północny zachód.

Kometa Pons Brooks zbliża się do Ziemi w odległości zaledwie kilku minut świetlnych. Powyżej Galaktyka Andromedy oddalona jest od nas o 2,5 miliona lat świetlnych! https://t.co/RWSIC5RQYy

— Eric Lagadic\u2728\ud83c\udf0d (@Eric Lagadic) 17 marca 2024 r

Ze względu na swoją jasność obiekt będzie stosunkowo łatwy do zauważenia gołym okiem, choć łatwiej będzie go dostrzec przez lornetkę lub teleskop. Będzie stopniowo przesuwać się w kierunku zachodnim, zanim zniknie z nieba półkuli północnej. W czerwcu będą mogli go zobaczyć już wyłącznie mieszkańcy półkuli południowej.

Przeczytaj także:
Kometa 46P/Wirtanen jest źródłem bezprecedensowego roju meteorów, który można było zaobserwować na Ziemi we wtorek.

Ukazuje się co 71 lat

Jeśli pogoda na to pozwala, nie przegap tego rzadkiego zjawiska: „Diabelskiej Komety” Powróci na Ziemię dopiero 71 lat późniejTo znaczy latem 2095 r. Ten oryginalny tytuł nawiązuje do pierwotnego wyglądu gwiazdy w lipcu 2023 r. Zeszłego lata kometa doświadczyła eksplozji, w wyniku której wyrzuciły gazy, nadając jej „róg” lub „podkowę”. Nomirama pokazuje postać z jasnymi krawędziami i ciemnym środkiem. Rozbłyski te, choć wciąż niewyjaśnione, wydają się być powszechnym zjawiskiem tej komety.

READ  W Stanach Zjednoczonych potwierdzono rzadki przypadek dżumy u ludzi