Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czym dokładnie jest przywództwo charytatywne?

Czym dokładnie jest przywództwo charytatywne?

Upewnij się, że zawsze masz pozytywny wpływ. (Zdjęcie: Redd dla Unsplash)

Poplamiona praca! To jest sekcja, w której Oliver Schmocker odpowiada na Twoje najtrudniejsze pytania [et les plus pertinentes] We współczesnym świecie biznesu… i oczywiście dziwactwa. Czas czytania Wtorek i Czwartek. Chcesz wziąć udział? Wyślij nam swoje pytanie na adres [email protected]

P – „Słyszę dużo o „przywództwie filantropijnym”. Co to właściwie jest? Nowa sytuacja menedżerska? Czy naprawdę ważne podejście do roli menedżera? Jestem ciekaw: może mnie to zainteresować, ale jeśli sprawi, że wejdę moje palce, nie!Ludwik Karol

O: Drogi Louisie Charlesie, przywództwo filantropijne nie jest niczym nowym. Mówi się o nim od początku XXI wieku w środowisku akademickim, a jedno z najbardziej uderzających badań na ten temat pochodzi z Quebecu!

W 2010 roku Fahry Caracas była doktorantką w Dessaôtels School of Management na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Człowiek, który obecnie jest profesorem przywództwa i administracji biznesowej na Uniwersytecie Wschodniej Anglii w Norwich (Wielka Brytania), zastanawiał się wtedy nad najdokładniejszą definicją, jaką można nadać tej innowacyjnej koncepcji, a wynik jego refleksji pozwolił mu wygrać prestiżową nagrodę Emerald/EFMD International Prize za najlepszy raport dysertacyjny na temat prowadzenia pojazdów w tym samym roku.

Jego definicja życzliwego przywództwa jest teraz wiarygodna. Postrzega to jako „koło sukcesu, które zachęca, inicjuje i wdraża pozytywną zmianę w organizacji” za pomocą czterech dźwigni.

etyka zawodowa. Decyzje są moralne, a działania sprawiedliwe.

Inspirujący. Rozwija się duch zespołowy, a praca ma sens.

pozytywny. Nadzieja jest pielęgnowana i wszyscy są zachęcani do wnoszenia pozytywnego wkładu w pracę zespołową.

Ciągły. Celem jest wywarcie trwałego pozytywnego wpływu na całą społeczność (członków zespołu, partnerów biznesowych, klientów i innych).

Innymi słowy, ulepszony lider to nie ten, który mówi „tak” na wszystko i cokolwiek, zwłaszcza na kaprysy niektórych członków jego zespołu. Nie jest tak, jak się obawiałeś, że menedżer jest opłacany. Nie, ulepszony lider to raczej osoba, która w każdej swojej decyzji wykazuje się etyką, znajduje pasjonujące zadania zarówno dla każdej osoby, jak i dla całego zespołu, która inspiruje wszystkich do dawania 110% i dba o to, by pracowali dla wspólnego dobra. Wszystko to w tym samym czasie.

READ  Tusk potępia „kryzys...

dobry. W teorii wszystko jest dobrze i dobrze. Ale jak to wygląda na ziemi?

Dorota Grigo Planer jest profesorem Business Administration w Wyższej Szkole Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ostatnim badaniu przyjrzałem się bardzo konkretnemu punktowi, czy przywództwo charytatywne ma jakikolwiek wpływ na zaangażowanie pracowników.

Polski badacz przeanalizował dane na ten temat dla 415 pracowników, których lider zachowuje się godnie. Pozwoliło mu to podkreślić, że im bardziej menedżer stosował i doskonalił dobre przywództwo, tym więcej podległych mu pracowników brało udział w codziennej pracy. Tak, im bardziej są zmotywowani, wydajni i bardziej produktywni. nic mniej.

Dorota Grego-Planer podsumowuje w swoim badaniu: „Im bardziej liderowi zależy na dokonywaniu pozytywnych i konstruktywnych zmian, tym bardziej promuje wyłanianie się w każdej osobie tego, co najlepsze, dla większej korzyści dla grupy”.

Więc wydaje mi się jasne, drogi Louisie Charlesie, że zdecydowanie warto przyjąć przywództwo charytatywne. Zwłaszcza, że ​​ma to pośredni wpływ, który nie mógłby być ciekawszy w czasach niedoboru siły roboczej. Polski badacz zauważa: „Pracownicy, których lider wykazuje życzliwość, dowiadują się więcej o wartościach organizacji, a ta wzmocniona więź zachęca ich do pozostania dłużej niż inni w tej samej organizacji”. Jak co, zwiększa lojalność.