Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy podczas galaktycznych eksplozji tworzą się tajemnicze „obwody radiowe”?

We wczesnych latach sześćdziesiątych, dzięki pomyślnej identyfikacji optycznego analogu źródła radio Potężne odkrycie dokonane przez radioteleskopy w tamtym czasie i ochrzczony 3C 273 i Astronomowie Zwróć uwagę, że wygląda jak gwiazda ale to jest jego Domena Światło zmienia kolor na intensywnie czerwony. jako część kosmologia Teoria względności w tym czasie jest już dość wyrafinowana, co oznacza, że ​​wynosi miliardylata świetlne odległości, a tym samym daje, aby być widocznym z daleka, ilościenergie Niesamowite i prawie niewiarygodne, ponieważ żadna zwykła gwiazda ani nawet gwiezdna eksplozja nie są w stanie tego fizycznie wyjaśnić.

Kilka hipotez Nieznajomy Zaproponowano wyjaśnienie istnienia tego i innych podobnych źródeł, które radioastronomowie odkryli w ciągu tej samej dekady. Konserwatywna hipoteza zakładała, że ​​rzeczywiście były to gwiazdy, ale bardzo masywne i dlatego posiadają duże przesunięcie ku czerwieni ze względu na ich pole w powagaco jest dobrze znanym oczekiwaniem Ogólna teoria względności od jego odkrycia Einstein. Te gwiazdy będą wtedy blisko i będą miały jasność Nieodłączny wtedy nie będzie miał nic nadzwyczajnego.

Inni badacze, w tej samej dekadzie, kiedy był Teoria Wielkiego Wybuchu Szybko się narzuci po odkryciu promieniowanie kosmiczne W 1965 r. byli bardziej odważni i odkrywczy, jak Igor Nowikow i Yuval Neeman Zaproponuj to, pomysł, że to, co już nazywamy kwazary może być częściąistnienie który rozwinął się w czasie wielka eksplozja może być opóźniony (zakładając, że: podstawowe lagowanie). Posuną się nawet tak daleko, że zasugerują, że te kosmiczne zjawiska są drugą stroną wyrzucanych tuneli czasoprzestrzennych. Rzecz które wchłonęły w postaci czarne dziury W innej części wszechświata, a nawet w innym wszechświecie.

Myślimy, że teraz to wiemy Kwazary są aktywnymi jądrami galaktyk zawierać gigantyczna czarna dziura substancja kumulacyjna, Jak M87*, teraz sfilmowany przez członków kooperacji teleskop horyzontu zdarzeń.

Od kwazarów do ORC

Jednak od 2019 r. brytyjsko-australijski astronom Ray Norris i jego koledzy byli zaskoczeni garstką obiektów, które odkryli za pomocąAustralijska tablica Pathfinder Kilometrów Kwadratowych (Askap), australijska sieć radioteleskopów, która służyła jako prototyp dla długo oczekiwanego tablica kilometrów kwadratowych (SKA), projekt wirtualnego gigantycznego radioteleskopu o powierzchni montażowej odpowiadającej jednemu kilometrowi kwadratowemu, jest w toku i łączy kilka instrumentów.

READ  SpaceX wstrzymuje produkcję kapsuły kosmicznej Crew Dragon

Pierwszy niezwykły obiekt odkryty przez Askap został nazwany ORC 1, w skrócie ORC. dziwne obwody radiowe „, co można przetłumaczyć jako” dziwne obwody radiowe ”.

Jak sama nazwa wskazuje, pojawiały się w radiu w postaci pierścieni, ale nic nie było z nimi związane w polu widzenia, co wyklucza hipotezę, że mogły przetrwać jako szczątki. supernowe Lub mgławice planetarne, które również mogą mieć ten rodzaj aspektu. Można również wykluczyć, że jest mało prawdopodobne, aby były to płatki promieniotwórcze związane z supermasywnymi dżetami czarnej dziury, ponieważ są bardziej anomalne.

Odległość, a tym samym wielkość tych okręgów nie są początkowo określone. Ale to się właśnie zmieniło i zostało opublikowane Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (MNRAS), z którymi można się swobodnie zapoznać pod adresem: arXivA Zaczyna udzielać odpowiedzi.

tłum astronomów Południowoafrykański radioteleskop surykatekktóry jest również prekursorem SKA, którą już zawdzięczamy odkryciadla lepszej kontroli Precyzja ORC 1. Wtedy stało się możliwe znalezienie nowego źródła radiowego w centrum obwodu radiowego, które może być powiązane z galaktyką. Ostatecznie zebrane dane wskazują, że znajdujemy się w obecności pierścienia znajdującego się miliard lat świetlnych od droga Mleczna Jego średnica wynosi około miliona lat świetlnych.

Podobne wnioski wyciągnięto z MeerKAT i teraz wydaje się, że ORC to gigantyczne bańki Gaz Bardzo gorący, jego kontury są jaśniejsze, ponieważ w plastrach widać większą gęstość substancji zawierającej Elektrony Relatywiści tworzą plazmę zanurzoną w polach magnetycznych i odpowiednio promieniują. Obecność pól magnetycznych wykrywana jest poprzez polaryzację fal radiowych mierzoną za pomocą MeerKAT. Ten rodzaj promieniowania, zwany synchrotronem, ponieważ obserwowany jest w tych akceleratorach cząstek na Ziemi, jest dobrze znany w Drodze Mlecznej, a także w Mgławica Krab.

Bąbelki pojawiają się na środku galaktyki Wydaje się zatem jasne i spójne, że zostały one eksplodowane przez te galaktyki, tak jakby były prekursorami fali uderzeniowej quasi-sferycznej eksplozji.

Jednak charakter eksplozji pozostaje nieuchwytny. Może to być nieoczekiwane i nijakie zjawisko, gdy dwie supermasywne czarne dziury zderzają się po połączeniu dwóch galaktyk.

Może to być również nagła formacja przez Zawalić się Siła grawitacji wynosi około miliona gwiazd w galaktyce, a narodziny tych gwiazd powodują nagłą eksplozję plazmy opuszczającej galaktykę.

Powinniśmy wiedzieć więcej z dodatkowymi przyrostami dokładności, gdy SKA będzie w pełni sprawna.

Wspieraj niezależne media naukowe: Odkryj nasze tryby subskrypcji!

4 dobre powody, aby subskrybować Futura na Patreon:

  1. Witryna bez reklam od 3,29 € W miesiącu.
  2. To jest bez zobowiązań.
  3. Dostęp do priorytetowych treści w wersji zapoznawczej tylko dla Ciebie.
  4. Wspierasz nasz biznes w najlepszy możliwy sposób. Prawdziwa motywacja dla nas!

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?