Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy plamy słoneczne zagrażają Ziemi?

Czy plamy słoneczne zagrażają Ziemi?

podstawowy
Na naszej gwieździe, Słońcu, zaobserwowano olbrzymią plamę słoneczną skierowaną w stronę Ziemi. Czy w miarę jak rośnie z biegiem dni, stanowi zagrożenie dla naszej planety?

Dość duża plama słoneczna skierowana w stronę Ziemi, nazywana „AR3038”, nadal rosła, aż podwoiła swoją wielkość w ciągu kilku dni. Tego typu zjawisko może na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo niepokojące w przypadku rozbłysku słonecznego. Jednak nauka chce mieć pewność, że „pozyskiwanie powierzchni jest częścią normalnego rozwoju plam słonecznych w ciągu ich życia, które może trwać nawet kilka tygodni, a nawet miesięcy”, zauważa specjalistyczna strona internetowa. Futura nauka. Czego więc możemy się spodziewać po tym spocie?

erupcja słoneczna

Zapewniamy, że to miejsce nie powinno rozluźniać ziemi. Podobne zjawiska zaobserwowano już wiele lat temu, a jednak wciąż tu jesteśmy. Potencjalne ryzyko tego typu zjawiska wzrasta wraz ze wzrostem plamki, a im jest ona większa, tym większe jest ryzyko rozbłysku słonecznego. W przypadku wystąpienia takiego zdarzenia satelity mogą ulec uszkodzeniu i można zaobserwować zakłócenia w ziemskim polu magnetycznym.

Masywna gromada plam słonecznych AR3038 została sfotografowana tego popołudnia przez krótką szczelinę przyssawkową w chmurach. AR3038 podwoił swoją wielkość w ciągu ostatnich 24 godzin! pic.twitter.com/rSl2dS6YFK

—David Hoskin (@d_hoskin) 20 czerwca 2022

Na przykład w marcu 1989 roku burza słoneczna zakłóciła ziemskie pola magnetyczne, pogrążając w ciemnościach sześć milionów ludzi w Kanadzie. „W ciągu jednej minuty Quebec stracił połowę swojej produkcji energii elektrycznej, a reszta sieci nie wytrzymała takiego szoku – powodując przerwy w dostawie prądu” – donosi Radio Kanada.

10% ryzyko

Niektórzy naukowcy szacują ryzyko tego miejsca na zaledwie 10%. Liczba, która może sięgać nawet 30% w przypadku wystąpienia średniej wielkości rozbłysku słonecznego, zauważa FuturaSciences. Plamy słoneczne, takie jak AR3038, są w tym czasie powszechne w cyklu słonecznym. Będąc tak skromnymi rozmiarami, nie stanowią obecnie żadnego szczególnego zagrożenia dla naszej drogiej niebieskiej planety.

READ  Ospa małp: szczepienie rozszerzone na „grupy najbardziej narażone”, kto jest w to zaangażowany i kiedy?